Programul sportivilor români la Campionatul Mondial de scrimă seniori de la Moscova

  by    0   0

Capitala Rusiei, Moscova, va găzdui în perioada 13-19 iulie o nouă ediție a Campionatului Mondial de scrimă pentru seniori. Este pentru al doilea an la rând când Rusia găzduiește o astfel de competiție, după ediția de la Kazan, din 2014.
La Moscova, România va fi reprezentată de zece sportivi, care vor concura la sabie masculin, sabie feminin, floretă masculin și spadă feminin.
Delegația României va avea următoarea componență:
Spadă feminin: Ana Maria Brânză (CSA Steaua), Simona Pop (CSA Steaua), Simona Gherman (CSA Steaua), Loredana Dinu (CS Dinamo);
Sabie masculin: Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo), Alin Badea (CSA Steaua), Iulian Teodosiu (CS Dinamo), Mădălin Bucur (CS Dinamo);
Sabie feminin: Bianca Pascu (CS Dinamo);
Floretă masculin: Radu Dărăban (CSU Cluj Napoca).
Antrenori spadă feminin: Dan Podeanu și George Epurescu;
Antrenor sabie masculin și sabie feminin: Dan Găureanu;
Maseur: Mircea Lascăr;
Medic: Mihai Ion;
Șef delegație: Mihai Covaliu.

Programul celor șapte zile de concurs din capitala Rusiei este următorul:
LUNI, 13 IULIE
Ora 10:00
– sabie feminin individual: grupe și tururile preliminare;
Din România: Bianca Pascu (CS Dinamo);
Ora 12:30 – sabie masculin individual: grupe și tururile preliminare;
Din România: Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo), Alin Badea (CSA Steaua), Iulian Teodosiu (CS Dinamo), Mădălin Bucur (CS Dinamo);

MARȚI, 14 IULIE
Ora 9:00 – spadă masculin individual: grupe și tururile preliminare;
Ora 10:30 – sabie feminin individual: tabloul de 64, semifinalele și finala;
Ora 11:40 – sabie masculin individual: tabloul de 64, semifinalele și finala;
Ora 14:00 – spadă feminin individual: grupe și tururile preliminare;
Din România: Ana Maria Brânză (CSA Steaua), Simona Pop (CSA Steaua), Simona Gherman (CSA Steaua), Loredana Dinu (CS Dinamo);

MIERCURI, 15 IULIE
Ora 9:00 – floretă masculin individual: grupe și tururile preliminare;
Din România: Radu Dărăban (CSU Cluj Napoca);
Ora 11:00 – spadă feminin individual: tabloul de 64, semifinalele și finala;
Ora 12:10 – spadă masculin individual: tabloul de 64, semifinalele și finala;
Ora 13:00 – floretă feminin individual: grupe și tururile preliminare;

JOI, 16 IULIE
Ora 8:30
– floretă feminin individual: tabloul de 64, semifinalele și finala;
Ora 10:00 – floretă masculin individual: tabloul de 64, semifinalele și finala;
Ora 10:30 – sabie feminin echipe: tururile preliminare, până pe tabloul de 8;
Ora 12:20 – sabie masculin echipe: tururile preliminare, până pe tabloul de 8;
Din România: Echipa României formată din Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu și Mădălin Bucur;

VINERI, 17 IULIE
Ora 9:00
– spadă feminin echipe: tururile preliminare, până pe tabloul de 8;
Din România: Echipa României formată din Ana Maria Brânză, Simona Pop, Simona Gherman și Loredana Dinu;
Ora 10:30 – spadă masculin echipe: tururile preliminare, până pe tabloul de 8;
Ora 11:10 – sabie feminin echipe: tabloul de 8 și semifinalele;
Ora 13:50 – sabie masculin echipe: tabloul de 8 și semifinalele;
Ora 16:30 – sabie feminin echipe: meciul pentru medaliile de bronz;
Ora 17:30 – sabie masculin echipe: meciul pentru medaliile de bronz;
Ora 18:30 – sabie feminin echipe: finala mare;
Ora 19:30 – sabie masculin echipe: finala mare;

SÂMBĂTĂ, 18 IULIE
Ora 8:30
– floretă feminin echipe: tururile preliminare, până pe tabloul de 8;
Ora 10:30 – floretă masculin echipe: tururile preliminare, până pe tabloul de 8;
Ora 11:45 – spadă feminin echipe: tabloul de 8 și semifinalele;
Ora 12:45 – spadă masculin echipe: tabloul de 8 și semifinalele;
Ora 16:00 – spadă feminin echipe: meciul pentru medaliile de bronz;
Ora 17:00 – spadă masculin echipe: meciul pentru medaliile de bronz;
Ora 18:00 – spadă feminin echipe: finala mare;
Ora 19:00 – spadă masculin echipe: finala mare;

DUMINICĂ, 19 IULIE
Ora 9:00 – floretă feminin echipe: tabloul de 8 și semifinalele;
Ora 12:15 – floretă masculin echipe: tabloul de 8 și semifinalele;
Ora 15:15 – floretă feminin echipe: tabloul de 8 și semifinalele;
Ora 16:20 – floretă masculin echipe: tabloul de 8 și semifinalele;
Ora 17:30 – floretă feminin echipe: finala mare;
Ora 18:55 – floretă masculin echipe: finala mare.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția sportivilor români la Moscova.
FOTO: Augusto Bizzi
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans


Related Posts

Iancu-locul 30, Bucur-locul 45, Ciornilă-locul 47 și Cruțu-locul 48 în proba de sabie masculin individual la Universiada de vară de la Taipei

Cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară se desfășoară la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august 2017. România este prezentă în Taiwan cu o delegație de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, ei concurând la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Amalia Tătăran – locul 34 în proba de spadă feminin individual la Olimpiada de vară de la Taipei

Cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară se desfășoară la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august 2017. România este prezentă în Taiwan cu o delegație de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, ei concurând la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Scrimerii români au plecat joi seara spre Taipei! Primele probe de scrimă de la Universiada de vară au loc duminică!

Delegația de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, a plecat joi seara la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august. Sportivii noștri vor concura la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Se fac înscrieri pentru Campionatul Național de scrimă pentru veterani de la Craiova, ediția 2017!

Asociația Română de Scrimă Veterani organizează în data de 2 septembrie 2017, la Craiova, o nouă ediție a Campionatului Național de scrimă pentru veterani. Concursul va avea loc la Sala de scrimă a Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”, cu începere de la ora 9:30, la trei categorii de vârstă: categoria I (40-49 de ani), […]

READ MORE →

Șapte scrimeri vor reprezenta România la Universiada de vară de la Taipei!

România va participa cu o delegație de 121 de persoane, dintre care 91 de sportivi, la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august, iar gimnasta Larisa Iordache va fi purtătoarea de drapel la ceremonia de deschidere. Delegația României va pleca joi, 17 […]

READ MORE →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top