ACUM LIVE: România concurează în proba pe echipe la etapa de Cupă Mondială de spadă feminin de laTallin

POSTED ON octombrie 22nd  - POSTED IN Știri

Etapa de Cupă Mondială de spadă feminin de la Tallin se încheie duminică, 22 octombrie 2017, cu proba pe echipe. De la ora 10:00, 19 formații se vor duela pentru a prinde un loc pe podium în Estonia. România intră în concurs pe tabloul de 16, acolo unde va da piept cu Rusia.
Pentru țara noastră vor trage următoarele sportive: Ana Maria Brânză (CSA Steaua), Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua) și Maria Udrea (CSA Steaua). Antrenori: Dan Podeanu și George Epurescu.
Evoluția LIVE a României la Tallin poate fi urmărită AICI.
Programul de concurs de duminică, 22 octombrie 2017, este:
Ora 10:00 – start tablou de 32 în proba pe echipe;
Ora 16:00 – finala mică în proba pe echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba pe echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Următoarea etapă de Cupă Mondială la spadă feminin, din sezonul 2017-2018, va avea loc în China, la Suzhou, în perioada 10-12 noiembrie 2017.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția spadasinelor românce la Tallin.


FOTO: Augusto BIZZI

Cerasela Drăgan (CSM Iași) – locul 13 și Andreea Lupu (CSM Iași) – locul 14 la etapa de Cupă Mondială de juniori de la Sosnowiec, în proba de sabie feminin individual

POSTED ON octombrie 21st  - POSTED IN Știri

Localitatea poloneză Sosnowiec găzduiește sâmbătă și duminică, 21 și 22 octombrie 2017, a treia etapă de Cupă Mondială la sabie juniori. Concursul se dispută la masculin individual, feminin individual și feminin echipe.
La Sosnowiec sunt prezenți 305 sportivi, iar România este reprezentată de opt sportivi. Cei care trag pe planșele din Polonia pentru țara noastră sunt:
FEMININ: Cerasela Drăgan (CSM Iași), Andreea Lupu (CSM Iași), Ioana Radu (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua);
MASCULIN: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Petru Aniculoesei (CSA Steaua), George Dragomir (CSM Unirea Slobozia), Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia).
Sâmbătă, 21 octombrie, în prima zi de concurs a avut loc proba de sabie feminin individual, iar cele mai bune rezultate pentru țara noastră le-au obținut Cerasela Drăgan și Andreea Lupu. Legitimate la CSM Iași, Cerasela și Andreea au fost eliminate pe tabloul de 16 și au încheiat concursul pe locurile 13 și 14. Ioana Radu (CSM Iași) s-a clasat pe locul 53, iar Sabina Martiș (CSA Steaua) a terminat pe 71.
Podiumul probei de sabie feminin individual de la Sosnowiec este: 1. Liza Pusztai (Ungaria), 2. Ryan Jekins (SUA), 3. Mirabella Kelecsenyi (Ungaria) și Zara Moss (SUA).
Programul de concurs de duminică, 22 octombrie, de la Sosnowiec este următorul:
Ora 9:00 – start probă sabie feminin echipe;
Ora 13:00 – finala mare în proba de sabie feminin echipe;
Ora 14:00 – festivitatea de premiere în proba de sabie feminin echipe;
Ora 14:30 – festivitatea de deschidere în proba de sabie masculin individual;
Ora 14:45 – start probă sabie masculin individual;
Ora 20:00 – semifinalele, finala și festivitatea de premiere în proba de sabie masculin individual.
Programul este adaptat după ora României.
Următoarea etapă de Cupă Mondială de sabie juniori, din sezonul 2017-2018, va avea loc în Rusia, la Soci, în perioada 11-12 noiembrie 2017.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția sabrerilor români la Sosnowiec.

Rebeca Cândescu (CSA Steaua) – locul 22 la etapa din Circuitul European de cadeți de la Budapesta, în proba de floretă feminin individual! România – locul 17 în proba masculină pe echipe!

