UPDATE 5: Aur pentru România la Campionatul European de scrimă de la Montreux!!! România – Estonia 45-35, în finala probei de spadă feminin echipe

1134

Ziua a cincea a Campionatului European de scrimă pentru seniori de la Montreux (Elveția) programează marți, 9 iunie, primele probe pe echipe: floretă masculin și spadă feminin.
Prima probă de marți este cea de spadă feminin, acolo unde România va intra direct pe tabloul de 8. În componența Ana Maria Brânză, Simona Pop, Simona Gherman și Loredana Dinu, echipa României, pregătită de Dan Podeanu, are de apărat titlul european cucerit în 2014 la Strasbourg.
Pentru un loc în semifinale, România se va duela cu învingătoarea partidei dintre Ucraina și Polonia.
Programul partidelor de pe tabloul de 16 este următorul:
Italia – stă
Germania – Ungaria
Franța – Elveția
Olanda – Estonia
Rusia – Finlanda
Israel – Suedia
Ucraina – Polonia
România – stă.
Programul complet al zilei a cincea de la Campionatul European de scrimă seniori de la Montreux este următorul:
Ora 9:30 – spadă feminin echipe;
Ora 10:15 – floretă masculin echipe;
Ora 18:20 – floretă masculin echipe-meciul pentru medalia de bronz;
Ora 18:20 – spadă feminin echipe-meciul pentur medalia de bronz;
Ora 19:30 – floretă masculin echipe-finala;
Ora 20:40 – spadă feminin echipe-finala;
Ora 21:45 – festivitatea de premiere.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu toate detaliile evoluției sportivilor români la Montreux.
FOTO: Augusto Bizzi
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans


UPDATE, ora 10:25 – România se va duela cu Ucraina, de la ora 11:00, pentru un loc în semifinale. În 16, Ucraina a trecut de Polonia, scor 43-34. Rezultatele complete de pe tabloul de 16 sunt următoarele:
Italia – a stat
Germania – Ungaria 40-45
Franța – Elveția 42-25
Olanda – Estonia 30-45
Rusia – Finlanda 45-25
Israel – Suedia 31-45
Ucraina – Polonia 43-34
România – a stat.
11113984_10154101608483018_2885107562056491471_n 11205510_10154101608478018_7217870324233902575_n
Programul partidelor de pe tabloul de 8 este următorul:
Italia – Ungaria
Franța – Estonia
Rusia – Suedia
România – Ucraina.


UPDATE, ora 11:45 – România s-a calificat în semifinale! Echipa pregătită de Dan Podeanu și George Epurescu a trecut în 8 de Ucraina, scor 31-25.
11140117_10154101702333018_5340991931553964913_n 11377220_10154101702383018_9117545482274918304_n 11377222_10154101702413018_6720342156328514251_n 11391342_10154101702418018_8807913868479309649_n 11392918_10154101702568018_2226161433879539133_n


UPDATE, ora 11:54  – Pentru un loc în finală, România se va duela cu Suedia (ora 13:40), care a trecut în 8 de Rusia, scor 39-37. Trebuie amintit faptul că Suedia a pregătită de românul Adrian Pop, fost tehnician de spadă la CS Satu Mare.
Adrian Pop antrenor Suedia Suedia
Rezultatele complete de pe tabloul de 8 sunt următoarele:
Italia – Ungaria 45-28
Franța – Estonia 30-37
Rusia – Suedia 37-39
România – Ucraina 31-25.
Programul semifinalelor (ora 13:40) este următorul:
Italia – Estonia
România – Suedia.
Romania cu Suedia


UPDATE, ora 14:46 – România s-a calificat în finala mare a probei de spadă feminin pe echipe după ce a învins în semifinale Suedis, scor 45-41.
Rezultatele din semifinale sunt:
Italia – Estonia 31-43
România – Suedia 45-41.
Finala pentru medaliile de aur dintre România și Estonia va începe la ora 17:40, ora României.
Ana Maria Branza cu Emma Samuelsson Ana Maria Branza cu Emma Samuelsson2 Ana Maria Branza cu Emma Samuelsson3 Ana Maria Branza cu Emma Samuelsson4 Ana Maria Branza Florea, Pascu si Covaliu


UPDATE, ora 18:22 – România câștigat medaliile de aur după ce a învins în finală echipa Estoniei, scor 45-35.
11401242_10154102352243018_4145810391416811912_n 11407274_10154102352398018_4225671922089587288_n