UPDATE 12: Campionatul Național de scrimă pentru copii, ziua 1, proba 1: sabie masculin individual, categoria 12-13 ani. Finala: Elton Dincă (CS Riposta) – Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia) 10-5

  by    0   0

Campionatul Național de scrimă pentru copii debutează luni, 22 iunie, la Sala de Scrimă Floreasca din București, cu proba de sabie masculin individual, categoria 12-13 ani.
La start s-au prezentat 47 de sportivi de la toate cluburile din țară. Se va trage un tur de grupe, iar apoi toți sabrerii vor ajunge pe un tabloul incomplet de 64, de eliminare directă.
În 2014, podiumul Campionatului Național de scrimă pentru copii, proba de sabie masculin individual, categoria 12-13 ani, a arătat astfel: 1. Andrei Zane (CS Riposta), 2. Ailinca Rareș (CSM Brașov), 3. Elton Dincă (CS Riposta) și Luca Pantea (CS Riposta).
Programul detaliat al Campionatului Național de Scrimă pentru copii, ediția 2015, poate fi descărcat mai jos:
pdficon

sponsori si parteneri media CN copii 2015

Componența grupelor preliminare este următoarea:
1.grupa 1 2.grupa 2 3.grupa 3 4.grupa 4 5.grupa 5 6.grupa 6

111. grupa 7

Această prezentare necesită JavaScript.


UPDATE, ora 10:30 – Rezultatele din grupele preliminare sunt următoarele:
1.rez grupa 1 2.rez grupa 2 3.rez grupa 3 4.rez grupa 4 5.rez grupa 5 6.rez grupa 6

111. rez grupa 7


UPDATE, ora 10:42 – Programul partidelor de pe tabloul de 64 este următorul:
Elton Dincă (CS Riposta) – liber
Ionel Drăguț (CSS Slobozia) – Alexandru Pascale (CS Dinamo)
Ștefan Bălcescu (CS Riposta) – liber
Mario Cojocaru (CSA Steaua) – liber
Cătălin Stănescu (CSS Slobozia) – liber
Rareș Bogdan (CS Riposta) – Kristof Marton (CS Satu Mare)
Sebastian Ristea (CS Dinamo) – Andrei Toboșaru (CSM Brașov)
Vlad Păun (CSS Unirea Iași) – liber
Marian Tipișcă (CS Mușchetarul Iași) – liber
Victor Briot (CS Riposta) – Adrian Dan (CS Dinamo)
Andrei Mihnea (CSS Unirea Iași) – Valentin Marincaș (CS Dinamo)
Dan Lepădătescu (CSS Slobozia) – liber
Kevan Lavoisard (ACS Duel) – liber
Alexandru Iancu (ACS Sabia de Aur) – Nikita Stănese (CS Riposta)
Cristian Grosu (CSS Unirea Iași) – Luca Mureșan (CS Riposta)
Maximilian Băjan (CS Dinamo) – liber
Răzvan Botea (CS Dinamo) – liber
Mihnea Stoica (CS Dinamo) – Eduard Mihăilescu (CSS Unirea Iași)
David Gheorghe (CS Dinamo) – Horia Rusu (CSS Unirea Iași)
Alexandru Căruțașu (ACS Duel) – liber
Daniel Radu (CSS Unirea Iași) – liber
Adrian Gheorghe (CSS Slobozia) – Eduard Beldiman (CS Dinamo)
Marian Chioveanu (CSS Slobozia) – Mihnea Radu (CS Dinamo)
Tudor Cociș (CS Dinamo) – liber
Liviu Lepădătescu (CSS Slobozia) – liber
Răzvan Rădulescu (CS Dinamo) – Marius Stochirlea (CS Riposta)
Herbert Mohanu (CS Riposta) – Răzvan Chițea (CS Dinamo)
Rareș Dicu (CS Dinamo) – liber
Dominic Antonescu (CS Riposta) – liber
Eduard Dragomir (CSS Slobozia) – Cosmin Stan (CSS Unirea Iași)
Luca Vasile (CSTA București) – Gabriel Ion (CSS Slobozia)
Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia) – liber.


