Orașul elvețian Basel găzduiește sâmbătă și duminică, 17 și 18 ianuarie, o nouă etapă de Cupă Mondială la spadă juniori, la masculin, individual și pe echipe. La start se vor alinia peste 224 de sportivi din 20 de țări.
România a fost reprezentată sâmbătă, 17 ianuarie, în proba individuală de doi sportivi. Este vorba de Adrian Dabija, de la CS UNEFS, și de Andrei Epurescu, de la CSA Steaua. Dacă Andrei Epurescu a fost eliminat după faza grupelor, Adrian Dabija s-a oprit pe tabloul de 32.
Parcursul sportivului pregătit de Petrică Ungureanu pe tabloul de eliminări directe a fost: tabloul de 256 – liber, tabloul de 128 – 15-5 cu Patrik Esztergalyos (Ungaria), tabloul de 64 – 15-7 cu Volodymyr Stankevych (Ucraiva), tabloul de 32 – 10-15 cu David Nagy (Ungaria).
Concursul a fost câștigat de Yan Sych (Ucraina), care a trecut în finală de David Nagy (Ungaria), scor 15-9.
Adrian Dabija a încheiat întrecerea pe locul 19, iar Andrei Epurescu pe poziția 169.