Ziua de 10 martie 2014 va rămâne una de referinţă în istoria Clubului Sportiv Dinamo. Localitatea maghiară Godolo, de lângă Budapesta, a găzduit luni turneul final al Cupei Campionilor Europeni la sabie seniori.
La concurs au participat şase echipe, iar trofeul a fost cucerit de Dinamo Bucureşti. Elevii lui Mihai Covaliu au trecut în semifinale de francezii de la Pau, scor 45-38, iar în finală au învins echipa maghiară Vasas Budapesta, scor 45-43. Ultimul act a fost palpitant, după ce Tiberiu Dolniceanu a ieşit accidentat din finală la 41-40 pentru Dinamo. A intrat pe planşă Iulian Teodosiu, care a dat ultimele patru tuşe pentru reprezentanta României.
Dinamo a evoluat în următoarea componenţă: Tiberiu Dolniceanu, Iulian Teodosiu, Ciprian Gălăţanu şi Alin Badea. Ultimul a fost împrumutat pentru această întrecere de la Steaua. Antrenor: Mihai Covaliu. Cei cinci aduc pe această cale mulţumiri preşedintelui Elisabeta Lipă pentru sprijinul acordat în câştigarea acestui trofeu.
“Este un rezultat excelent pentru clubul Dinamo, care nu a câştigat pentru prima dată acest trofeu. Faptul că am câştigat Cupa Campionilor în compania unor echipe puternice demonstrează că avem viitor în acest sport”, a declarat Mihai Covaliu.