POSTED ON octombrie 21st  - POSTED IN Știri

Ziua a doua a etapei din Circuitul European de cadeți de la Budapesta a programat sâmbătă, 21 octombrie 2017, două noi probe: floretă feminin individual și floretă masculin echipe.
În proba de floretă feminin individual au participat 204 sportive, iar zece au fost din România: Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Emilia Corbu (CSTA București), Andreea Dincă (ACS Balestra), Andreea Gheorghe (CSA Steaua), Melissa Korossy (CS Satu Mare), Daria Panait (CSA Steaua), Teodora Șofran (CS Satu Mare), Alexandra Tănase (ACS Balestra), Maria Ungureanu (CSTA București), Karina Vasile (ACS Balestra).
Cel mai bun rezultat al delegației noastre în această probă a fost obținut de către Rebeca Cândescu. Legitimată la CSA Steaua, Rebeca a fost eliminată pe tabloul de 32 și s-a clasat la final pe locul 22. Celelalte floretiste românce au terminat întrecerea de la Budapesta pe următoarele poziții: Karina Vasile (ACS Balestra) – locul 57, Emilia Corbu (CSTA București) – locul 65, Andreea Gheorghe (CSA Steaua) – locul 78, Teodora Șofran (CS Satu Mare) – locul 114, Andreea Dincă (ACS Balestra) – locul 131, Melissa Korossy (CS Satu Mare) – LOCUL 159, Daria Panait (CSA Steaua) – locul 181, Maria Ungureanu (CSTA București) – locul 192, Alexandra Tănase (ACS Balestra) – locul 197.
Podiumul probei de floretă feminin individual de la Budapesta arată astfel: 1. Lauren Scruggs (SUA), 2. Valeriya Rassolova (Rusia), 3. Martina Favaretto (Italia) și May Tieu (SUA).
În proba de floretă masculin echipe de la Budapesta, România s-a clasat pe locul 17 după următoarele rezultate: tabloul de 64 – liber, tabloul de 32 – 32-45 cu Italia 3. Pentru România au tras următorii: Răzvan Cristian (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Vlad Roșu (ACS Balestra), Alexandru Sîrb (CSA Steaua). Au participat 32 de echipe, iar podiumul arată astfel: 1. SUA1, 2. Japonia1, 3. Rusia1.
Programul de concurs de duminică de la Budapesta este:
Ora 14:00 – floretă feminin echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Următoarea etapă din Circuitul European de floretă cadeți, va avea loc la Samorin, pentru fete, și la Salonic, pentru băieți, în perioada 4-5 noiembrie 2017.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția floretiștilor români la Budapesta.

Ana Maria Brânză (CSA Steaua) – locul 14 la etapa de Cupă Mondială de la Tallin, în proba de spadă feminin individual

POSTED ON octombrie 21st  - POSTED IN Știri

Ziua a doua a etapei de Cupă Mondială de spadă feminin de la Tallin a programat sâmbătă, 21 octombrie 2017, duelurile de pe tabloul principal de 64. România a fost reprezentată în această fază a concursului de patru sportive: Ana Maria Brânză (CSA Steaua), Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua) și Raluca Sbîrcia (CSU Craiova). Adela Danciu (CSU Craiova) – locul 114 și Maria Udrea (CSA Steaua) – locul 85 au fost eliminate vineri, 20 octombrie în calificări. Coordonate de pe margine de tehnicienii Dan Podeanu și George Epurescu, cele patru spadasine românce au încheiat întrecerea din Estonia pe următoarele poziții: Ana Maria Brânză (CSA Steaua) – locul 14, Raluca Sbîrcia (CSU Craiova) – locul 25, Greta Vereș (CSA Steaua) – locul 44, Amalia Tătăran (CS Dinamo) – locul 57.
Rezultatele de sâmbătă ale spadasinelor românce au fost următoarele:
TABLOUL DE 64
Raluca Sbîrcia – Monika Sozanska (Germania) 15-11
Greta Vereș – Alena Komarova (Rusia) 12-15
Ana Maria Brânză – Coline Pelletier (Franța) 15-6
Amalia Tătăran – Rossella Fiamingo (Italia) 14-15
TABLOUL DE 32
Raluca Sbîrcia – Julia Beljajeva (Estonia) 8-15
Ana Maria Brânză – Aizanat Murtazaeva (Rusia) 15-6
TABLOUL DE 16
Ana Maria Brânză – Emese Szasz-Kovacs (Ungaria) 12-13.
Podiumul probei individuale de la Tallin arată astfel: 1. Mara Navarri (Italia), 2. Tatiana Gudkova (Rusia), 3. Julia Beljajeva (Estonia) și Emese Szasz-Kovacs (Ungaria).
Programul de concurs de duminică, 22 octombrie 2017, este:
Ora 10:00 – start tablou de 32 în proba pe echipe;
Ora 16:00 – finala mică în proba pe echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba pe echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Următoarea etapă de Cupă Mondială la spadă feminin, din sezonul 2017-2018, va avea loc în China, la Suzhou, în perioada 10-12 noiembrie 2017.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția spadasinelor românce la Tallin.


