UPDATE 5: Cupa României la spadă de la Constanța, ziua 1: azi are loc proba feminină la individual. Finala: Simona Pop (CSA Steaua) – Loredana Dinu (CS Dinamo) 15-14

1189

Sala Flâmânda din Complexul Sportiv Tomis din Constanța găzduiește în perioada 30 septembrie – 3 octombrie, întrecerile Cupei României la spadă feminin și masculin, individual și pe echipe, ediția 2015.
Miercuri, 30 septembrie, în prima zi de concurs, este programată proba feminină la individual. La startul concursului, care a început la ora 9:00, s-au prezentat 27 de sportive de la următoarele cluburi: CSA Steaua, CS Dinamo, CSU Craiova, CS Farul Constanța, CSM Oradea și LPS Craiova.
Se vor trage grupe preliminare, apoi toate sportivele vor ajunge pe un tablou incomplet de 32, de eliminare directă.
Componența grupelor preliminare este următoarea:
1.grupa 1 2.grupa 2 3.grupa 3 4.grupa 4
Programul celor patru zile de concurs este următorul:
MIERCURI, 30 SEPTEMBRIE
Ora 9:00 – spadă feminin individual;
JOI, 1 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – spadă feminin echipe;
Ora 13:00 – spadă masculin individual: grupe și un tur de eliminare;
VINERI, 2 OCTOMBRIE
Ora 8:30 – spadă masculin: eliminări directe până la locul 1;
SÂMBĂTĂ, 3 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – spadă masculin echipe.
În 2014, podiumul Cupei României la spadă feminin individual a arătat astfel: 1. Maria Udrea (CSA Steaua), 2. Simona Pop (CSA Steaua), 3. Ana Maria Brânză (CSA Steaua).
Mai multe informații despre scrima din Constanța puteți găsi pe linkul www.scrima-romania.ro.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu toate detaliile acestei întreceri.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans


UPDATE, ora 10:45 – Rezultatele din turul întâi al grupelor preliminare au fost următoarele:
1.rez 1 2.rez 2 3.rez 3 4.rez 4


UPDATE, ora 11:02 – Componența grupelor din turul 2 preliminar este următoarea:
1.grupa 11 2.grupa 22 3.grupa 33 4.grupa 44


UPDATE, ora 12:20 – Rezultatele din turul 2 al grupelor preliminare au fost următoarele:
1.rez 11 2.rez 22 3.rez 33 4.rez 44


UPDATE, ora 12:27 – Programul partidelor de pe tabloul incomplet de 32 este următorul:
tabloul de 32 - partea 1
tabloul de 32 - partea 2


UPDATE, ora 16:00 – Rezultatele de pe tabloul de 32 și până în finală sunt următoarele:
1.rez tabloul 32
2. tabloul de 32
În finala mare, Simona Pop (CSA Steaua) a învins-o pe Loredana Dinu (CS Dinamo), scor 15-14. Locul trei a fost ocupat de Ana Maria Popescu (CSA Steaua), care a trecut în finala mică de Raluca Sbîrcia (CSU Craiova), scor 15-9.