Octavian Rentea, Sebastian Drăghici, Vlad Roșu și Silviu Roșu, învingătorii din prima zi în Cupa Stebal la floretă pentru începători, copii, speranțe și cadeți

1279

Sala de scrimă din Complexul Sportiv Ghencea găzduiește începând de azi și până duminică, în perioada 29–31 mai, competiția de floretă Cupa Stebal pentru începători, copii, speranțe și cadeți.
Organizată de către Federația Română de Scrimă, Clubul Sportiv al Armatei Steaua și ACS Balestra București, Cupa Stebal se desfășoară la șase categorii: începători, copii III (până în 9 ani), copii II (10-11 ani), copii I (12-13 ani), speranțe (12-15 ani) și cadeți (12-16 ani).
Vineri, 29 mai, în prima zi de concurs au avut loc patru probe masculine la următoarele categorii de vârstă: 8-9 ani, 10-11 ani, 12-13 ani și speranțe. Au participat în total 65 de sportivi, iar învingătorii primei zile au fost: Octavian Rentea (ACS Balestra), Sebastian Drăghici (CS Olimpia), Vlad Roșu (ACS Balestra) și Silviu Roșu (CSA Steaua).
Clasamentele finale complete în probele de vineri arată astfel:
MASCULIN, 8-9 ANI
8-9 ani masculin
MASCULIN, 10-11 ANI
10-11 ani masculin
MASCULIN, 12-13 ANI
12-13 ani masculin
MASCULIN, SPERANȚE
sperante masculin

Programul ultimelor două zile de concurs este următorul:
Sâmbătă, 30 mai
ora 9:00 – începători
ora 11:00 – cadeți feminin
ora 14:00 – cadeți masculin
Duminică, 31 mai
ora 9:00 – copii I feminin
ora 11:00 – copii III feminin
ora 13:00 – copii II feminin
ora 15:00 – speranțe feminin.
Sistemul de concurs:
Copii III (8-9 ani) – tur de grupe (5 tușe) și eliminare directă (8 tușe, 2 reprize a câte trei minute fiecare);
Copii II (10-11 ani) – tur de grupe (5 tușe) și eliminare directă (8 tușe, 2 reprize a câte trei minute fiecare);
Copii I (12-13 ani) – tur de grupe (5 tușe) și eliminare directă (10 tușe, 2 reprize a câte trei minute fiecare);
Speranțe (12-15 ani) – tur de grupe (5 tușe) și eliminare directă (15 tușe, 3 reprize a câte trei minute fiecare);
Cadeți (12-16 ani) – tur de grupe (5 tușe) și eliminare directă (15 tușe, 3 reprize a câte trei minute fiecare).
Sportivii clasați pe locurile 1-8 vor primi diplome, cupe și/sau premii din partea organizatorilor.
FOTO: Florin Gheorghe
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans