UPDATE 10: Radu Dărăban a câștigat Trofeul Pellegrini, proba de floretă masculin, ediția 2014

1185

Vineri, 16 mai, la sala de scrimă din Complexul Sportiv Ghencea va avea loc a cincea ediție a Trofeului Pellegrini la floretă masculin.
Grupele preliminare și tabloul de eliminări directe se vor desfășura începând cu ora 9:00. Vor lua parte peste 20 de sportivi din România. Finalele acestui deosebit eveniment vor avea loc la patinoarul din incinta Mall AFI Cotroceni, începând cu ora 17:00, și vor fi difuzate de postul eStrada TV.
Premierea sportivilor va fi făcută de foști și actuali performeri ai sportului românesc.
Precedentele patru ediții ale Trofeului Pellegrini i-au avut ca și câștigători pe următorii sportivi:
2010 – Cristina Ghiță și Radu Dărăban (ambii de la CSA Steaua)
2011 – Cristina Ghiță și Virgil Sălișcan (ambii de la CSA Steaua)
2012 –  Cristina Ghiță și Radu Dărăban (ambii de la CSA Steaua)
2013 – Cristina Ghiță și Virgil Sălișcan (ambii de la CSA Steaua).
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu toate detaliile acestei competiții.


UPDATE, ora 9:55 – Cei 21 de floretiști participanți au fost împărțiți în trei grupe după cum urmează:
grupa 1
grupa 2
grupa 3


UPDATE, ora 10:49 – Meciurile din cele trei grupe preliminare sunt în plină desfășurare la sala de scrimă din Complexul Sportiv Ghencea. O galerie foto puteti vedea mai jos:

2014-05-16 08.55.52  2014-05-16 09.40.12

2014-05-16 09.40.37  2014-05-16 09.41.24

2014-05-16 09.42.41  2014-05-16 09.42.59

2014-05-16 10.23.38  2014-05-16 10.24.06


UPDATE, ora 11:47 – Cele trei grupe preliminare s-au încheiat cu următoarele rezultate:
rez grupa 1
rez grupa 2
rez grupa 3


UPDATE, ora 12:00 – După faza grupelor urmează tabloul de 32. Programul meciurilor este următorul:
Virgil Sălișcan (CSA Steaua) – liber
Dragoș Iamandei (CSA Steaua) – Alpar Bartok (CS Satu Mare)
Silviu Roșu (CSA Steaua) – liber
Alexandru Georgescu (CSA Steaua) – liber
Benjamin Bodo (CS Satu Mare) – liber
Mădălin Ghirnogeanu (CSTA) – Victor Gheorghe (CSS Ploiești)
Andrei Neguț (CSU Poli) – Andrei Ciobănică (CSTA)
Vlad Porușniuc (CSA Steaua) – liber
Valentin Niță (CSU Poli) – liber
Daniel Onofrei (CSTA) – Teofil Moisuc (CSU Poli)
Cristian Cândescu (CSA Steaua) – liber
Bogdan Dascălu (CS Satu Mare) – liber
Cătălin Tiță (CSU Poli) – liber
Sebastian Flucuș (CS Satu Mare) – liber
Iulian Teacă (CSU Poli) – Antonio Roșca (CSTA)
Radu Dărăban (CSU Cluj) – liber.


UPDATE, ora 13:00 – Rezultatele de pe tabloul de 32 sunt:
Virgil Sălișcan (CSA Steaua) – liber
Dragoș Iamandei (CSA Steaua) – Alpar Bartok (CS Satu Mare) 9-15
Silviu Roșu (CSA Steaua) – liber
Alexandru Georgescu (CSA Steaua) – liber
Benjamin Bodo (CS Satu Mare) – liber
Mădălin Ghirnogeanu (CSTA) – Victor Gheorghe (CSS Ploiești) 4-15
Andrei Neguț (CSU Poli) – Andrei Ciobănică (CSTA) 15-6
Vlad Porușniuc (CSA Steaua) – liber
Valentin Niță (CSU Poli) – liber
Daniel Onofrei (CSTA) – Teofil Moisuc (CSU Poli) 11-15
Cristian Cândescu (CSA Steaua) – liber
Bogdan Dascălu (CS Satu Mare) – liber
Cătălin Tiță (CSU Poli) – liber
Sebastian Flucuș (CS Satu Mare) – liber
Iulian Teacă (CSU Poli) – Antonio Roșca (CSTA) 15-4
Radu Dărăban (CSU Cluj) – liber.


UPDATE, ora 13:40 – Rezultatele de pe tabloul de 16 sunt:
Virgil Sălișcan (CSA Steaua) – Alpar Bartok (CS Satu Mare) 15-7
Silviu Roșu (CSA Steaua) – Alexandru Georgescu (CSA Steaua) 10-15
Benjamin Bodo (CS Satu Mare) – Victor Gheorghe (CSS Ploiești) 15-8
Andrei Neguț (CSU Poli) – Vlad Porușniuc (CSA Steaua) 13-15
Valentin Niță (CSU Poli) – Teofil Moisuc (CSU Poli) 15-4
Cristian Cândescu (CSA Steaua) – Bogdan Dascălu (CS Satu Mare) 11-15
Cătălin Tiță (CSU Poli) – Sebastian Flucuș (CS Satu Mare) 15-8
Iulian Teacă (CSU Poli) – Radu Dărăban (CSU Cluj) 6-11.


UPDATE, ora 13:50 – Rezultatele de pe tabloul de 8 sunt:
Virgil Sălișcan (CSA Steaua) 
– Alexandru Georgescu (CSA Steaua) 15-10
Benjamin Bodo (CS Satu Mare) – Vlad Porușniuc (CSA Steaua) 15-14
Valentin Niță (CSU Poli) – Bogdan Dascălu (CS Satu Mare) 11-15
Cătălin Tiță (CSU Poli) – Radu Dărăban (CSU Cluj) 6-15.


UPDATE, ora 14:30 – Semifinalele, care vor avea loc de la ora 17:00, la Mall AFI Cotroceni, se vor disputa după următorul program: Virgil Sălișcan – Benjamin Bodo și Bogdan Dascălu – Radu Dărăban.


UPDATE, ora 16:37 – Semifinalele masculine se dispută după următorul program:
Bogdan Dascălu (CS Satu Mare) – Radu Dărăban (CSU Cluj) – ora 17:10
Virgil Sălișcan (CSA Steaua) – Benjamin Bodo (CS Satu Mare) – ora 17:50


UPDATE, ora 17:17 – Primul finalist al Trofeului Pellegrini, proba masculină, este Radu Dărăban. Sportivul de la CSU Cluj a trecut în semifinale de Bogdan Dascălu, de la CS Satu Mare, scor 15-7.


UPDATE, ora 18:00 – Al doilea finalist al Trofeului Pellegrini, proba masculină, este Virgil Sălișcan. Legitimat la CSA Steaua București, Virgil a trecut în cea de-a doua semifinală de Benjamin Bodo, de la CS Satu Mare, scor 15-8.


UPDATE, ora 18:24 – Radu Dărăban a câștigat Trofeul Pellegrini, proba masculină. El l-a învins în finală pe Virgil Sălișcan, de la CSA Steaua, scor 15-13.