GALERIE FOTO: Ana Maria Brânză și Edoardo Munzone au câștiga ediția a patra a Trofeului “Alfredo Bachelli” la spadă

1215

Clubul Sportiv Universitatea Craiova, în colaborare cu Liceul cu Program Sportiv “Petrache Trișcu” din Bănie și cu Federația Română de Scrimă, a organizat sâmbătă, 8 noiembrie, a patra ediție a Trofeului “Alfredo Bachelli” la spadă seniori, feminin și masculin, doar la individual.
La concurs, care a avut loc pentru prima dată la Sala Polivalentă din Craiova, au participat peste 100 de sportivi din mai multe țări din Europa, iar învingători au ieșit Ana Maria Brânză (CSA Steaua), la feminin, și Edoardo Munzone (Scherma Acireale), la masculin. Rezultatele din fazele superioare ale celor două probe au fost următoarele:
MASCULIN
Sferturi de finală
Edoard Munzone (Scherma Acireale) – Tatian Bolboceanu (CSM Craiova) 11-5
Adrian Pop (CSM Satu Mare) – Simeone Sortino (Scherma Acireale) 14-13
Alin Mitrică (CSU Craiova) – Andrei Timoce (CSM Oradea) 15-7
Bertalan Arkosi (CSM Satu Mare) – Mario Persu (CSU Craiova) 15-8
Semifinale
Edoard Munzone (Scherma Acireale) – Adrian Pop (CSM Satu Mare) 15-10
Alin Mitrică (CSU Craiova) – Bertalan Arkosi (CSM Satu Mare) 15-10
Finală
Edoard Munzone (Scherma Acireale) – Alin Mitrică (CSU Craiova) 12-6

FEMININ
Sferturi de finală
Ana Maria Brânză (CSA Steaua) – Greti Vereș (CSA Steaua) 15-1
Adela Danciu (CSA Steaua) – Amalia Tătăran (CS Dinamo) 15-14
Cezara Constantin (LPS Craiova) – Ana Maria Constantin (CS Dinamo) 15-12
Simona Gherman (CSA Steaua) – Simona Pop (CSA Steaua) 15-12
Semifinale
Ana Maria Brânză (CSA Steaua) – Adela Danciu (CSA Steaua) 15-4
Simona Gherman (CSA Steaua) – Cezara Constantin (LPS Craiova) 15-9
Finală
Ana Maria Brânză (CSA Steaua) – Simona Gherman (CSA Steaua) 12-10.
Clasamentele finale în cele două probe, primele 16 poziții, arată astfel:
MASCULIN
 1. Edoard Munzone (Scherma Acireale)
2. Alin Mitrică (CSU Craiova)
3. Adrian Pop (CSM Satu Mare)
3. Bertalan Arkosi (CSM Satu Mare)
5. Simeone Sortino (Scherma Acireale)
6. Mario Persu (CSU Craiova)
7. Tatian Bolboceanu (CSM Craiova)
8. Andrei Timoce (CSM Oradea)
9. Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova)
9. Ionuț Trandafirescu (CSU Craiova)
11. Dorian Pîrvan (CSU Craiova)
12. Adrian Dabija (CS UNEFS)
13. Cosmin Epurescu (CSA Steaua)
14. Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare)
15. George Drobot (CSS1 Constanța)
16. Nicolae Drăgoi (CS UNEFS)

FEMININ
 1. Ana Maria Brânză (CSA Steaua)
2. Simona Gherman (CSA Steaua)
3. Adela Danciu (CSA Steaua)
3. Cezara Constantin (LPS Craiova)
5. Simona Pop (CSA Steaua)
6. Ana Maria Constantin (CS Dinamo)
7. Amalia Tătran (CS Dinamo)
8. Greti Vereș (CSA Steaua)
9. Zsofia Partos (DHSE PMD)
10. Diana Ionele (CSU Craiova)
11. Ramona Caran (Pobednik Beograd)
12. Alexandra Ionică Cîrstea (CSU Craiova)
13. Kata Mihaly (DHSE PMD)
14. Mădălina Ciucuraș (Club Sofia)
15. Dorottia Babinszki (DHSE PMD)
16. Alexandra Olteanu (CS Dinamo)

20141108_192027 20141108_192031 20141108_192050 20141108_192304 20141108_192645 20141108_192735 20141108_192808 20141108_192815

Amalia Tataran cu Csiszar FranciscAmalia TataranAna PascuArbitra 2arbitraDan Podeanu cu Marius FloreagrupMEdaliile 2MedaliileMihai CovaliuSimona GhermanSimona Pop pe plansaSimona Pop spune la revedereTehnic

FOTO: Fundația Pentru Comunitate