România, prezentă cu 12 sportivi la Campionatul European de scrimă pentru cadeţi şi juniori

  by    1   0

Oraşul israelian Jerusalim găzduieşte în perioada 22 februarie – 4 martie o nouă ediţie a Campionatului European de scrimă pentru cadeţi şi juniori. România va fi prezentă la această întrecere cu 12 sportivi, la toate armele, după cum urmează: Adrian Dabija (spadă cadeţi), Tudor D. Cucu, Petru Aniculoesei (ambii sabie cadeţi), Alexandra Predescu, Bianca Benea, Schlier Zsuzsa (toate la spadă cadeţi), Amalia Tătăran (spadă juniori), Iulian Teodosiu (sabie juniori), Mălina Călugăreanu, Maria Boldor, Corina Damaschin şi Isabelle Stan (toate la floretă juniori). Trebuie precizat faptul că cele patru floretiste vor concura atât la individual cât şi la echipe. Delegaţia este condusă de preşedintele Federaţiei Române de Scrimă, Mihai Covaliu. El va fi însoţit de antrenorii: Petrică Ungureanu, Adrian Cârlescu Badea, Alina Ciuculescu, Petre Ducu, Csiszar Francisc, Ille Nicolae şi Szabo Zoltan.
Heichal Ha-Sport

Ziua de sâmbătă, 22 februarie, este dedicată acreditării sportivilor şi întâlnirilor tehnice, iar de duminică se trece la concursul efectiv. Toate probele vor avea loc în Heichal Ha-Sport, o modernă arenă sportivă, cu 10.600 de locuri, a cărei construcţie a început în 2010 şi care a fost finalizată la începutul acestui an.
www.frscrima.ro vă va ţine la curent în detaliu cu evoluţia sportivilor români la această competiţie extrem de importantă.
Programul detaliat al competiţiei din Israel este următorul:

Duminică, 23 februarie
Ora 9:00 – calificări în proba de floretă cadeţi masculin individual
Ora 13:00 – calificări în proba de sabie cadeţi feminin individual
Ora 18:00 – ceremonia de deschidere
Ora 18:30 – semifinale în proba de floretă cadeţi masculin individual
Ora 19:10 – semifinale în proba de sabie cadeţi feminin individual
Ora 19:40 – finala în proba de floretă cadeţi masculin individual
Ora 20:00 – finala în proba de sabie cadeţi feminin individual
Ora 20:20 – festivitatea de premiere

Luni, 24 februarie
Ora 9:00 – calificări în proba de spadă cadeţi masculin individual
Din România: Adrian Dabija
Ora 12:00 – calificări în proba de floretă cadeţi feminin individual
Ora 18:30 – semifinale în proba de spadă cadeţi masculin individual
Ora 19:10 – semifinale în proba de floretă cadeţi feminin individual
Ora 19:50 – finala în proba de spadă cadeţi masculin individual
Ora 20:10 – finala în proba de floretă cadeţi feminin individual
Ora 20:35 – festivitatea de premiere

Marţi, 25 februarie
Ora 9:00 – calificări în proba de spadă cadeţi feminin individual
Din România: Alexandra Predescu, Bianca Benea, Schlier Zsuzsa
Ora 14:00 – calificări în proba de sabie cadeţi masculin individual
Din România: Tudor D. Cucu, Petru Aniculoesei
Ora 18:30 – semifinale în proba de spadă cadeţi feminin individual
Ora 19:10 – semifinale în proba de sabie cadeţi masculin individual
Ora 19:40 – finala în proba de spadă cadeţi feminin individual
Ora 20:00 – finala în proba de sabie cadeţi masculin individual
Ora 20:20 – festivitatea de premiere

Miercuri, 26 februarie
Ora 9:00 – calificări în proba de spadă cadeţi masculin echipe
Ora 9:00 – calificări în proba de floretă cadeţi masculin echipe
Ora 11:00 – calificări în proba de sabie cadeţi feminin echipe
Ora 15:00 – finalele pentru bronz în cele trei probe (pe piste diferite)
Ora 16:00 – finala în proba de spadă cadeţi masculin echipe
Ora 17:00 – finala în proba de sabie cadeţi feminin echipe
Ora 17:50 – finala în proba de floretă cadeţi masculin echipe
Ora 19:00 – festivitatea de premiere

Joi, 27 februarie
Ora 9:00 – calificări în proba de spadă cadeţi feminin echipe
Ora 9:00 – calificări în proba de floretă cadeţi feminin echipe
Ora 11:00 – calificări în proba de sabie cadeţi masculin echipe
Ora 15:00 – finalele pentru bronz în cele trei probe (pe piste diferite)
Ora 16:00 – finala în proba de spadă cadeţi feminin echipe
Ora 17:00 – finala în proba de sabie cadeţi masculin echipe
Ora 17:50 – finala în proba de floretă cadeţi feminin echipe
Ora 19:00 – festivitatea de premiere

