UPDATE 13: Campionatul Național de floretă cadeți, ziua 1: azi are loc proba feminină la individual. Finala: Anca Săveanu (CSA Steaua)-Adriana Haidu (CS Satu Mare) 15-8

1201

Începând de marți, 3 februarie, și până duminică, 8 februarie, Satu Mare este gazda unui adevărat regal de floretă la nivelul cadeților. În perioada 3-6 februarie, la Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” se va desfășura Campionatul Național de floretă cadeți, feminin și masculin, individual și pe echipe, iar sâmbătă și duminică, 7 și 8 februarie, va avea loc Cupa Satu Mare. Sâmbătă, Cupa Satu Mare – Memorial „Ecaterina Stahl” la floretă feminin este parte din Circuitul European de cadeți, iar duminică se va disputa Cupa Satu Mare – Memorial „Vasile Costa” la floretă masculin.
Marți, 3 februarie, de la ora 9:00, are loc prima probă a Campionatului Național de floretă cadeți, cea feminină la individual. La start se vor prezenta 24 de sportive de la CS Satu Mare, CSA Steaua București, CS Farul Constanța, CSM Cluj Napoca, CSTA București și Petrolul Ploiești. Sportivele vor trage două tururi de grupe preliminare, urmând ca apoi toate sportivele să ajungă pe un tablou incomplet de 32.
În 2014, podiumul Campionatului Național de floretă cadeți, proba feminină la individual, a arătat astfel: 1. Alexandra Lazin (CS Satu Mare), 2. Ana Boldor (CSA Steaua), 3. Raluca Drăghici (CSA Steaua) și Laura Vîrga (CSA Steaua).
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu toate detaliile acestui concurs.

IMG_2843 IMG_2846 IMG_2848 IMG_2850 IMG_2851 IMG_2852 IMG_2853 IMG_2854 IMG_2855 IMG_2856 IMG_2857 IMG_2858
IMG_2861 IMG_2862 IMG_2863 IMG_2864 IMG_2865 IMG_2866


UPDATE, ora 9:01 – Componența celor patru grupe preliminare din turul întâi este următoarea:

grupa 1 grupa 2 grupa 3 grupa 4


UPDATE, ora 10:15 – Rezultatele din turul întâi al grupelor preliminare au fost următoarele:

rez 1 rez 2 rez 3 rez 4


UPDATE, ora 10:34 – Componența celor patru grupe preliminare din turul doi este următoarea:

grupa 12 grupa 22 grupa 23 grupa 24


UPDATE, ora 11:35 – Rezultatele din turul doi al grupelor preliminare au fost următoarele:

rez 21 rez 22 rez 23 rez 24
Clasamentul al sfârșitul celor două tururi de grupe preliminare arată astfel:

clasament dupa grupe
Vezi mai jos o galerie foto de la partidele din grupele preliminare:

IMG_2870 IMG_2871 IMG_2872 IMG_2874 IMG_2875 IMG_2877 IMG_2878 IMG_2879 IMG_2880 IMG_2881 IMG_2882 IMG_2883 IMG_2884 IMG_2885


UPDATE, ora 11:48 – Programul meciurilor de pe tabloul de 32 este următorul:
Anca Săveanu (CSA Steaua) – liber
Boglarka Willing (CSM Cluj) – Viktoria Jager (CS Satu Mare)
Diana Popa (CSTA) – Lavinia Toma (CS Satu Mare)
Raluca Văcărașu (CS Farul) – liber
Rebeca Cândescu (CSA Steaua) – liber
Klaudia Figus (CS Satu Mare) – Andreea Gheorghe (CSA Steaua)
Briana Silaghi (CS Satu Mare) – Ioana Crăciun (CS Satu Mare)
Alexandra Lazin (CS Satu Mare) – liber
Adriana Haidu (CS Satu Mare) – liber
Cristina Anderco (CS Satu Mare) – Emilia Corbu (CSTA)
Teodora Băloiu (CSA Steaua) – Diana Șuta (CS Satu Mare)
Teodora Sîrbu (CSA Steaua) – liber
Andreea Potor (CS Satu Mare) – liber
Teodora Turdean (CS Satu Mare) – Mihaela Dragomir (Petrolul Ploiești)
Ana Maria Stroe (CSTA) – Mellisa Korosy (CS Satu Mare)
Raluca Drăghici (CSA Steaua) – liber.


