UPDATE 10: Campionatul Național de scrimă pentru copii, ziua 2, proba 3: sabie masculin individual, categoria 8-9 ani. Finala: Dacian Enache (CS Dinamo) – Alexandru Eva (CS Mușchetarul Iași) 8-4

  by    0   0

Ziua a doua a Campionatului Național de scrimă pentru copii programează marți, 23 iunie, două probe: sabie masculin individual, categoria 8-9 ani, și sabie masculin echipe, categoria 12-13 ani.
De la ora 9:00, la Sala de Scrimă Floreasca din București se vor întrecere 29 de sportivi în proba de  sabie masculin individual, categoria 8-9 ani. Se va trage un tur de grupe, iar apoi toți sportivii vor trece pe un tablou incomplet de 32, de eliminare directă.
În 2014, podiumul Campionatului Național de scrimă pentru copii, în proba de sabie masculin individual, categoria 8-9 ani, a arătat astfel: 1. Vlad Covaliu (CS Dinamo), 2. Vlad Căloiu (CSA Steaua), 3. Cristian Costea (CS Dinamo) și Mircea Munteanu (CS Dinamo).
Programul detaliat al Campionatului Național de Scrimă pentru copii, ediția 2015, poate fi descărcat mai jos:
pdficon

sponsori si parteneri media CN copii 2015

IMG_4393IMG_4395IMG_4397IMG_4404IMG_4406IMG_4407IMG_4408IMG_4409IMG_4410IMG_4411IMG_4412IMG_4413IMG_4414IMG_4415IMG_4416
Componența grupelor preliminare este următoarea:
1.grupa 1 2.grupa 2 3.grupa 3 4.grupa 4 5.grupa 5


UPDATE, ora 9:49 – Rezultatele din grupele preliminare sunt următoarele:
1.rez 1 2.rez 2 3.rez 3 4.rez 4 5.rez 5


UPDATE, ora 10:00 – Programul partidelor de pe tabloul de 32 este următorul:
Dacian Enache (CS Dinamo) – liber
Alexandru Călin (CS Riposta) – Dragoș Serban (CSTA)
Alexandru Androne (CSTA) – Darius Năstase (CSTA)
Alexandru Puia (ACS Sabia de Aur) – Răzvan Nica (CS Riposta)
Rareș Costea (CS Dinamo) – Călin Neculai (CS Dinamo)
George Pena (CS Dinamo) – Iannis Roșescu (ACS Sabia de Aur)
Nicoale Paul (CS Riposta) – David Mărgean (CSM Brașov)
Alexandru Tudor (CS Dinamo) – Vlad Stănculescu (CS Dinamo)
Darius Dițescu (CS Dinamo) – liber
David Lepădat (CS Riposta) – Mihai Bostănaru (CS Riposta)
Filip Cernescu (CS Riposta) – Cristian Macovei (CSA Steaua)
Michael Ene (CS Riposta) – Alexandru Eva (CS Mușchetarul Iași)
Bogdan Pricop (CS Riposta) – Teodor Bucur (CSM Brașov)
Rareș Beteagu (CS Dinamo) – Matei Leontescu (CS Dinamo)
Horia Nițu (CS Riposta) – Tudor Pârșan (CS Riposta)
Mihnea Jalbă (ACS Sabia de Aur) – liber.


UPDATE, ora 10:19 – Rezultatele de pe tabloul de 32 sunt următoarele:
Dacian Enache (CS Dinamo) – liber
Alexandru Călin (CS Riposta) – Dragoș Serban (CSTA) 6-8
Alexandru Androne (CSTA) – Darius Năstase (CSTA) 2-8
Alexandru Puia (ACS Sabia de Aur) – Răzvan Nica (CS Riposta) 0-8
Rareș Costea (CS Dinamo) – Călin Neculai (CS Dinamo) 8-3
George Pena (CS Dinamo) – Iannis Roșescu (ACS Sabia de Aur) 1-8
Nicoale Paul (CS Riposta) – David Mărgean (CSM Brașov) 7-8
Alexandru Tudor (CS Dinamo) – Vlad Stănculescu (CS Dinamo) 1-8
Darius Dițescu (CS Dinamo) – liber
David Lepădat (CS Riposta) – Mihai Bostănaru (CS Riposta) 3-8
Filip Cernescu (CS Riposta) – Cristian Macovei (CSA Steaua) 8-6
Michael Ene (CS Riposta) – Alexandru Eva (CS Mușchetarul Iași) 0-8
Bogdan Pricop (CS Riposta) – Teodor Bucur (CSM Brașov) 8-3
Rareș Beteagu (CS Dinamo) – Matei Leontescu (CS Dinamo) 8-7
Horia Nițu (CS Riposta) – Tudor Pârșan (CS Riposta) 8-1
Mihnea Jalbă (ACS Sabia de Aur) – liber.
IMG_4417 IMG_4418 IMG_4419 IMG_4423 IMG_4425 IMG_4426 IMG_4427 IMG_4429 IMG_4430 IMG_4431 IMG_4433 IMG_4435 IMG_4436 IMG_4438 IMG_4439 IMG_4440 IMG_4441 IMG_4442 IMG_4443 IMG_4444 IMG_4445 IMG_4448 IMG_4449 IMG_4450


UPDATE, ora 10:25 – Programul partidelor de pe tabloul de 16 este următorul:
Dacian Enache (CS Dinamo) – Dragoș Serban (CSTA)
Darius Năstase (CSTA) – Răzvan Nica (CS Riposta)
Rareș Costea (CS Dinamo) – Iannis Roșescu (ACS Sabia de Aur)
David Mărgean (CSM Brașov) – Vlad Stănculescu (CS Dinamo)
Darius Dițescu (CS Dinamo) – Mihai Bostănaru (CS Riposta)
Filip Cernescu (CS Riposta) – Alexandru Eva (CS Mușchetarul Iași)
Bogdan Pricop (CS Riposta) – Rareș Beteagu (CS Dinamo)
Horia Nițu (CS Riposta) – Mihnea Jalbă (ACS Sabia de Aur).


