Programul Campionatului Mondial de scrimă de cadeți și juniori de la Plovdiv

1278

Cea mai mare competiție a scrimei la nivel de cadeți și juniori, Campionatul Mondial începe joi, 3 aprilie, în Bulgaria. Orașul Plovdiv va fi timp de zece zile gazda unei întreceri la care va lua parte și România cu o delegație alcătuită din 36 de sportivi.
Organizatorii Campionatului Mondial de scrimă, care va avea loc în perioada 3-12 aprilie, au definitivat recent programul întregii competiții, iar acesta se prezintă astfel:

CADEȚI
3 aprilie, ora 10:00 – floretă feminin, grupe și eliminare directă în 64
3 aprilie, ora 12:00 – sabie masculin, grupe și eliminare directă în 64
4 aprilie, ora 9:00 – floretă feminin, eliminare directă în 32; finala e de la ora 18:30
4 aprilie, ora 13:00 – sabie masculin, eliminare directă în 32; finala e de la ora 19:20
4 aprilie, ora 18:10 – ceremonia de deschidere
4 aprilie, ora 10:00 – spadă feminin, grupe și eliminare directă în 64
4 aprilie, ora 14:00 – spadă masculin, grupe și eliminare directă în 64
5 aprilie, ora 9:00 – spadă feminin, eliminare directă în 32; finala e la ora 18:10
5 aprilie, ora 12:30 – spadă masculin, eliminare directă în 32; finala e la ora 18:35
5 aprilie, ora 10:00 – floretă masculin, grupe și eliminare directă în 64
5 aprilie, ora 12:00 – sabie feminin, grupe și eliminare directă în 64
6 aprilie, ora 9:00 – floretă masculin, eliminare directă în 32; finala e la ora 18:10
6 aprilie, ora 13:00 – sabie feminin, eliminare directă în 32; finala e la ora 18:40

JUNIORI INDIVIDUAL
6 aprilie, ora 10:00 – floretă feminin, grupe și eliminare directă în 64
6 aprilie, ora 12:00 – sabie masculin, grupe și eliminare directă în 64
7 aprilie, ora 9:00 – floretă feminin, eliminare directă în 32; finala e la ora 18:10
7 aprilie, ora 13:00 – sabie masculin, eliminare directă în 32; finala e la ora 18:40
7 aprilie, ora 10:00 – spadă feminin, grupe și eliminare directă în 64
7 aprilie, ora 15:00 – spadă masculin, grupe și eliminare directă în 64
8 aprilie, ora 9:00 – spadă feminin, eliminare directă în 32; finala e la ora 18:10
8 aprilie, ora 15:00 – spadă feminin, eliminare directă în 32; finala e la ora 18:35
8 aprilie, ora 10:00 – floretă masculin, grupe și eliminare directă în 64
8 aprilie, ora 12:00 – sabie feminin, grupe și eliminare directă în 64
9 aprilie, ora 9:00 – floretă masculin, eliminare directă în 32; finala e la ora 18:10
9 aprilie, ora 13:00 – sabie feminin, eliminare directă în 32; finala e la ora 18:40

JUNIORI ECHIPE
9 aprilie, ora 13:30 – floretă feminin, tabloul de 32
9 aprilie, ora 15:00 – sabie masculin, tabloul de 32
10 aprilie, ora 9:00 – floretă feminin, tabloul de 16; finala e la ora 17:20
10 aprilie, ora 11:20 – sabie masculin, tabloul de 16; finala e la ora 18:30
10 aprilie, ora 13:30 – spadă feminin, tabloul de 32
10 aprilie, ora 15:00 – spadă masculin, tabloul de 32
11 aprilie, ora 9:00 – spadă feminin, tabloul de 16; finala e la ora 17:00
11 aprilie, ora 10:00 – spadă masculin, tabloul de 16; finala e la ora 18:00
11 aprilie, ora 13:30 – floretă masculin, tabloul de 32
11 aprilie, ora 15:00 – sabie feminin, tabloul de 32
12 aprilie, ora 9:00 – floretă masculin, tabloul de 16; finala e la ora 17:20
12 aprilie, ora 10:00 – sabie feminin, tabloul de 16, finala e la ora 18:40.
12 aprilie, ora 18:30 – ceremonia de închidere.

Site-ul www.frscrima.ro vă va oferi miercuri, 2 aprilie, programul sportivilor români care vor intra pe planșe la Campionatul Mondial de scrimă de la Plovdiv.