Ziua a doua a Cupei Satu Mare, ediția a VII-a, la floretă feminin și masculin pentru cadeți a programat duminică, 7 februarie, la Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” din Satu Mare probele de floretă feminin echipe și floretă masculin individual.
La ora 9:00, la Sala de sport a Colegiului Național „Ioan Slavici” a debutat întrecerea masculină la individual, care de doi ani se intitulează Memorial „Vasile Costa”, în memoria fostului campion al floretei românești dispărut prematur dintre noi în 14 februarie 2014. La startul întrecerii s-au prezentat 19 sportivi din România, Republica Moldova și Austria.
Trofeul a fost câștigat de către Silviu Roșu. Legitimat la CSA Steaua, Silviu, care a câștigat la mijlocul acestei săptămâni și titlul de campion național la floretă cadeți masculin individual și pe echipe, l-a învins în finală pe colegul său de club, Alexandru Pîrva, scor 15-6. Pe locul trei s-au clasat Emanuel Cândescu (CSA Steaua) și Mihai Tănăsie (Republica Moldova).
Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminări directe au fost următoarele:
FINALA
Silviu Roșu (CSA Steaua) – Alexandru Pîrva (CSA Steaua) 15-6.
Clasamentul final al ediției a VII-a a Cupei Satu Mare – Memorial „Vasile Costa” – arată astfel:

Raphael Kudlacek Austria

Concursul a fost organizat de către CS Satu Mare, Primăria și Consiliul Local Satu Mare și Federația Română de Scrimă.
Floretistul Mark Fogel, care a terminat pe poziția 11, a primit Trofeul „Vasile Costa” pentru cel mai bine clasat sătmărean în concursul de azi.
Festivitatea de premiere, una emoționantă pentru public și pentru sportivi, a fost oficiată de către Marcel Tarța – președintele CS Satu Mare – și Iris Costa – fiica regretatului Vasile Costa.

VASILE COSTA – 18 TITLURI NAȚIONALE ÎN 25 DE ANI DE CARIERĂ

poza 3333333 poza aaa1

Vasile Costa s-a apucat de scrimă la vârsta de şapte ani. Era un sport la modă în acele vremuri, iar Vasile s-a îndrăgostit imediat de floretă şi de planşă. “Am ajuns la sala de scrimă datorită vecinilor din bloc. Mulţi dintre ei făceau scrimă şi m-am lăsat dus de val. Primul antrenor mi-a fost Alexandru Csipler, iar după trei ani am trecut la grupa doamnei Eva Lenghel. Am avut-o pe dânsa de-a lungul întregii cariere. Nu s-a întâplat în niciun an să nu urc pe podium. Am fost şi în echipa naţională de floretă. Am câştigat şi Cupa Balcanică şi Internaţionalele României”, declara Vasile Costa pe 2 februarie 104. În 25 de ani de floretă a fost de 18 ori campion naţional, iar de alte şapte ori s-a clasat pe locul doi sau trei.
Diagnosticat cu o boală foarte gravă, Vasile Costa s-a stins din viață pe 14 februarie 2014, la doar 47 de ani, dar nu înainte de a mai merge încă o dată în Sala de scrimă „Alexandru Csipler” din Satu Mare, un loc atât de drag lui.
Pe 8 februarie 2014, Cupa Satu Mare la floretă cadeți feminin a luat o pauză de zece minute pentru un moment realmente emoţionant. Cei peste 70 de sportivi şi oficiali care au fost prezenţi la acest eveniment şi-au arătat solidaritatea faţă de fostul mare campion al floretei românești, Vasile Costa. Cu sprijinul Primăriei Satu Mare şi al Federaţiei Române de Scrimă, toţi cei prezenţi la concursul de la Satu Mare au îmbrăcat tricouri cu chipul lui Vasile Costa şi cu mesajul: „Satu Mare nu-şi uită campionii. Fii şi tu alături de Vasile Costa”.
Iar orașul de pe Someș nu-și uită campionii. Din 2015 începând, Ecaterina Stahl și Vasile Costa vor fi omagiați în fiecare an cu ocazia competiției Cupa Satu Mare.