Cinci clasări pe podium pentru scrimerii români la etapa a treia a Circuitului Internațional de spadă „Olimpici” de la Budapesta

  by    0   0

Sezonul 2015-2016 al Circuitului Internațional de spadă „Olimpici” a continuat la finalul săptămânii trecute, de vineri și până duminică, în perioada 5-7 februarie, cu etapa a treia, de la Budapesta. La startul acestei întreceri s-au înscris peste 300 de sportivi din 10 țări, printre care s-a numărat și România.
Așa cum ne-au obișnuit, spadasinii români au făcut un concurs foarte bun și au reușit să urce de cinci ori pe podium în cele trei zile de concurs. Cele mai bune rezultate au fost obținute de către Bianca Moroianu, de la CSS Quarto, la kid feminin, și Georgios Popa, de la CS UNEFS, la novice masculin, care s-au clasat pe locul doi.
Rezultatele complete ale sportivilor români la etapa a treia a Circuitului Internațional de spadă „Olimpici” de la Budapesta au fost următoarele:
kid masculin (12-13 ani): Florin Mirică (CS UNEFS) – locul 11, Matei Bunea (CSS Quarto) – locul 14, Dănuț Răducanu (CSA Steaua) – locul 19, Vlăduț Niculaie (CS UNEFS) – locul 20, Luca Domșa (ACS Stesial) – locul 26, Cris Scarlat (CSA Steaua) – locul 30, John Nour (CS Farul) – locul 54, Horia Nistor (CS Farul) – locul 55, Carol Crăciun (CS Olimpia) – locul 59, Lehel Jeromos (CS Satu Mare) – locul 67, Paul Florescu (CSS Steaua) – locul 68, Luca David (CS Satu Mare) – locul 76, Hunor Szodoray (CS Satu Mare) – locul 80, Tamas Keresztesi (CS Satu Mare) – locul 85, Marius Tudorie (LPS Craiova) – locul 88, Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) – locul 91. Au participat 99 de sportivi.
kid feminin (12-13 ani): Bianca Moroianu (CSS Quarto) – locul 2, Andrada Ghica (ACS Stesial) – locul 3, Diana Zota (CSS Quarto) – locul 3, Melissa Stănescu (CS UNEFS) – locul 6, Daria Olteanu (CSS Constanța) – locul 10, Ilinca Gruia (CSA Steaua) – locul 13, Ioana Drăghici (ACS Stesial) – locul 14, Ana Maria Melintescu (ACS Stesial) – locul 15, Georgiana Tătaru (CS UNEFS) – locul 16, Theodora Ion (CS Farul) – locul 17, Elena Dumitru (CS UNEFS) – locul 19, Maria Crăciun (CS Satu Mare) – locul 22, Boglarka Szabo (CS Satu Mare) – locul 29, Renata Axinte (ACS Stesial) – locul 38, Andreea Dobran (LPS Craiova) – locul 41, Elena Nurciu (CS Farul) – locul 44, Andreea Roșca (CS Olimpia) – locul 49, Erika Colțan (LPS Craiova) – locul 58, Iulia Bălăceanu (LPS Craiova) – locul 63, Ines David (LPS Craiova) – locul 66, Karina Olteanu (LPS Craiova) – locul 67, Mara Cotruța (CSS Steaua) – locul 71, Diana Popescu (LPS Craiova) – locul 73, Ann Caramanian (CS Farul) – locul 74. Au participat 77 de sportive.
novice feminin (până în 14 ani): Andrada Ghica (ACS Stesial) – locul 8, Astrid Kiss (CS Satu Mare) – locul 10, Zsofia Kato (CS Satu Mare) – locul 18, Andreea Constantin (CSA Steaua) – locul 19, Georgiana Tătaru (CS UNEFS) – locul 23, Bianca Moroianu (CSS Quarto) – locul 27, Melissa Stănescu (CS UNEFS) – locul 28, Irina Stan (CSA Steaua) – locul 29, Larisa Oprea (CS Contraatac) – locul 31, Diana Zota (CSS Quarto) – locul 33, Ioana Drăghici (ACS Stesial) – locul 38, Irina Popa (LPS Craiova) – locul 41, Maria Crăciun (CS Satu Mare) – locul 44, Teodora Barbu (LPS Craiova) – locul 46, Ioana Rinda (LPS Craiova) – locul 49, Theodora Ion (CS Farul) – locul 52, Ines David (LPS Craiova) – locul 54, Andreea Roșca (CS Olimpia) – locul 55, Ana Maria Melintescu (ACS Stesial) – locul 56, Elena Dumitru (CS UNEFS) – locul 58, Elena Nurciu (CS Farul) – locul 60, Daria Olteanu (CSS Constanța) – locul 64, Ilinca Gruia (CSA Steaua) – locul 70, Denisa Papuc (LPS Craiova) – locul 72, Boglarka Szabo (CS Satu Mare) – locul 74, Iulia Bălăceanu (LPS Craiova) – locul 79, Andreea Dobran (LPS Craiova) – locul 80, Renata Axinte (ACS Stesial) – locul 87, Karina Olteanu (LPS Craiova) – locul 89, Ann Caramanian (CS Farul) – locul 93, Diana Popescu (LPS Craiova) – locul 94, Erika Colțan (CS Farul) – locul 95. Au participat 95 de sportive.
mini masculin (până în 11 ani): Alexandru Popescu (CS UNEFS) – locul 3, Robert Budai (CSS Târgu Mureș) – locul 15, Marton Mezinger (CS Satu Mare) – locul 24, Luca Gurza (CS Satu Mare) – locul 25, Cristian Petrache (CSA Steaua) – locul 28, Rareș Mărghescu (CS Engarde) – locul 33, David Budai (CSS Târgu Mureș) – locul 48, Tudor Birle (LPS Oradea) – locul 51, Ianis Tronaru (CSS Steaua) – locul 56, Darius Drobotă (LPS Oradea) – locul 60. Au participat 65 de sportivi.
novice masculin (până în 14 ani): Georgios Popa (CS UNEFS) – locul 2, David Statie (CSS Quarto) – locul 5, Kristof Bagdan (LPS Oradea) – locul 22, Cristian Popescu (LPS Craiova) – locul 29, Matei Bunea (CSS Quarto) – locul 40, Florin Mirică (CS UNEFS) – locul 44, Sorin Calcan (CSS Quarto) – locul 45, Dan Dumitru (CS UNEFS) – locul 48, David Ciopata (CS UNEFS) – locul 51, Paul Florescu (CSS Steaua) – locul 63, Horia Nistor (CS Farul) – locul 67, Carol Crăciun (CS Olimpia) – locul 69, Vlăduț Niculaie (CS UNEFS) – locul 71, John Nour (CS Farul) – locul 74, Luca Domșa (ACS Stesial) – locul 81, Alexandru Pontoș (LPS Oradea) – locul 92, Marius Tudosie (LPS Craiova) – locul 94. Au participat 98 de sportivi.
adolescenți feminin (până în 15 ani): Talida Enache (CS UNEFS) – locul 10, Bianca Moroianu (CSS Quarto), Irina Stan (CSA Steaua) – locul 20, Andreea Constantin (CSA Steaua) – locul 36, Diana Zota (CSS Quarto) – locul 42, Georgia Canura (CSS Steaua) – locul 48, Larisa Oprea (CS Contraatac) – locul 55. Au participat 74 de sportive.
mini feminin (până în 11 ani): Eva Letzner (CSS Quarto) – locul 6, Patrisia Lungu (CS Farul) – locul 8, Letița Cosma Volintiru (CSS Steaua) – locul 26, Brigitta Pato (CS Satu Mare) – locul 31, Andrea Farkas (LPS Oradea) – locul 45, Diana Avramescu (CSS Quarto) – locul 50. Au participat 58 de sportive.
adolescenți masculin (până în 15 ani): David Statie (CSS Quarto) – locul 7, Georgios Popa (CS UNEFS) – locul 29, Mihai Petre (CS Engarde) – locul 31, Matei Bunea (CSS Quarto) – locul 45, Kristof Bagdan (LPS Oradea) – locul 56, Dan Dumitrescu (CS Engarde) – locul 63, Tudor Constantin (CS Olimpia) – locul 76, Sorin Calcan (CSS Quarto) – locul 79, Radu Palaghianu (LPS Oradea) – locul 90. Au participat 91 de sportivi.
Circuitul Internațional de spadă „Olimpici se desfășoară doar la individual, la feminin și masculin, la următoarele categorii de vârstă: mini (până în 11 ani), kid (12-13 ani), novice (până în 14 ani) și adolescenți (până în 15 ani).
Programul următoarelor etape din Circuitul Internațional de spadă „Olimpici”, sezonul 2015-2016, este:
ETAPA 4 – Szombathely (4-6 martie 2016);
ETAPA 5 – Békéscsaba (22-24 aprilie 2016).
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ ÎN 2016:
logo_RODOTEX_rgb_trans

