În noaptea de duminică spre luni, 13 spre 14 decembrie, s-a încheiat la Boston, în SUA, Grand Prix-ul de sabie masculin.
România a avut patru sabreri pe tabloul principla de 64, iar cel mai bun rezultat al delegației noastre a fost obținut de către Tiberiu Dolniceanu. Legitimat la CS Dinamo, Tiberiu Dolniceanu a ocupat în final locul trei și a cucerit medalia de bronz. Parcursul lui Dolniceanu pe tabloul principal de 64 la Grand Prix-ul de la Boston a fost următorul: tabloul de 64 – 15-4 cu Erwin Cai (SUA); tabloul de 32 – 15-14 cu Andras Szatmari (Ungaria); tabloul de 16 – 15-11 cu Richard Huebers (Germania); tabloul de 8 – 15-9 cu Nikolay Kovalev (Rusia); semifinale – 9-15 cu Aldo Montano (Italia).
Ceilalți trei sabreri români s-au oprit pe tabloul de 64 și au încheiat Grand Prix-ul dela Boston pe următoarele poziții: Alin Badea – locul 43, Ciprian Gălățanu – locul 58, Iulian Teodosiu – locul 63.
Delegația României a fost condusă de antrenorul Mihai Covaliu.
Următoarea etapă de Cupă Mondială la sabie masculin va avea loc în perioada 29-31 ianuarie, în Italia, la Padova.