Sala de scrimă a Liceului “Petrache Trişcu” din Craiova a găzduit sâmbătă şi duminică, 15 şi 16 februarie, două întreceri de spadă pentru copii şi speranţe, la fete şi băieţi, probă individuală. A fost vorba de Cupa LPS “Petrache Trişcu” şi Memorial “Mateiţă Leonard”, concursuri care au avut loc la patru categorii de vârstă şi la care au participat peste 100 de sportivi de la 11 cluburi din întreaga ţară.

Mama lui Leonard i-a premiat pe cei mai buni spadasini
FC0_5277 FC0_5259
FC0_5276 FC0_5265
Dacă sâmbătă a fost Cupa LPS “Petrache Trişcu” la fete, duminică a fost concursul pentru băieţi Memorialul “Mateiţă Leonard”. La întrecerea de duminică a fost prezentă şi familia fostului spadasin decedat pe 22 septembrie 2013, la doar 19 ani şi jumătate, într-un accident rutier în judeţul Mehedinţi. Mama fostului sportiv a oferit tricouri cu chipul fiului său, fanioane, medalii şi diplome câştigătorilor la fiecare categorie.
Pe 22 septembrie, spadasinul legitimat la CS Universitatea Craiova a ieşit la o plimbare cu motocicleta alături de câţiva prieteni, pe Dealul Balota, aproape de Drobeta Turnu Severin. La un moment dat, Leonard (foto) a rămas în urma amicilor săi şi, în tentativa de a-i ajunge, a pornit într-o cursă nebună. Ultima! A accelerat teribil fără să se gândească la consecinţe, iar într‑o curbă a derapat. Motocicleta s-a rostogolit pe carosabil şi sportivul a fost aruncat într‑o prăpastie, unde a decedat pe loc.