UPDATE, ora 12:10 – Rezultatele meciurilor de pe tabloul de 32 sunt următoarele:
Anca Săveanu (CSA Steaua) – liber
Boglarka Willing (CSM Cluj) – Viktoria Jager (CS Satu Mare) 8-15
Diana Popa (CSTA) – Lavinia Toma (CS Satu Mare) 15-3
Raluca Văcărașu (CS Farul) – liber
Rebeca Cândescu (CSA Steaua) – liber
Klaudia Figus (CS Satu Mare) – Andreea Gheorghe (CSA Steaua) 0-15
Briana Silaghi (CS Satu Mare) – Ioana Crăciun (CS Satu Mare) 4-15
Alexandra Lazin (CS Satu Mare) – liber
Adriana Haidu (CS Satu Mare) – liber
Cristina Anderco (CS Satu Mare) – Emilia Corbu (CSTA) 5-15
Teodora Băloiu (CSA Steaua) – Diana Șuta (CS Satu Mare) 15-4
Teodora Sîrbu (CSA Steaua) – liber
Andreea Potor (CS Satu Mare) – liber
Teodora Turdean (CS Satu Mare) – Mihaela Dragomir (Petrolul Ploiești) 9-15
Ana Maria Stroe (CSTA) – Mellisa Korosy (CS Satu Mare) 5-16
Raluca Drăghici (CSA Steaua) – liber.


UPDATE, ora 12:21 – Programul partidelor de pe tabloul de 16 este următorul:
Anca Săveanu (CSA Steaua) – Viktoria Jager (CS Satu Mare)
Diana Popa (CSTA) – Raluca Văcărașu (CS Farul)
Rebeca Cândescu (CSA Steaua) – Andreea Gheorghe (CSA Steaua)
Ioana Crăciun (CS Satu Mare) – Alexandra Lazin (CS Satu Mare)
Adriana Haidu (CS Satu Mare) – Cristina Anderco (CS Satu Mare)
Teodora Băloiu (CSA Steaua) – Teodora Sîrbu (CSA Steaua)
Andreea Potor (CS Satu Mare) – Mihaela Dragomir (Petrolul Ploiești)
Mellisa Korosy (CS Satu Mare) – Raluca Drăghici (CSA Steaua).


UPDATE, ora 12:42 – Rezultatele partidelor de pe tabloul de 16 sunt:
Anca Săveanu (CSA Steaua) – Viktoria Jager (CS Satu Mare) 15-2
Diana Popa (CSTA) – Raluca Văcărașu (CS Farul) 5-15
Rebeca Cândescu (CSA Steaua) – Andreea Gheorghe (CSA Steaua) 9-10
Ioana Crăciun (CS Satu Mare) – Alexandra Lazin (CS Satu Mare) 2-15
Adriana Haidu (CS Satu Mare) – Cristina Anderco (CS Satu Mare) 15-3
Teodora Băloiu (CSA Steaua) – Teodora Sîrbu (CSA Steaua) 5-15
Andreea Potor (CS Satu Mare) – Mihaela Dragomir (Petrolul Ploiești) 12-11
Mellisa Korosy (CS Satu Mare) – Raluca Drăghici (CSA Steaua) 2-15.


UPDATE, ora 12:55 – Programul partidelor de pe tabloul de 8 este următorul:
Anca Săveanu (CSA Steaua) – Raluca Văcărașu (CS Farul)
Andreea Gheorghe (CSA Steaua) – Alexandra Lazin (CS Satu Mare)
Adriana Haidu (CS Satu Mare) – Teodora Sîrbu (CSA Steaua)
Andreea Potor (CS Satu Mare) – Raluca Drăghici (CSA Steaua).


UPDATE, ora 13:28 – Rezultatele partidelor de pe tabloul de 8 sunt următoarele:
Anca Săveanu (CSA Steaua) – Raluca Văcărașu (CS Farul) 15-10
Andreea Gheorghe (CSA Steaua) – Alexandra Lazin (CS Satu Mare) 6-15
Adriana Haidu (CS Satu Mare) – Teodora Sîrbu (CSA Steaua) 15-9
Andreea Potor (CS Satu Mare) – Raluca Drăghici (CSA Steaua) 15-6.


UPDATE, ora 13:44 – Programul partidelor din semifinale este:
Anca Săveanu (CSA Steaua) – Alexandra Lazin (CS Satu Mare)
Adriana Haidu (CS Satu Mare) – Andreea Potor (CS Satu Mare)


UPDATE, ora 14:03 – Rezulatele partidelor din semifinale sunt:
Anca Săveanu (CSA Steaua) – Alexandra Lazin (CS Satu Mare) 15-9
Adriana Haidu (CS Satu Mare) – Andreea Potor (CS Satu Mare) 15-5.
Finala se va disputa, de la ora 14:10, între Anca Săveanu (CSA Steaua) și Adriana Haidu (CS Satu Mare).


UPDATE, ora 14:30 – Anca Săveanu (CSA Steaua) a câștigat Campionatul Național de floretă cadeți, proba feminină la individual, după ce a învins-o în finală pe Adriana Haidu (CS Satu Mare), scor 15-8.