Vineri, 28 februarie
Ora 9:00 – calificări în proba de floretă juniori masculin individual
Ora 13:00 – calificări în proba de sabie juniori feminin individual
Ora 18:30 – semifinale în proba de floretă juniori masculin individual
Ora 19:10 – semifinale în proba de sabie juniori feminin individual
Ora 19:40 – finala în proba de floretă juniori masculin individual
Ora 20:00 – finala în proba de sabie juniori feminin individual
Ora 20:20 – festivitatea de premiere

Sâmbătă, 1 martie
Ora 9:00 – calificări în proba de spadă juniori masculin individual
Ora 13:00 – calificări în proba de floretă juniori feminin individual
Din România: Mălina Călugăreanu, Maria Boldor, Corina Damaschin, Isabelle Stan
Ora 18:30 – semifinale în proba de spadă juniori masculin individual
Ora 19:10 – semifinale în proba de floretă juniori feminin individual
Ora 19:50 – finala în proba de spadă juniori masculin individual
Ora 20:10 – finala în proba de floretă juniori feminin individual
Ora 20:35 – festivitatea de premiere

Duminică, 2 martie
Ora 9:00 – calificări în proba de spadă juniori feminin individual
Din România: Amalia Tătăran
Ora 13:00 – calificări în proba de sabie juniori masculin individual
Din România: Iulian Teodosiu
Ora 18:30 – semifinale în proba de spadă juniori feminin individual
Ora 19:10 – semifinale în proba de sabie juniori masculin individual
Ora 19:40 – finala în proba de spadă juniori feminin individual
Ora 20:00 – finala în proba de sabie juniori masculin individual
Ora 20:20 – festivitatea de premiere

Luni, 3 martie
Ora 9:00 – calificări în proba de spadă juniori masculin echipe
Ora 9:00 – calificări în proba de floretă juniori masculin echipe
Ora 11:00 – calificări în proba de sabie juniori feminin echipe
Ora 15:00 – finalele pentru bronz în cele trei probe (pe piste diferite)
Ora 16:00 – finala în proba de spadă juniori masculin echipe
Ora 17:00 – finala în proba de sabie juniori feminin echipe
Ora 17:50 – finala în proba de floretă juniori masculin echipe
Ora 19:00 – festivitatea de premiere

Marţi, 4 martie
Ora 9:00 – calificări în proba de spadă juniori feminin echipe
Ora 9:00 – calificări în proba de floretă juniori feminin echipe
Din România: echipa formată din Mălina Călugăreanu, Maria Boldor, Corina Damaschin, Isabelle Stan
Ora 11:00 – calificări în proba de sabie juniori masculin echipe
Ora 15:00 – finalele pentru bronz în cele trei probe (pe piste diferite)
Ora 16:00 – finala în proba de spadă juniori feminin echipe
Ora 17:00 – finala în proba de sabie juniori masculin echipe
Ora 17:40 – finala în proba de floretă juniori feminin echipe
Ora 19:00 – festivitatea de premiere şi ceremonia de închidere a competiţiei.


Related Posts

România – locul 11 în proba de sabie masculin echipe, la Universiada de vară de la Taipei

Cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară se desfășoară la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august 2017. România este prezentă în Taiwan cu o delegație de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, ei concurând la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Mălina Călugăreanu-locul 5, Maria Boldor-locul 13 și Amalia Tătăran-locul 56 în proba de floretă feminin individual la Universiada de vară de la Taipei

Cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară se desfășoară la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august 2017. România este prezentă în Taiwan cu o delegație de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, ei concurând la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Iancu-locul 30, Bucur-locul 45, Ciornilă-locul 47 și Cruțu-locul 48 în proba de sabie masculin individual la Universiada de vară de la Taipei

Cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară se desfășoară la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august 2017. România este prezentă în Taiwan cu o delegație de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, ei concurând la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Amalia Tătăran – locul 34 în proba de spadă feminin individual la Olimpiada de vară de la Taipei

Cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară se desfășoară la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august 2017. România este prezentă în Taiwan cu o delegație de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, ei concurând la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Scrimerii români au plecat joi seara spre Taipei! Primele probe de scrimă de la Universiada de vară au loc duminică!

Delegația de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, a plecat joi seara la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august. Sportivii noștri vor concura la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

One thought on “România, prezentă cu 12 sportivi la Campionatul European de scrimă pentru cadeţi şi juniori

  1. […] AICI aveti programul complet al competitiei si programul sportivilor romani, inscrisi in competitie. […]

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top