Clubul Sportiv Riposta București organizează, în colaborare cu Federația Română de Scrimă, în zilele de 5 și 6 decembrie 2015, ediția a treia a Cupei Riposta la sabie. Concursul dispută în Sala de scrimă Floreasca din București, la copii și cadeți, feminin și masculin, exclusiv la individual.
Categoriile de concurs sunt următoarele:
– copii născuți 2004 și după (sub 11 ani);
– copii născuți 2002 și după (sub 13 ani);
– cadeți născuți 1999 și după (sub 16 ani).
Duminică, 6 decembrie, în cea de-a doua zi de concurs sunt programate următoarele trei probe:
Ora 9:00 – sabie feminin copii sub 11 ani;
Ora 12:30 – sabie masculin copii sub 13 ani;
Ora 15:30 – sabie feminin cadeți.
POSTER 5-6 dec2015-01
Concursul se va desfășura conform regulamentului Federației Române de Scrimă.
Sponsorii concursului sunt:
sponsori cupa riposta decembrie 2015
Primii opt sportivi clasați în fiecare probă vor fi premiați de către organizatori.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans

UPDATE, ora 9:17 – La ora 9:00 a debutat proba de sabie feminin U11, prima din cea de-a doua zi a Cupei Riposta 2015. La start s-au prezentat 57 de sportive. Se va trage un tur de grupe preliminare, iar apoi toate sabrerele vor ajunge pe un tablou incomplet de 64, de eliminare directă.
Componența grupelor preliminare este următoarea:
grupe sabie fete U11
Vezi mai jos o galerie foto de la startul probei:

UPDATE, ora 10:24 – Proba de sabie feminin U11 a ajuns în faza duelurilor de pe tabloul de 64. Rezultatele din grupele preliminare au fost următoarele:
rezultate grupe fete U11
Clasamentul la finalul grupelor arată astfel:
clasament dupa grupe fete U11
Programul de pe tabloul de 64 este următorul:
Tablou 64-1 fete U11
Tablou 64-2 fete U11

UPDATE, ora 12:27 – Proba de sabie feminin U11 s-a încheiat la ora 12:10 cu victoria Anei Botezatu. Legitimată la CSM Brașov, Ana a învins-o în finală pe Viktoriya Shavarsh (FK Ruse/Bulgaria), scor 10-7. Podiumul a fost completat de către Alyssa Ștefănescu (CS Riposta) și Olga Kivalo (Ucraina).
Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminare directă au fost următoarele:
T8 fete U11
Clasamentul complet al probei de sabie feminin U11 din cadrul Cupei Riposta arată astfel:
clasament final fete U11
Vezi mai jos o galerie foto din proba de sabie feminin U11:

UPDATE, ora 12:50 – Proba de sabie masculin U13 a debutat la ora 12:30 cu prima manșă din grupele preliminare. La start s-au prezentat 65 de sportivi. Se va trage un tur de grupe preliminare, în două manșe, iar apoi toți sabrerii vor ajunge pe un tablou incomplet de 128, de eliminare directă.
grupe baieti U13 - 1
grupe baieti U13 - 2
Vezi mai jos o galerie foto de la primele dueluri din grupe:

UPDATE, ora 14:43 – Proba de sabie masculin U13 a ajuns în faza duelurilor de pe tabloul de 128. Rezultatele din grupele preliminare au fost următoarele:
tablou 128 baieti U13-4

UPDATE, ora 15:55 – Proba de sabie masculin U13 a ajuns în faza duelurilor de pe tabloul de 8. În paralel, a început proba de sabie feminin U16. Aici participă 43 de sportive, iar componența grupelor preliminare este următoarea:
IMG_0221
Vezi o galerie foto de la primele dueluri din grupe la sabie feminin U16:

UPDATE, ora 17:22 – Proba de sabie masculin U13 s-a încheiat cu victoria lui Elton Dincă. Legitima la CS Riposta, Elton l-a învins în finală pe Oleksii Doritskyi (Ucraina), scor 10-8. Podiumul a fost completat de Liviu Lepădătescu (CSS Slobozia) și Dimitar Raykin (Bulgaria). Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminare directă au fost următoarele:

T64 fete U16-2

UPDATE, ora 19:38 – Ediția a treia a Cupei Riposta s-a încheiat duminică seara cu finala probei de sabie feminin U16. Trofeul a fost câștigat de către Sabina Martiș (CSA Steaua), care a trecut în finală de Ana Maria Geamăna (CSA Steaua), scor 15-7. Podiumul a fost completat de către Felicia Iacob (CSA Steaua) și Diana Crețu (CSM Brașov).