Orașul croat Zagreb a găzduit în perioada 8-9 martie a doua ediție a concursului de spadă seniori Inter Cup, feminin și masculin, individual și echipe. Au luat parte sportivi din Italia, Ungaria, Austria, Slovenia, Grecia, Macedonia, Ucraina, Serbia, Croația și România. Țara noastră a fost reprezentată de șapte scrimeri de la CSU Craiova și de unul de la Farul Constanța. Spadasinii olteni au dominat clar întrecerea și au câștigat toate cele patru probe.
La spadă fete individual, locul 1 a fost ocupat de Oana Puiu. Celelalte românce au obținut următoarele poziții: Alice Tudor – locul 3, Alexandra Cîrstea-Ioniță – locul 7, Cristina Vasile – locul 17.

oana puiu locul 1 si tudor alice locul 3

La spadă băieți individual, locul1 a revenit lui Alin Mitrică. Ceilalți sportivi de la CS Universitatea Craiova au terminat astfel: Ionuț Trandafirescu – locul 5, Dorian Pîrvan – locul 7. Legitimat la Farul Constanța, Cosmin Kortyan s-a clasat pe locul 11.

alin mitrica (locul 1) in stanga

De asemenea, întrecerile pe echipe au fost câștigate categoric de echipe de la CSU Craiova în următoarea componență: fete – Cristina Vasile, Alexandra Ale, Alice Tudor, Oana Puiu; băieți – Ionuț Trandafirescu, Alin Mitrică, Dorian Pârvan.

cristina vasile, ale alexandra, tudor alice, puiu oana  ionut trandafirescu, alin mitrica si dorian parvan

Delegația a fost condusă de antrenorii emeriți Dumitru Popescu și Mircea Alecu.