FOTO: Augusto BIZZI

Această prezentare necesită JavaScript.

ACUM LIVE: Brânză, Tătăran, Vereș și Sbîrcia trag pe tabloul de 64 la etapa de Cupă Mondială de spadă feminin de la Tallin

POSTED ON octombrie 21st  - POSTED IN Știri

Ziua a doua a etapei de Cupă Mondială de spadă feminin de la Tallin programează sâmbătă, 21 octombrie 2017, duelurile de pe tabloul principal de 64. România este reprezentată în această fază a concursului de patru sportive: Ana Maria Brânză (CSA Steaua), Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua) și Raluca Sbîrcia (CSU Craiova). Adela Danciu (CSU Craiova) și Maria Udrea (CSA Steaua) au fost eliminate vineri, 20 octombrie în calificări.
Coordonate de pe margine de tehnicienii Dan Podeanu și George Epurescu, cele patru spadasine românce vor intra azi în concurs după următorul program:
Ora 9:20 – Raluca Sbîrcia – Monika Sozanska (Germania)
Ora 9:20 – Greta Vereș – Alena Komarova (Rusia)
Ora 9:40 – Ana Maria Brânză – Coline Pelletier (Franța)
Ora 11:20 – Amalia Tătăran – Rossella Fiamingo (Italia).
Evoluția LIVE a spadasinelor românce la Tallin poate fi urmărită AICI.
Programul următoarelor două zile de concurs de la Tallin este:
SÂMBĂTĂ, 21 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – start tablou 64 în proba individuală;
Ora 17:00 – semifinalele și finala în proba individuală;
DUMINICĂ, 22 OCTOMBRIE
Ora 10:00 – start tablou de 32 în proba pe echipe;
Ora 16:00 – finala mică în proba pe echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba pe echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Următoarea etapă de Cupă Mondială la spadă feminin, din sezonul 2017-2018, va avea loc în China, la Suzhou, în perioada 10-12 noiembrie 2017.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția spadasinelor românce la Tallin.

Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – locul 31 la etapa din Circuitul European de cadeți de la Budapesta, în proba de floretă masculin individual

POSTED ON octombrie 20th  - POSTED IN Știri

Vineri, 20 septembrie 2017, a debutat la Budapesta o nouă etapă din Circuitul European de floretă pentru cadeți. Prima probă din capitala Ungariei a fost cea de floretă masculin individual, iar la startul ei s-au prezentat 194 de sportivi din întreaga lume. România a fost reprezentată de șapte sportivi, iar cea mai bună clasare a obținut-o Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – locul 31. Ceilalți floretiști români s-au clasat la final pe următoarele poziții: Alexandru Sîrb (CSA Steaua) – locul 84, Vlad Roșu (ACS Balestra) – locul 110, Petru Surcel (ACS Balestra) – locul 111, Răzvan Cristian (CSA Steaua) – locul 118, Gabriel Pavel (CSTA București) – locul 140, Luca Ioniță (ACS Balestra) – locul 159.
Podiumul probei de floretă masculin individual din cadrul etapei din Circuitul European de floretă cadeți de la Budapesta arată astfel: 1. Alessio Di Tomasso (Italia), 2. Filippo Macchi (Italia), 3. Daniil Fedorov (Rusia) și Cole Johnson (SUA).
Programul următoarelor două zile de concurs de la Budapesta este:
SÂMBĂTĂ, 21 OCTOMBRIE
Ora 10:00 – floretă feminin individual;
Ora 14:00 – floretă masculin echipe;
DUMINICĂ, 22 OCTOMBRIE
Ora 14:00 – floretă feminin echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Următoarea etapă din Circuitul European de floretă cadeți, va avea loc la Samorin, pentru fete, și la Salonic, pentru băieți, în perioada 4-5 noiembrie 2017.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția floretiștilor români la Budapesta.

