Sâmbătă, 27 septembrie, prima etapă a Circuitului European de spadă pentru cadeți din sezonul 2014-2015 a programat două turnee la individual. Cel feminin s-a desfășurat în Serbia, la Zrenjanin, iar cel masculin a avut loc în Turcia, la Ankara. România a avut reprezentanți la ambele competiții. În Serbia au tras 11 fete, iar la Ankara am avut un spadasin.
Dintre cei 12 sportivi români, cel mai bine s-a clasat Nicolae Drăgoi. Spadasinul de la CS Farul Constanța a terminat pe poziția a șasea întrecerea de la Ankara (Turcia). Aici au luat startul 65 de sportivi.
La Zrenjanin au concurat pentru România următoarele spadasine: Denisa Barosan, Bianca Benea, Teodora Coste, Csilla Nagy, Amarillisz Palai, Alexandra Pătru, Melany Pfeifer, Zsuzsa Schlier, Alina Văduva, Diana Vasile, Andreea Vîrban.
Cel mai bun rezultat al României în Serbia a fost reușit de Zsuzsa Schlier, care a terminat întrecerea pe locul 31. Celelalte sportive din țara noastră s-au clasat pe următoarele poziții: Bianca Benea – locul 33, Andreea Vîrban – locul 38, Teodora Coste – locul 43, Amarillisz Palai – locul 53, Csilla Nagy – locul 72, Denisa Barosan – locul 75, Alexandra Pătru – locul 78, Alina Văduva – locul 87, Melany Pfeifer – locul 88, Diana Vasile – locul 90. Au participat 109 concurente.