UPDATE, ora 10:39 – Rezultatele de pe tabloul de 16 sunt următoarele:
Dacian Enache (CS Dinamo) – Dragoș Serban (CSTA) 8-0
Darius Năstase (CSTA) – Răzvan Nica (CS Riposta) 0-8
Rareș Costea (CS Dinamo) – Iannis Roșescu (ACS Sabia de Aur) 8-2
David Mărgean (CSM Brașov) – Vlad Stănculescu (CS Dinamo) 5-8
Darius Dițescu (CS Dinamo) – Mihai Bostănaru (CS Riposta) 8-3
Filip Cernescu (CS Riposta) – Alexandru Eva (CS Mușchetarul Iași) 7-8
Bogdan Pricop (CS Riposta) – Rareș Beteagu (CS Dinamo) 8-7
Horia Nițu (CS Riposta) – Mihnea Jalbă (ACS Sabia de Aur) 8-3.


UPDATE, ora 10:42 – Programul partidelor de pe tabloul de 8 este următorul:
Dacian Enache (CS Dinamo) – Răzvan Nica (CS Riposta)
Rareș Costea (CS Dinamo) – Vlad Stănculescu (CS Dinamo)
Darius Dițescu (CS Dinamo) – Alexandru Eva (CS Mușchetarul Iași)
Bogdan Pricop (CS Riposta) – Horia Nițu (CS Riposta).


UPDATE, ora 10:47 – Rezultatele de pe tabloul de 8 sunt următoarele:
Dacian Enache (CS Dinamo) – Răzvan Nica (CS Riposta) 8-0
Rareș Costea (CS Dinamo) – Vlad Stănculescu (CS Dinamo) 8-4
Darius Dițescu (CS Dinamo) – Alexandru Eva (CS Mușchetarul Iași) 6-8
Bogdan Pricop (CS Riposta) – Horia Nițu (CS Riposta) 8-0.


UPDATE, ora 10:49 – Programul partidelor din semifinale este următorul:
Dacian Enache (CS Dinamo) – Rareș Costea (CS Dinamo)
Alexandru Eva (CS Mușchetarul Iași) – Bogdan Pricop (CS Riposta).


UPDATE, ora 11:11 – Reultatele din semifinale sunt următoarele:
Dacian Enache (CS Dinamo) – Rareș Costea (CS Dinamo) 8-4
Alexandru Eva (CS Mușchetarul Iași) – Bogdan Pricop (CS Riposta) 8-2.
Finala se va disputa între Dacian Enache (CS Dinamo) și Alexandru Eva (CS Mușchetarul Iași).


UPDATE, ora 11:28 – Dacian Enache (CS Dinamo) a câștigat medalia de aur după ce l-a învins în finală pe Alexandru Eva (CS Mușchetarul Iași), scor 8-4.


Related Posts

Se fac înscrieri pentru Campionatul Național de scrimă pentru veterani de la Craiova, ediția 2017!

Asociația Română de Scrimă Veterani organizează în data de 2 septembrie 2017, la Craiova, o nouă ediție a Campionatului Național de scrimă pentru veterani. Concursul va avea loc la Sala de scrimă a Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”, cu începere de la ora 9:30, la trei categorii de vârstă: categoria I (40-49 de ani), […]

READ MORE →

Șapte scrimeri vor reprezenta România la Universiada de vară de la Taipei!

România va participa cu o delegație de 121 de persoane, dintre care 91 de sportivi, la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august, iar gimnasta Larisa Iordache va fi purtătoarea de drapel la ceremonia de deschidere. Delegația României va pleca joi, 17 […]

READ MORE →

FIER ȘI AUR! Federația Română de Scrimă aniversează un an de la medalia de aur cucerită de echipa de spadă feminin la Jocurile Olimpice de la Rio!

Acum un an scrima românească și sportul din țara noastră trăiau clipe de glorie la Jocurile Olimpice de la Rio (Brazilia). Noaptea de 11 spre 12 august 2016 va rămâne scrisă cu litere de AUR în istoria scrimei românești. Început pe 11 august și încheiat noaptea târziu, pe 12 august, concursul de spadă feminin echipe a […]

READ MORE →

Antrenorul Ioan Popa a încetat din viață!

Familia scrimei românești devine pe zi ce trece tot mai săracă. Joi, 3 august 2017, Federația Română de Scrimă anunță cu regret trecerea în neființă a antrenorului de spadă Ioan Popa (64 de ani). Fost spadasin la CSA Steaua, club pentru care a câștigat de trei ori campionatul național (1976, 1977 și 1979), Ioan Popa […]

READ MORE →

„La Mulți Ani”, Mihai Popa!

Antrenorul de spadă de la CSA Steaua, Mihai Popa, își serbează luni, 31 iulie 2017, ziua de naștere. Fost campion european și medaliat au argint și bronz cu echipa de spadă a României, Mihai Popa a câștigat Campionatul Mondial Universitar de la București, în 1981. Multiplu campion balcanic, de 23 de ori campion național și […]

READ MORE →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top