Brânză, Tătăran, Vereș și Sbîrcia s-au calificat pe tabloul principal la etapa de Cupă Mondială de spadă feminin de la Tallin

POSTED ON octombrie 20th  - POSTED IN Știri

Sezonul 2017-2018 de Cupă Mondială la spadă feminin a debutat vineri, 20 octombrie 2017, la Tallin, în Estonia. De vineri și până duminică, între 20 și 22 octombrie, 204 sportive din întreaga lume se duelează în proba individuală și pe echipe.
România este prezentă la Tallincu cu șase sportive și doi antrenori, după cum urmează: Ana Maria Brânză (CSA Steaua), Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), Adela Danciu (CSU Craiova), Raluca Sbîrcia (CSU Craiova) și Maria Udrea (CSA Steaua), și antrenorii Dan Podeanu și George Epurescu.
Vineri, 20 octombrie, în prima zi de concurs au avut loc calificările pentru tabloul principal de 64 în proba individuală, iar toate cele șase românce au intrat pe planșe de la ora 9:00. După o zi plină de dueluri interesante și spectaculoase, Ana Maria Brânză (CSA Steaua), Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua) și Raluca Sbîrcia (CSU Craiova) s-au calificat pe tabloul principal de 64 de sâmbătă, 21 octombrie 2017, iar Adela Danciu (CSU Craiova) și Maria Udrea (CSA Steaua) au fost eliminate.
Rezultatele de vineri ale spadasinelor românce au fost următoarele:
GRUPELE PRELIMINARE

TABLOUL PRELIMINAR DE 128
Adela Danciu – Sofia Cisneros (Spania) 7-15
Raluca Sbîrcia – Anna Vurorinen (Finlanda) 15-10
Amalia Tătăran – Patrizia Piovesan Silva (Venezuela) 15-6
Greta Vereș – Ka Mong Chu (Hong Kong) 15-6
Maria Udrea – Eniko Siklosi (Ungaria) 15-13
TABLOUL PRELIMINAR DE 64
Raluca Sbîrcia – Ines Garcia Rodriguez (Spania) 15-12
Amalia Tătăran – Inna Brovko (Ucraina) 15-9
Greta Vereș – Maria Udrea 15-13.
Sâmbătă, 21 octombrie 2017, Ana Maria Brânză, Amalia Tătăran, Greta Vereș și Raluca Sbîrcia vor avea următorul program pe tabloul principal de 64:
Ora 9:20 – Raluca Sbîrcia – Monika Sozanska (Germania)
Ora 9:20 – Greta Vereș – Alena Komarova (Rusia)
Ora 9:40 – Ana Maria Brânză – Coline Pelletier (Franța)
Ora 11:20 – Amalia Tătăran – Rossella Fiamingo (Italia).
Programul următoarelor două zile de concurs de la Tallin este:
SÂMBĂTĂ, 21 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – start tablou 64 în proba individuală;
Ora 17:00 – semifinalele și finala în proba individuală;
DUMINICĂ, 22 OCTOMBRIE
Ora 10:00 – start tablou de 32 în proba pe echipe;
Ora 16:00 – finala mică în proba pe echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba pe echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Următoarea etapă de Cupă Mondială la spadă feminin, din sezonul 2017-2018, va avea loc în China, la Suzhou, în perioada 10-12 noiembrie 2017.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția spadasinelor românce la Tallin.


FOTO: Augusto BIZZI

Această prezentare necesită JavaScript.

Opt sabreri români concurează sâmbătă și duminică la etapa de Cupă Mondială de juniori de la Sosnowiec

POSTED ON octombrie 20th  - POSTED IN Știri

Localitatea poloneză Sosnowiec găzduiește sâmbătă și duminică, 21 și 22 octombrie 2017, a treia etapă de Cupă Mondială la sabie juniori. Concursul se va disputa la masculin individual, feminin individual și feminin echipe.
La Sosnowiec vor fi prezenți 305 sportivi, iar România va fi reprezentată de opt sportivi. Cei care vor trage pe planșele din Polonia pentru țara noastră sunt:
FEMININ: Cerasela Drăgan (CSM Iași), Andreea Lupu (CSM Iași), Ioana Radu (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua);
MASCULIN: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Petru Aniculoesei (CSA Steaua), George Dragomir (CSM Unirea Slobozia), Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia).
Programul celor două zile de concurs de la Sosnowiec este următorul:
SÂMBĂTĂ, 21 OCTOMBRIE
Ora 10:30 – festivitatea de deschidere;
Ora 11:00 – start probă sabie feminin individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de sabie feminin individual;
Ora 18:30 – festivitatea de premiere în proba de sabie feminin individual;
DUMINICĂ, 22 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – start probă sabie feminin echipe;
Ora 13:00 – finala mare în proba de sabie feminin echipe;
Ora 14:00 – festivitatea de premiere în proba de sabie feminin echipe;
Ora 14:30 – festivitatea de deschidere în proba de sabie masculin individual;
Ora 14:45 – start probă sabie masculin individual;
Ora 20:00 – semifinalele, finala și festivitatea de premiere în proba de sabie masculin individual.
Programul este adaptat după ora României.
Următoarea etapă de Cupă Mondială de sabie juniori, din sezonul 2017-2018, va avea loc în Rusia, la Soci, în perioada 11-12 noiembrie 2017.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția sabrerilor români la Sosnowiec.

