ACS Balestra, cel mai medaliat club de floretă în 2014 la Campionatul Național de Copii

1397

Cu șapte medalii de aur din opt posibile, ACS Balestra a dominat copios probele de floretă din cadrul Campionatului Național de Copii, ediția 2014. Clubul Balestra a ratat medalia de aur la o singură probă: floretă feminin individual, categoria 12-13 ani, acolo unde pe locul întâi s-a clasat Emilia Corbu, de la CSTA București. Pe lângă cele șapte medalii de aur, Balestra a mai câștigat două medalii de argint și șapte de bronz.
Pe locul secund în acest top, realizat de secretarul federal Cristian Mihai, se situează CSTA București (o medalie de aur, trei de argint și trei de bronz), iar podiumul este completat de CS Olimpia București (două medalii de argint).

Podiumurile în cele opt probe de floretă ale Campionatului Național de Copii arată astfel:
Floretă feminin, 8-9 ani: 1. Andreea Dincă (ACS Balestra), 2. Tania Cugnet (CS Olimpia), 3. Culea Mara Neagu (ACS Balestra) și Maria Teodorescu (CSTA);

8-9 f

Floretă feminin, 10-11 ani: 1. Crina Popa (ACS Balestra), 2. Denisa Velica (CSTA), 3. Teodora Șofran (CS Satu Mare) și Andreea Onu (CSTA);

10-11 f

Floretă feminin individual, 12-13 ani: 1.Emilia Corbu (CSTA), 2. Ilinca Rusu (ACS Balestra), 3. Rebeca Cândescu (ACS Balestra) și Andreea Gheorghe (ACS Balestra);

12-13 f

Floretă feminin echipe 12-13 ani: 1. ACS Balestra 1 (Rebeca Cândescu, Andreea Gheorghe, Crina Popa, Ilinca Rusu), 2. CSTA1 (Emilia Corbu, Andreea Onu, Maria Unguranu, Denisa Velica); 3. CS Satu Mare1 (Cristina Anderco, Melissa Korossy, Briana Silaghi, Teodora Șofran);

12-13 ff

Floretă masculin, 8-9 ani: 1. Mihnea Surcel (ACS Balestra), 2. Sebastian Drăghici (CS Olimpia), 3. Mihai Toader (ACS Balestra) și Ștefan Vasilache (ACS Balestra);

8-9 m

Floretă masculin, 10-11 ani: 1. Vlad Roșu (ACS Balestra); 2. Petru Surcel (ACS Balestra), 3. Alexandru Vârtic (ACS Balestra) și Gabriel Pavel (CSTA);

10-11 m

Floretă masculin individual, 12-13 ani: 1. Alexandru Sîrb (ACS Balestra), 2. Alexandru Ely (CS Satu Mare); 3. Filipos Gkogkos (CSS Steaua) și Alexandru Pîrva (ACS Balestra);

12-1 m

Floretă masculin echipe, 12-13 ani: 1. ACS Balestra1 (Răzvan Cristian, Alexandru Pîrva, Alexandru Sîrb, Alexandru Toader), 2. CSTA (Gabriel Pavel, Antonio Răpan, Antonio Roșca, Marian Ungureanu), 3. CS Satu Mare (Alexandru Ely, Mark Fogel, David Găman, Tudor Surducan).

12-13 mm