Aflată la a cincea ediţie, Cupa Satu Mare la floretă cadete, întrecere înscrisă în Circuitul European de cadeţi, a fost câştigat sâmbătă seara de maghiara Flora Pasztor, după 15-5 în finală cu slovaca Kitti Bitterova. Într-o organizare ireproşabilă a Clubului Sportiv Satu Mare, şi cu sprijinul Primăriei Satu Mare şi a Federaţiei Române de Scrimă, concursul a avut la start 70 de sportive din 11 ţări.

dddd5

Laura Vîrgă, cea mai bună dintre românce

ddd2

România a avut 13 floretiste, iar cel mai bine clasată a fost Laura Vîrgă, care a terminat concursul pe locul nouă. Celelate sportive din ţara noastră au terminat pe următoarele poziţii: Alexandra Lazin – locul 10, Ana Boldor – locul 11, Anca Săveanu – locul 15, Adriana Haidu – locul 21, Raluca Drăghici – locul 26, Rebeca Cândescu – locul 29, Andrea Potor – locul 32, Teodora Sîrbu – locul 38, Raluca Văcăraşu – locul 46, Teodora Băloiu – locul 56, Ioana Mistric – locul 60 şi Viktoria Jager – locul 69.
„Sunt fericit că o astfel de competiţia are loc la Satu Mare şi sper ca pe viitor oraşul nostru să găzduiască mai multe astfel de întreceri de scrimă. Acest sport trebuie sprijinit cât mai mult”, a spus primarul Dorel Coica, cel care aefectuat festivitatea de premiere a primelor opt clasate.