ACUM LIVE: Brânză, Tătăran, Vereș, Danciu, Sbîrcia și Udrea trag în calificări la etapa de Cupă Mondială de spadă feminin de la Tallin

POSTED ON octombrie 20th  - POSTED IN Știri
Sezonul 2017-2018 de Cupă Mondială la spadă feminin debutează la finalul acestei săptămâni, la Tallin, în Estonia. De vineri și până duminică, între 20 și 22 octombrie, 204 sportive din întreaga lume se vor duela în proba individuală și pe echipe.
România este prezentă la Tallincu cu șase sportive și doi antrenori, după cum urmează: Ana Maria Brânză (CSA Steaua), Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), Adela Danciu (CSU Craiova), Raluca Sbîrcia (CSU Craiova) și Maria Udrea (CSA Steaua), și antrenorii Dan Podeanu și George Epurescu.
Vineri, 20 octombrie, în prima zi de concurs au loc calificările pentru tabloul principal de 64 în proba individuală, iar toate cele șase românce vor intra pe planșe de la ora 9:00.
Evoluția LIVE a spadasinelor românce poate fi urmărită AICI.
Programul celor trei zile de concurs de la Tallin este următorul:
VINERI, 20 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – start calificări probă individuală;
SÂMBĂTĂ, 21 OCTOMBRIE
Ora 9:00 – start tablou 64 în proba individuală;
Ora 17:00 – semifinalele și finala în proba individuală;
DUMINICĂ, 22 OCTOMBRIE
Ora 10:00 – start tablou de 32 în proba pe echipe;
Ora 16:00 – finala mică în proba pe echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba pe echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Următoarea etapă de Cupă Mondială la spadă feminin, din sezonul 2017-2018, va avea loc în China, la Suzhou, în perioada 10-12 noiembrie 2017.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția spadasinelor românce la Tallin.

14 spadasini români trag duminică și luni la etapa din Circuitul European de cadeți de la Budapesta

POSTED ON octombrie 20th  - POSTED IN Știri

În paralel cu întrecerea de floretă, la Budapesta are loc duminică și luni, 22 și 23 octombrie 2017, a doua etapă din Circuitul European de spadă cadeți masculin, la individual și pe echipe.
În capitala Ungariei și-au anunțat prezența, pentru această probă, 282 de sportivi, iar 14 dintre ei sunt din România. Cei care vor trage pentru țara noastră pe planșele de la Budapesta sunt următorii: Răzvan Crăciun (CS UNEFS), Dorel Dincă (CS UNEFS), Dan Dumitrescu (CS UNEFS), Darius Geamănu (LPS Craiova), Horia Nistor (CS Farul Constanța), Andrei Papp (CS Farul Constanța), Mihai Petre (CS UNEFS), Daniel Popa (CS Dinamo), Sebastian Popescu (LPS Craiova), Dinu Purcărea (CS Farul Constanța), David Statie (CSS Quarto), Tudor Surducan (CS Satu Mare), Cătălin Vitan (LPS Craiova), Tudor Zărnescu (CS UNEFS).
Programul celor două zile de concurs de la Budapesta este următorul:
DUMINICĂ, 22 OCTOMBRIE
Ora 10:00 – spadă masculin individual;
LUNI, 23 OCTOMBRIE
Ora 10:00 – spadă masculin echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Următoarea etapă din Circuitul European de spadă cadeți masculin, va avea loc la Klagenfurt, în perioada 28-29 octombrie 2017.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția spadasinilor români la Budapesta.

Back to Top