A cincea etapă de Cupă Mondială de floretă juniori feminin s-a disputat sâmbătă, 12 decembrie, la Lyon, în Franța. La startul competiției s-au înscris 97 de sportive, iar patru au fost din România.
Sportivele care ne-au reprezentat ieri la Lyon au fost următoarele: Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Maria Boldor (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) și Laura Vîrgă (CSU Poli Timișoara).
Cel mai bun rezultat al delegației României, care a fost condusă de antrenorul Petre Ducu, a fost obținut de către Maria Boldor. Legitimată la CSA Steaua, Maria a terminat întrecerea din Franța pe poziția 33.
Celelalte floretiste din România au încheiat concursul de la Lyon pe următoarele poziții: Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) – locul 41, Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – locul 58, Laura Vîrgă (CSU Poli Timișoara) – locul 69.
Următoarea etapă de Cupă Mondială la floretă juniori feminin va avea loc în Austria, la Moedling, pe 9 ianuarie 2016.