Programul sportivilor români la Campionatul European de scrimă seniori de la Montreux

1074

Orașul elvețian Montreux va găzdui în perioada 5-11 iunie o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru seniori. Cu o zi  înainte de startul competiției, Federația Română de Scrimă dă publicității programul delegației României la Europeanul din Elveția. Scrima românească va fi reprezentată la Montreux de 18 sportivi, după cum urmează:
Spadă feminin: Ana Maria Brânză (CSA Steaua), Simona Pop (CSA Steaua), Simona Gherman (CSA Steaua), Loredana Dinu (CS Dinamo);
Spadă masculin: Adrian Pop (CSM Satu Mare), Otto Tardi (CSU Târgu Mureș), Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare), Andrei Timoce (CSM Satu Mare), Bertalan Arkoși (CSM Satu Mare);
Sabie masculin: Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo), Alin Badea (CSA Steaua), Ciprian Gălățanu (CS Dinamo), Iulian Teodosiu (CS Dinamo);
Sabie feminin: Bianca Pascu (CS Dinamo);
Floretă masculin: Radu Dărăban (CSU Cluj Napoca);
Floretă feminin: Maria Boldor (CSA Steaua), Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara).
Delegația României va fi completată de următorii:
Antrenor sabie: Mihai Covaliu;
Antrenor spadă feminin: Dan Podeanu;
Antrenor floretă feminin: Ducu Petre;
Antrenor spadă masculin: Csiszar Francisc;
Medic: Mihai Ion;
Maseur: Mircea Lascăr;
Șef delegație: Cristian Mihai.
Programul scrimerilor români la Montreux este următorul:

Vineri, 5 iunie
Ora 15:00 – floretă masculin individual- calificări;
Din România: Radu Dărăban;
Ora 17:30 – floretă masculin individual- tabloul de 64;
Ora 19:30 – festivitatea de deschidere.
Sâmbătă, 6 iunie
Ora 10:00 – floretă masculin individual-tabloul de 32;
Ora 10:00 – spadă feminin individual-calificări și eliminări directe;
Din România: Ana Maria Brânză, Simona Gherman, Simona Pop, Loredana Dinu;
Ora 18:00 – floretă masculin individual-semifinale;
Ora 18:50 – spadă feminin individual-semifinale;
Ora 19:40 – floretă masculin individual-finala;
Ora 20:05 – spadă feminin individual-finala;
Ora 20:35 – festivitatea de premiere.
Duminică, 7 iunie
Ora 10:00 – sabie feminin individual-calificări și eliminări directe;
Din România: Bianca Pascu;
Ora 11:0 – spadă masculin individual-calificări și eliminări directe;
Din România: Adrian Pop, Adrian Szilagyi, Otto Tardi, Andrei Timoce;
Ora 18:30 – sabie feminin individual-semifinale;
Ora 19:10 – spadă masculin individual-semifinale;
Ora 20:05 – sabie feminin individual-finala;
Ora 20:25 – spadă masculin individual-finala;
Ora 20:55 – festivitatea de premiere.
Luni, 8 iunie
Ora 10:00 – floretă feminin individual-calificări și eliminări directe;
Din România: Maria Boldor, Ana Boldor, Mălina Călugăreanu;
Ora 14:30 – sabie masculin individual-calificări și eliminări directe;
Din România: Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Ciprian Gălățanu, Iulian Teodosiu;
Ora 19:45 – floretă feminin individual-semifinale;
Ora 20:35 – sabie masculin individual-semifinale;
Ora 21:15 – floretă feminin individual-finala;
Ora 21:40 – sabie masculin individual-finala;
Ora 22:05 – festivitatea de premiere.
Marți, 9 iunie
Ora 9:30 – floretă masculin echipe;
Ora 10:15 – spadă feminin echipe;
Din România: Echipa României-Ana Maria Brânză, Simona Gherman, Simona Pop, Loredana Dinu;
Ora 18:20 – floretă masculin echipe-meciul pentru medalia de bronz;
Ora 18:20 – spadă feminin echipe-meciul pentur medalia de bronz;
Ora 19:30 – floretă masculin echipe-finala;
Ora 20:40 – spadă feminin echipe-finala;
Ora 21:45 – festivitatea de premiere.
Miercuri, 10 iunie
Ora 10:00 – sabie feminin echipe;
Ora 10:30 – spadă masculin echipe;
Din România: Echipa României- Adrian Pop, Adrian Szilagyi, Otto Tardi, Bertalan Arkoși;
Ora 17:15 – sabie feminin echipe-meciul pentru medalia de bronz;
Ora 18:00 – sabie feminin echipe-finala;
Ora 18:45 – spadă masculin echipe-meciul pentru medalia de bronz;
Ora 19:45 – spadă masculin echipe-finala;
Ora 20:50 – festivitatea de premiere.
Joi, 11 iunie
Ora 10:00 – floretă feminin echipe;
Din România: Maria Boldor, Ana Boldor, Mălina Călugăreanu;
Ora 12:45 – sabie masculin echipe;
Din România: Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Ciprian Gălățanu, Iulian Teodosiu;
Ora 16:40 – floretă feminin echipe-meciul pentru medalia de bronz;
Ora 17:50 – sabie masculin echipe-meciul pentru medalia de bronz;
Ora 18:30 – floretă feminin echipe-finala;
Ora 19:40 – sabie masculin echipe-finala;
Ora 20:25 – festivitatea de premiere și ceremonia de închidere a competiției.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu toate detaliile evoluției sportivilor români la Montreux.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans