14 sportivi vor reprezenta România la Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Tashkent. Vezi programul complet al competiției!

1061

Capitala Uzbekistanului, Tashkent va găzdui în perioada 1-9 aprilie o nouă ediție a Campionatului Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori.
România va fi reprezentată la această importantă competiție de 14 sportivi, după cum urmează:
CADEȚI: Cerasela Drăgan (CSM Iași – sabie), Andreea Lupu (CSM Iași – sabie), Bianca Benea (CSM Oradea – spadă), Alexandra Predescu (CSA Steaua – spadă), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș – spadă), Petru Aniculoesei (CSA Steaua – sabie), Matei Aniculoesei (CSA Steaua – sabie);
JUNIORI: Bianca Benea (CSM Oradea – spadă), Adrian Dabija (CS UNEFS – spadă), Cezara Constantin (LPS Craiova – spadă), Claudia Năboiu (CSM Oradea – spadă), Maria Boldor (CSA Steaua – floretă), Mălina Călugăreanu (CSA Steaua – floretă), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara – floretă), Corina Damaschin (CSA Steaua – floretă).
Antrenori: Alexandru Siriteanu, Petrică Ungureanu, Nicolae Ille, Petre Ducu, Adrian Cârlescu Badea.
Programul celor nouă zile de concurs este următorul:
CADEȚI
Miercuri, 1 aprilie
Ora 6:30 – spadă individual masculin: grupe, tabloul de eliminări, semifinalele și finala;
Ora 8:20 – spadă individual feminin: grupe, tabloul de eliminări, semifinalele și finala;
Din România: Bianca Benea (CSM Oradea), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș).
Joi, 2 aprilie
Ora 6:30 – sabie individual feminin: grupe, tabloul de eliminări, semifinalele și finala;
Din România: Cerasela Drăgan (CSM Iași), Andreea Lupu (CSM Iași).
Ora 8:15 – floretă individual masculin: grupe, tabloul de eliminări, semifinalele și finala;
Vineri, 3 aprilie
Ora 7:00 – floretă individual feminin: grupe, tabloul de eliminări, semifinalele și finala;
Ora 9:30 – sabie individual masculin: grupe, tabloul de eliminări, semifinalele și finala;
Din România: Petru Aniculoesei (CSA Steaua), Matei Aniculoesei (CSA Steaua).
Sâmbătă, 4 aprilie
Ora 7:00 – echipe mixte.
JUNIORI
Duminică, 5 aprilie
Ora 6:30 – spadă individual masculin: grupe, tabloul de eliminări, semifinalele și finala;
Din România: Adrian Dabija (CS UNEFS).
Ora 9:20 – floretă individual feminin: grupe, tabloul de eliminări, semifinalele și finala;
Din România: Maria Boldor (CSA Steaua), Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Ana Boldor (CSA Steaua).
Luni, 6 aprilie
Ora 6:30 – floretă individual masculin: grupe, tabloul de eliminări, semifinalele și finala;
Ora 7:00 – spadă echipe masculin: tabloul de 32 și de 16;
Ora 10:10 – sabie individual feminin: grupe, tabloul de eliminări, semifinalele și finala;
Ora 11:30 – floretă echipe feminin: tabloul de 32 și de 16;
Din România: Mălina Călugăreanu, Maria Boldor, Ana Boldor și Corina Damaschin.
Marți, 7 aprilie
Ora 6:30 – spadă individual feminin: grupe, tabloul de eliminări, semifinalele și finala;
Din România: Bianca Benea (CSM Oradea), Cezara Constantin (LPS Craiova), Claudia Năboiu (CSM Oradea).
Ora 6:30 – sabie echipe feminin: tabloul de 32 și de 16;
Ora 9:15 – sabie individual masculin: grupe, tabloul de eliminări, semifinalele și finala;
Ora 12:00 – floretă echipe masculin: tabloul de 32 și de 16.
Miercuri, 8 aprilie
Ora 6:30 – floretă echipe feminin: tabloul de 8, semifinalele și finala;
Ora 6:30 – spadă echipe feminin: tabloul de 32 și de 16;
Din România: Bianca Benea, Cezara Constantin, Claudia Năboiu.
Ora 7:30 – spadă echipe masculin: tabloul de 8, semifinalele și finala;
Ora 8:30 – sabie echipe feminin: tabloul de 8, semifinalele și finala;
Ora 13:30 – sabie echipe masculin: tabloul de 32 și de 16.
Joi, 9 aprilie
Ora 6:30 – floretă echipe masculin: tabloul de 8, semifinalele și finala;
Ora 7:30 – spadă echipe feminin: tabloul de 8, semifinalele și finala;
Ora 9:20 – sabie echipe masculin: tabloul de 8, semifinalele și finala.
Orele sunt după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția sportivilor români la Campionatului Mondial de la Tashkent pe toată durata competiției.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans