87 de scrimeri români concurează la Cupa Wratislavia pentru copii din Polonia

1277

Oraşul polonez Wroclaw găzduieşte în perioada 27-31 martie a 37-a ediţie a Cupei Wratislavia la spadă, floretă şi sabie pentru copii. La această întrecere vor participa aproximativ 1.000 de sportivi din: SUA, Ucraina, Turcia, Suedia, Slovacia, Singapore, Rusia, România, Olanda, Lituania, Letonia, Jamaica, Israel, Ungaria, Germania, Marea Britanie, Finlanda, Egipt, Danemarca, Cehia, Croaţia, Belarus, Belgia, Austria, Australia.

poza 1

Ţara noastră va fi reprezentată de 87 de sportivi la toate cele trei arme, după cum urmează:
FLORETĂ
CS Satu Mare: Pop Steven, Pop Rayan, Pop Edwin, Andrea Potor, Cristina Anderco, Ioana Crăciun, Klaudia Sigus, Teodora Şofran, Teodora Turdean;
ACS Balestra Bucureşti: Alexandru Sîrb, Alexandru Pârva, Vlad Roşu, Radu Mocanu, Radu Bălan, Luca Hergan, Daniel Hergan, Rebeca Cândescu, Cătălina Apostol, Alexandra Tănase, Andrea Dincă, Andrea Gheorghe, Carina Vasile, Crina Popa;
Steaua Bucureşti: Emanuel Cândescu, Teodora Băloiu, Ancuţa Săveanu;
Farul Constanţa: Raluca Văcăraşu;
CSTA Bucureşti: Emilia Corbu;
SPADĂ

poza 3

CS Satu Mare: Adam Macska, David Ziman, Pfeifer Melania, Pallay Amarilisz, Teodora Costea, Szofia Kato, Csilla Nagy;
CSM Oradea: Bianca Benea;
Crişul Oradea: Biro David;
SABIE
CSS Unirea Iaşi: Andrea Lupu, Alexandra Brânzan, Victor Cosman, Nadine Al Deiri, Ioana Radu, Daria Stărică;
CS Riposta Bucureşti: Teodor Chiriac, Alexie Alupei, Dorotheea Zamfira, Thea Puşcaru, Andrei Petrescu, Peter Nyiri, Luca Pantea, Thomas Briot, Mihaela Chiţu, Dora Szegedi, Ilinca Pantiş, Teodora Dumitru, Valentino Musumeci, Radu Nişu, Karl Maalouf;
CSA Steaua Bucureşti: Ana Maria Gemăna, Felicia Iacob, Tania Luţea, Mario Cojocaru, Teodor Ismana, Paul Iacob;
CSM Braşov: Beatrix Balasz, Monica Rether, Beatrice Balasz, Daria Tatu, Ştefania Szabo, David Munteanu, Alin Corolea, Andrei Cupeş, Rareş Ailinca, Alesia Cida, Elena Staicu, Vanesa Danciu, Denisa Botezatu
Duel Bucureşti: Andrei Robciuc, Alexandru Băiaşu, Alexandru Băiaşu, Luca Munteanu, Vladislav Grădişteanu, Ana Maria Hopulele, Ionuţ Duţu.

afis

Programul celor cinci zile de concurs arată astfel:
Joi, 27 martie
Ora 10:00 – spadă fete, categoria 14-15 ani
Ora 12:00 – ceremonia de deschidere
Ora 12:15 – spadă fete, categoria 12-13 ani
Ora 13:15 – spadă fete, categoria până în 11 ani
Vineri, 28 martie
Ora 10:00 – spadă băieţi, categoria categoria 14-15 ani
Ora 12:00 – spadă băieţi, categoria categoria 12-13 ani
Ora 13:15 – spadă băieţi, categoria până în 11 ani
Sâmbătă, 29 martie
Ora 10:00 – floretă băieţi, categoria categoria 14-15 ani
Ora 12:00 – floretă băieţi, categoria categoria 12-13 ani
Ora 13:15 – floretă băieţi, categoria până în 11 ani
Duminică, 30 martie
Ora 10:00 – floretă fete, categoria categoria 14-15 ani
Ora 12:00 – floretă fete, categoria categoria 12-13 ani
Ora 13:15 – floretă fete, categoria până în 11 ani
Luni, 31 martie
Ora 10:00 – sabie fete şi băieţi, categoria categoria 14-15 ani
Ora 12:00 – sabie fete şi băieţi, categoria categoria 12-13 ani
Ora 13:15 – sabie fete şi băieţi, categoria până în 11 ani.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ţine la curent cu toate detaliile legate de această întrecere.
FOTO: www.challengewratislavia.pl