Rezultat extraordinar pentru scrima românească! Echipa de sabie seniori masculin a României a câștigat duminică, 26 februarie 2017, etapa de Cupă Mondială de la Varșovia la capătul unui parcurs fără cusur. Elevii lui Florin Zalomir și Dan Găureanu a realizat patru victorii de senzație cu Franța, Rusia, Ungaria și Italia și au izbutit să încheie concursul din Polonia pe locul întâi.
Rezultatele României la Varșovia au fost:
tabloul de 16 – 45-40 cu Franța;

tabloul de 8 – 45-40 cu Rusia;

semifinale – 45-44 cu Ungaria;

finala mare – 45-44 cu Italia.

Echipa României a fost formată din: Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo), Iulian Teodosiu (CS Dinamo), Alin Badea (CSA Steaua) și Mădălin Bucur (CS Dinamo). Antrenor: Florin Zalomir.
Pe locul trei s-a clasat Coreea de Sud, care a dispus în finala mică de Ungaria, scor 45-43.
În concursul individual, sabrerii români s-au clasat pe următoarele poziții: Iulian Teodosiu (CS Dinamo) – locul 20, Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo) – locul 34, Mădălin Bucur (CS Dinamo) – locul 53, Alin Badea (CSA Steaua) – locul 55, Dragoș Sîrbu (CS Dinamo) – locul 94, Sorin Eftimie (CS Dinamo) – locul 137, George Iancu (CSA Steaua) – locul 143. Au participat 175 de sportivi.
Următoarea etapă de Cupă Mondială de sabie seniori masculin din sezonul 2016-2017 este Grand Prix-ul de la Seul (Coreea de Sud), din perioada 31 martie – 1 aprilie.