GALERIE FOTO: Japonia C a câștigat Cupa Satu Mare la floretă cadeți, proba feminină pe echipe. România1 a ocupat locul patru!

1121

Ziua a doua a competiției internaționale Cupa Satu Mare la floretă cadeți a programat duminică, 8 februarie, la Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” din Satu Mare întrecerea feminină pe echipe.
La start, care s-a dat la ora 9:00, s-au prezentat 15 echipe, după cum urmează: Japonia A, Japonia B, Japonia C, România1, România2, România3, Ucraina1, Ucraina2, Ucraina3, Slovacia1, Slovacia2, Belarus1, Belarus2, Polonia/Ungaria și Republica Moldova.
La fel ca și la individual, și concursul pe echipe a fost dominat de japoneze, care au ocupat podiumul în totalitate. Cea mai bună echipă europeană de la ediția a șasea a Cupei Satu Mare a fost România1, care s-a clasat în final pe locul patru, după ce a pierdut finala mică cu Japonia A, scor 24-35.
Medaliile de aur au fost cucerite de Japonia C, care a învins în finala mare pe Japonia B, scor 32-31.
Componența celor 15 formații care au concurat azi a fost următoarea:
Belarus2: Liubou Levina, Yuliya Malashina, Yana Lazareva-Skranzhevskaya;
Belarus1: Hanna Andreyenka, Yana Andreyenka, Valeryia Pukhouskaya, Dziyana Zakharava;
Japonia A: Reina Mizoguchi, Maho Takada, Haruka Umetsu;
Japonia B: Rio Azuma, Rina Endo, Sumire Tsuji, Viktoria Bernat;
Japonia C: Sera Azuma, Chihiro Mori, Yuka Ueno;
Rep. Moldova: Anastasia Cereș, Alexandra Cozii, Arina Cozii, Ecaterina Gorobeț;
Polonia/Ungaria: Zofia Bronikowska, Lilla Hanzl, Weronika Wisoky;
România1: Raluca Drăghici, Adriana Haidu, Alexandra Lazin, Anca Săveanu;
România2: Mihaela Dragomir, Andreea Potor, Teodora Sîrbu, Raluca Văcărașu;
România3: Cristina Anderco, Teodora Băloiu, Rebeca Cândescu, Andreea Gheorghe;
Slovacia1: Karolina Csefalvayova, Kitti Nagyova, Rita Pirk;
Slovacia2: Vivien Bartalova, Barbara Boda, Boglarka Buday, Jazmin Kralikova;
Ucraina1: Oleksandra Budenko, Anastasiya Derevyanko, Anna Taranenko;
Ucraina2: Kateryna Budenko, Oleksandra Kovach, Olena Oganesyan;
Ucraina3: Mariya Kryvonos, Sofiia Momonova, Daniyela Tovtyn.
Rezultatele din fazele superioare ale concursului au fost următoarele:
Tabloul de 8
Japonia C – România3 44-16
Belarus1 – România1 38-45
Japonia A – Ucraina1 36-27
România2 – Japonia B 41-45.
Semifinale
Japonia C – România1 42-27
Japonia A – Japonia B 31-36
Finala mică
România1 – Japonia A 24-35
Finala mare
Japonia C – Japonia B 32-31.
Clasamentul final al Cupei Satu Mare la floretă cadeți, proba feminină pe echipe, arată astfel:

CUPA SATU MARE

Poziție

Club

1

Japonia C

2

Japonia B

3

Japonia A

4

România1

5

Ucraina1

6

România3

7

România2

8

Belarus1

9

Polonia/Ungaria

10

Ucraina2

11

Slovacia1

12

Belarus2

13

Slovacia2

14

Rep. Moldova

15

Ucraina3

IMG_3490 IMG_3491 IMG_3492 IMG_3493 IMG_3494 IMG_3495 IMG_3496 IMG_3497 IMG_3498 IMG_3499 IMG_3500 IMG_3502 IMG_3503 IMG_3504 IMG_3505 IMG_3506 IMG_3507 IMG_3511 IMG_3572 IMG_3573 IMG_3574 IMG_3575 IMG_3576 IMG_3577 IMG_3578 IMG_3579 IMG_3580 IMG_3581 IMG_3582 IMG_3583 IMG_3584 IMG_3585 IMG_3586 IMG_3587 IMG_3588 IMG_3622 IMG_3623 IMG_3624 IMG_3625 IMG_3626 IMG_3627 IMG_3628 IMG_3629 IMG_3630 IMG_3631 IMG_3632 IMG_3633 IMG_3635 IMG_3636 IMG_3637