Joi încep la București și Satu Mare întrecerile Campionatelor Naționale de sabie și spadă pentru speranțe

1074

De joi și până duminică, în perioada 8-11 octombrie, la București și Satu Mare vor avea loc întrecerile Campionatelor Naționale de sabie și spadă, la feminin și masculin, individual și pe echipe.
De mâine, în Sala de Scrimă Floreasca din București vor avea loc probele de sabie. Programul Campionatului Național de speranțe, la sabie, este următorul:
JOI, 8 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – sabie masculin individual;
VINERI, 9 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – sabie masculin echipe;
SÂMBĂTĂ, 10 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – sabie feminin individual;
DUMINICĂ, 11 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – sabie feminin echipe.
În 2014, podiumurile Campionatului Național de speranțe, la sabie, au arătat astfel:
MASCULIN INDIVIDUAL: 1. Matei Aniculoesei (CSA Steaua), 2. Alexie Alupei (CS Riposta), 3. Alexandru Băiașu (ACS Duel) și Peter Nyiri (CS Riposta);
MASCULIN ECHIPE: 1. CSA Steaua, 2. CS Riposta1, 3. ACS Duel;
FEMININ INDIVIDUAL: 1. Andreea Lupu (CSM Iași), 2. Sabina Martiș (CSA Steaua), 3. Ana Maria Ciobanu (CSM Iași) și Ioana Radu (CSS Unirea Iași);
FEMININ ECHIPE: 1. CSM Iași, 2. CSS Unirea Iași, 3. CS Riposta.
Probele de spadă vor avea loc, tot începând de mâine, în Sala „Alexandru Csipler” din Satu Mare. Programul Campionatului Național de speranțe, la spadă, este următorul:
JOI, 8 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – spadă masculin individual;
VINERI, 9 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – spadă masculin echipe;
SÂMBĂTĂ, 10 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – spadă feminin individual;
DUMINICĂ, 11 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – spadă feminin echipe.
În 2014, podiumurile Campionatului Național de speranțe, la spadă, au arătat astfel:
MASCULIN INDIVIDUAL: 1. David Biro (CSS Târgu Mureș), 2. Mihai Bigea (LPS Craiova), 3. Mihăiță Bărcan (LPS Craiova) și Liviu Pascu (LPS Craiova);
MASCULIN ECHIPE: 1. LPS Craiova1, 2. CS Satu Mare, 3. CSS Târgu Mureș;
FEMININ INDIVIDUAL: 1. Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), 2. Bianca Benea (CSM Oradea), 3. Denisa Barosan (CSA Steaua) și Amarillisz Pallai (CS Satu Mare);
FEMININ ECHIPE: 1. CS Satu Mare, 2. LPS Craiova1, 3. CS UNEFS.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu toate detaliile întrecerilor de la București și Satu Mare.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans