16 sportivi vor reprezenta România la Campionatul European de scrimă U23 de la Vicenza

1109

Orașul italian Vicenza găzduiește în perioada 22-26 aprilie întrecerile Campionatului European de scrimă U 23.
La start se vor alinia 300 de sportivi din întreaga Europă, iar printre ei se vor număra și 16 scrimeri din țara noastră. România va fi reprezentată la competiția din Italia de următorii sportivi:
Sabie masculin: Iulian Teodosiu (CS Dinamo), Mădălin Bucur (CS Dinamo), Dragoș Sîrbu (CS Dinamo), George Iancu (CSA Steaua);
Spadă feminin: Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), Diana Ionele (CSU Craiova), Cezara Constantin (LPS Craiova);
Spadă masculin: Tatian Bolboceanu (CSM Craiova), Ionuț Trandafirescu (CSU Craiova), Mario Persu (LPS Craiova), Adrian Dabija (CS UNEFS);
Floretă feminin: Isabelle Stan, Ana Boldor, Petra Magyar, Laura Vîrga (toate de la CSU Poli Timișoara).
Programul celor cinci zile de concurs este următorul:

MIERCURI, 22 APRILIE
Ora 10:00 –
floretă feminin individual;
Din România: Isabelle Stan, Ana Boldor, Petra Magyar, Laura Vîrga.
Ora 13:30 – sabie feminin individual;
Ora 18:00 – festivitatea de deschidere;
Ora 18:30 – semifinale floretă feminin individual;
Ora 19:10 – semifinale sabie feminin individual;
Ora 19:25 – finală floretă feminin individual;
Ora 19:45 – finală sabie feminin individual;
Ora 20:05 – festivitatea de premiere.

JOI, 23 APRILIE
Ora 10:00
– spadă masculin individual;
Din România: Tatian Bolboceanu, Ionuț Trandafirescu, Mario Persu, Adrian Dabija.
Ora 14:00 – floretă feminin echipe;
Din România: Isabelle Stan, Ana Boldor, Petra Magyar, Laura Vîrga.
Ora 14:30 – sabie feminin echipe;
Ora 18:00 – semifinale spadă masculin individual;
Ora 18:50 – finală spadă masculin individual;
Ora 19:10 – finală floretă feminin echipe;
Ora 20:15 – finală sabie feminin echipe;
Ora 21:00 – festivitatea de premiere.

VINERI, 24 APRILIE
Ora 10:00 –
spadă masculin echipe;
Din România: Tatian Bolboceanu, Ionuț Trandafirescu, Mario Persu, Adrian Dabija.
Ora 12:00 – floretă masculin individual;
Ora 18:00 – semifinale floretă masculin individual;
Ora 18:50 – finală floretă masculin individual;
Ora 19:15 – finală spadă masculin echipe;
Ora 20:25 – festivitatea de premiere.

SÂMBĂTĂ, 25 APRILIE
Ora 10:00 –
spadă feminin individual;
Din România: Amalia Tătăran, Greta Vereș, Diana Ionele, Cezara Constantin.
Ora 10:00 – sabie masculin individual;
Din România: Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur, Dragoș Sîrbu, George Iancu.
Ora 14:00 – floretă masculin echipe;
Ora 18:00 – semifinale spadă feminin individual;
Ora 18:40 – semifinale sabie masculin individual;
Ora 19:10 – finală spadă feminin individual;
Ora 19:30 – finala sabie masculin individual;
Ora 19:50 – finala floretă masculin echipe;
Ora 20:55 – festivitatea de premiere.

DUMINICĂ, 26 APRILIE
Ora 10:00 –
spadă feminin echipe;
Din România: Amalia Tătăran, Greta Vereș, Diana Ionele, Cezara Constantin.
Ora 11:00 – sabie masculin echipe;
Din România: Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur, Dragoș Sîrbu, George Iancu.
Ora 16:00 – finală spadă feminin echipe;
Ora 17:05 – finală sabie masculin echipe.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la competiția de la Vicenza.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans