Federația Maghiară de Scrimă organizează în sezonul 2015-2016 un Circuit Internațional de sabie pentru copii și speranțe, la feminin și masculin, doar la individual.
Circuitul este similar celui Olimpici, de la spadă, sau celui Fulop Mihaly, de la floretă, iar a treia etapă a avut loc la finalul săptămânii trecute, în perioada 23-24 ianuarie. Întrecerea a avut loc la Budapesta, la fel ca și precedentele etape.
Etapa din capitala Ungariei a fost organizată de către Federația Maghiară de Scrimă, în colaborare cu clubul Vasas, la trei categorii de vârstă: copii, 14 ani și speranțe, la feminin și masculin.
La startul concursului s-au prezentat 216 sportivi, iar unul a fost din România. David Csaba Bâlc, de la CS Satu Mare, a concurat la categoria de copii și 14 ani. La copii, David s-a clasat pe locul 8 din 57 de concurenți, iar la 14 ani a terminat pe poziția 23 din 43 de sportivi.
Următoarele etape din Circuitul Internațional de sabie pentru copii și speranțe vor avea loc astfel:
ETAPA a IV-a – 20-21 februarie 2016
ETAPA a V-a- 13-14 martie 2016.