CS Riposta, cel mai medaliat club de sabie în 2014 la Campionatul Național de Copii

1308

Fiecare armă de la Campionatul Național de Copii a fost dominată de un club anume. CSS Quarto a fost cel mai puternic club la spadă, ACS Balestra și-a pus puternic amprenta asupra întrecerilor de floretă, iar sabia a trimis cele mai multe titluri naționale spre CS Riposta. În clasamentul întocmit de Cristian Mihai, secretar federal în cadrul Federației Române de Scrimă, CS Riposta a cucerit 12 medalii la Campionatul Național de Copii, în întrecerile de sabie, fiind urmat de departe de CSA Steaua, cu șapte medaleii, și CS Dinamo, cu cinci.
Clasamentul complet arată astfel:

clasament medalii sabie

Podiumurile concursurilor de sabie din cadrul Campionatului Național de Copii arată astfel:
Sabie feminin, 8-9 ani: 1. Bianca Statie (CSA Steaua), 2. Rosemarie Benciu (CS Riposta), 3. Ilina Hogea (CS Riposta) și Lorena Mărgineanu (CS Sabia de Aur);

8-9 f

Sabie feminin, 10-11 ani: 1. Ilinca Pantiș (CS Riposta), 2. Sabrina Zamfira (CS Riposta), 3 Cela Sava Musteață (CS Riposta) și Vanesa Danciu (CSM Brașov);

10-11 f

Sabie feminin individual, 12-13 ani: 1. Tania Luțea (CSA Steaua), 2. Maria Matei (CS Dinamo), 3. Delia Chircă (CSTA) și Dora Szegedi (CS Riposta);

12-13 f

Sabie feminin echipe, 12-13 ani: 1. CS Riposta1 (Ana Hopulele, Ilinca Pantiș, Cela Sava Musteață, Dora Szegedi); 2. CSA Steaua (Maria Badea, Andreea Gheorghe, Felicia Iacob, Tania Luțea); 3. CS Dinamo 1 (Daria Lungu, Maria Matei, Magdalena Munteanu, Mara Neacșu);

12-3 ff

Sabie masculin, 8-9 ani: 1. Vlad Covaliu (CS Dinamo), 2. Vlad Căloiu (CSA Steaua), 3. Cristian Costea (CS Dinamo) și Mircea Munteanu (CS Dinamo);

8-9 m

Sabie masculin, 10-11 ani: 1. Radu Nițu (CS Riposta), 2. Răzvan Macovei (CSA Steaua), 3. Paul Iacob (CSA Steaua) și Teodor Ismana (CSA Steaua);

10-11 m

Sabie masculin individual, 12-13 ani: 1. Andrei Zane (CS Riposta), 2. Rareș Ailinca (CSM Brașov), 3. Luca Pantea (CS Riposta) și Elton Dincă (CS Riposta);

12-13 m

Sabie masculin echipe, 12-13 ani: 1. CS Riposta1 (Thomas Briot, Elton Dincă, Luca Pantea, Andrei Zane), 2. CSM Brașov (Rareș Ailinca, Andrei Cupeș, Mihai Pavel, Andrei Toboșaru), 3. CSS Slobozia1 (Daniel Lepădătescu, Liviu Lepădătescu, Alexandru Mihalache, Vlad Tonț).

12-13 mm