 

Această prezentare necesită JavaScript.


Related Posts

Iancu-locul 30, Bucur-locul 45, Ciornilă-locul 47 și Cruțu-locul 48 în proba de sabie masculin individual la Universiada de vară de la Taipei

Cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară se desfășoară la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august 2017. România este prezentă în Taiwan cu o delegație de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, ei concurând la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Amalia Tătăran – locul 34 în proba de spadă feminin individual la Olimpiada de vară de la Taipei

Cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară se desfășoară la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august 2017. România este prezentă în Taiwan cu o delegație de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, ei concurând la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Scrimerii români au plecat joi seara spre Taipei! Primele probe de scrimă de la Universiada de vară au loc duminică!

Delegația de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, a plecat joi seara la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august. Sportivii noștri vor concura la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Se fac înscrieri pentru Campionatul Național de scrimă pentru veterani de la Craiova, ediția 2017!

Asociația Română de Scrimă Veterani organizează în data de 2 septembrie 2017, la Craiova, o nouă ediție a Campionatului Național de scrimă pentru veterani. Concursul va avea loc la Sala de scrimă a Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”, cu începere de la ora 9:30, la trei categorii de vârstă: categoria I (40-49 de ani), […]

READ MORE →

Șapte scrimeri vor reprezenta România la Universiada de vară de la Taipei!

România va participa cu o delegație de 121 de persoane, dintre care 91 de sportivi, la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august, iar gimnasta Larisa Iordache va fi purtătoarea de drapel la ceremonia de deschidere. Delegația României va pleca joi, 17 […]

READ MORE →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top