Simona Pop (CSA Steaua) și-a pus serios amprenta pe întrecerile interne de spadă feminin în 2015, care este un an al premierelor pentru ea. După ce în luna mai a câștigat pentru prima dată titlul de campioană națională, sportiva de la CSA Steaua și-a adjudecat miercuri, 30 septembrie, tot în premieră, Cupa României la spadă feminin individual. Simona a reușit astfel să facă „dubla” campionat-cupă, într-un an în care a mai cucerit alte patru medalii prețioase la concursurile majore: bronz la CE Montrex, în proba individuală; aur la CE Montreux, în proba pe echipe; aur la Jocurile Europene Baku, în proba pe echipe; argint la CM Moscova, în proba pe echipe.
În Sala Flămânda din Complexul Sportiv Tomis din Constanța, Simona a făcut un concurs perfect, iar traseul care a dus-o spre trofeu a fost următorul: tabloul de 32 – 15-6 cu Alexandra Olteanu (CS Dinamo); tabloul de 16 – 15-11 cu Bianca Benea (CSM Oradea); tabloul de 8 – 15-12 cu Simona Gherman (CSA Steaua); semifinale – 15-11 cu Raluca Sbîrcia (CSU Craiova); finală – 15-14 cu Loredana Dinu (CS Dinamo).
Simona Pop a crescut an de an în Cupa României. În 2013 a ocupat locul 3, în 2014 s-a clasat pe poziția a doua, iar în acest an a reușit să pună mâna pe trofeu.
Locul trei a fost ocupat de către Ana Maria Popescu (CSA Steaua), care a învins-o în finala mică pe Raluca Sbîrcia (CSU Craiova), scor 15-9.
În acest concurs au participat 27 de sportive de la CSA Steaua, CS Dinamo, CSU Craiova, CS Farul Constanța, CSM Oradea și LPS Craiova.
Finala mare
Simona Pop (CSA Steaua) – Loredana Dinu (CS Dinamo) 15-14.
Clasamentul complet al Cupei României la spadă feminin individual poate fi văzut AICI.
Programul următoarelor trei zile de la Cupa României la spadă de la Constanța este: