Bilanțul României la Campionatul European de cadeți și juniori de la Maribor: o medalie de bronz, două locuri 5, două locuri 6 și două locuri 7

1082

Orașul sloven Maribor a găzduit în perioada 24 februarie – 5 martie o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori. România a fost reprezentată la această competiție de 41 de sportivi la toate cele trei arme, iar bilanțul este următorul: o medalie de bronz, două locuri 5, două locuri 6 și două locuri 7.
Singura medalie pentru România a fost cucerită de către Bianca Benea, în proba de spadă cadeți feminin individual.
Rezultatele complete ale sportivilor români la Campionatul European de cadeți și juniori de la Maribor sunt următoarele:

CADEȚI
Floretă masculin individual  – Benjamin Bodo – locul 21, Victor Gheorghe – locul 27, Cristian Cândescu – locul 33, Silviu Roșu – locul 35;
Sabie feminin individual – Andreea Lupu – locul 24, Cerasela Drăgan – locul 25, Ana Maria Ciobanu – locul 39, Ioana Radu – locul 57;
Spadă masculin individual – Dorin Băzăvan – locul 29, Nicolae Drăgoi – locul 30, Biro David – locul 57, Adam Macska – locul 69;
Floretă feminin individual – Anca Săveanu – locul 14, Raluca Drăghici – locul 38, Alexandra Lazin – locul 64, Adriana Haidu – locul 70;
Spadă feminin individual – Bianca Benea – medalie de bronz, Alexandra Predescu – locul 34, Zsuzsa Schlier – locul 39, Denisa Barosan – locul 95;
Sabie masculin individual – Petru Aniculoesei – locul 14, Matei Aniculoesei – locul 42, Răzvan Ursachi – locul 49, Pavel Aniculoesei – locul 52;
Spadă masculin echipe  – România (Nicolae Drăgoi, Biro David, Dorin Băzăvan, Adam Macska) – locul 5;
Floretă masculin echipe – România (Benjamin Bodo, Silviu Roșu, Cristian Cândescu, Victor Gheorghe) – locul 6;
Sabie feminin echipe – România (Cerasela Drăgan, Andreea Lupu, Ana Maria Ciobanu, Ioana Radu) – locul 7;
Spadă feminin echipe România (Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Denisa Barosan) – locul 9;
Floretă feminin echipe – România (Alexandra Lazin, Raluca Drăghici, Anca Săveanu, Adriana Haidu) – locul 10;
Sabie masculin echipe – România (Matei Aniculoesei, Petru Aniculoesei, Pavel Aniculoesei, Răzvan Ursachi) – locul 12;

JUNIORI
Floretă masculin individual – Bogdan Dascălu – locul 44, Vlad Porușniuc – locul 51, Victor Gheorghe – locul 77, Mihai Mănucu – locul 80;
Sabie feminin individual – Georgiana Dima – locul 32, Sabina Martiș  – locul 34, Cerasela Drăgan – locul 38, Andreea Lupu – locul 40;
Spadă masculin individual – Mario Perșu – locul 16, Adam Macska – locul 24, Ovidiu Pîrvuleasa – locul 55, Adrian Dabija – locul 112;
Floretă feminin individual – Mălina Călugăreanu – locul 6, Maria Boldor – locul 20, Ana Boldor – locul 26, Corina Damaschin – locul 27;
Spadă feminin individual – Claudia Năboiu – locul 43, Cezara Constantin – locul 45, Bianca Benea – locul 77, Ramona Calcan – locul 84;
Sabie masculin individual – Sergiu Ciornilă – locul 31, Sorin Eftimie – locul 51;
Spadă masculin echipe – România (Adrian Dabija, Ovidiu Pîrvuleasa, Mario Perșu) – locul 5;
Floretă masculin echipe – România (Bogdan Dascălu, Vlad Porușniuc, Victor Gheorghe, Mihai Mănucu) – locul 11;
Spadă feminin echipe – România (Claudia Năboiu, Cezara Constantin, Bianca Benea, Ramona Calcan) – locul 11;
Floretă feminin echipe – România (Maria Boldor, Ana Boldor, Mălina Călugăreanu, Corina Damaschin) – locul 7.
FOTO: Augusto Bizzi

medalii cadeti
medalii juniori