UPDATE, ora 10:58 – Rezultatele de pe tabloul de 64 sunt următoarele:
Elton Dincă (CS Riposta) – liber
Ionel Drăguț (CSS Slobozia) – Alexandru Pascale (CS Dinamo) 10-1
Ștefan Bălcescu (CS Riposta) – liber
Mario Cojocaru (CSA Steaua) – liber
Cătălin Stănescu (CSS Slobozia) – liber
Rareș Bogdan (CS Riposta) – Kristof Marton (CS Satu Mare) 2-10
Sebastian Ristea (CS Dinamo) – Andrei Toboșaru (CSM Brașov) 9-10
Vlad Păun (CSS Unirea Iași) – liber
Marian Tipișcă (CS Mușchetarul Iași) – liber
Victor Briot (CS Riposta) – Adrian Dan (CS Dinamo) 10-4
Andrei Mihnea (CSS Unirea Iași) – Valentin Marincaș (CS Dinamo) 10-2
Dan Lepădătescu (CSS Slobozia) – liber
Kevan Lavoisard (ACS Duel) – liber
Alexandru Iancu (ACS Sabia de Aur) – Nikita Stănese (CS Riposta) 4-10
Cristian Grosu (CSS Unirea Iași) – Luca Mureșan (CS Riposta) 10-2
Maximilian Băjan (CS Dinamo) – liber
Răzvan Botea (CS Dinamo) – liber
Mihnea Stoica (CS Dinamo) – Eduard Mihăilescu (CSS Unirea Iași) 3-10
David Gheorghe (CS Dinamo) – Horia Rusu (CSS Unirea Iași) 10-4
Alexandru Căruțașu (ACS Duel) – liber
Daniel Radu (CSS Unirea Iași) – liber
Adrian Gheorghe (CSS Slobozia) – Eduard Beldiman (CS Dinamo) 4-10
Marian Chioveanu (CSS Slobozia) – Mihnea Radu (CS Dinamo) 10-4
Tudor Cociș (CS Dinamo) – liber
Liviu Lepădătescu (CSS Slobozia) – liber
Răzvan Rădulescu (CS Dinamo) – Marius Stochirlea (CS Riposta) 10-7
Herbert Mohanu (CS Riposta) – Răzvan Chițea (CS Dinamo) 10-2
Rareș Dicu (CS Dinamo) – liber
Dominic Antonescu (CS Riposta) – liber
Eduard Dragomir (CSS Slobozia) – Cosmin Stan (CSS Unirea Iași) 4-10
Luca Vasile (CSTA București) – Gabriel Ion (CSS Slobozia) 8-10
Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia) – liber.


UPDATE, ora 10:03 – Programul partidelor de pe tabloul de 32 este următorul:
Elton Dincă (CS Riposta) – Ionel Drăguț (CSS Slobozia)
Ștefan Bălcescu (CS Riposta) – Mario Cojocaru (CSA Steaua)
Cătălin Stănescu (CSS Slobozia) – Kristof Marton (CS Satu Mare)
Andrei Toboșaru (CSM Brașov) – Vlad Păun (CSS Unirea Iași)
Marian Tipișcă (CS Mușchetarul Iași) – Victor Briot (CS Riposta)
Andrei Mihnea (CSS Unirea Iași) – Dan Lepădătescu (CSS Slobozia)
Kevan Lavoisard (ACS Duel) – Nikita Stănese (CS Riposta)
Cristian Grosu (CSS Unirea Iași) – Maximilian Băjan (CS Dinamo)
Răzvan Botea (CS Dinamo) – Eduard Mihăilescu (CSS Unirea Iași)
David Gheorghe (CS Dinamo) – Alexandru Căruțașu (ACS Duel)
Daniel Radu (CSS Unirea Iași) – Eduard Beldiman (CS Dinamo)
Marian Chioveanu (CSS Slobozia) – Tudor Cociș (CS Dinamo)
Liviu Lepădătescu (CSS Slobozia) – Răzvan Rădulescu (CS Dinamo)
Herbert Mohanu (CS Riposta) – Rareș Dicu (CS Dinamo)
Dominic Antonescu (CS Riposta) – Cosmin Stan (CSS Unirea Iași)
Gabriel Ion (CSS Slobozia) – Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia).


UPDATE, ora 11:23 – Rezultatele de pe tabloul de 32 sunt următoarele:
Elton Dincă (CS Riposta) – Ionel Drăguț (CSS Slobozia) 10-0
Ștefan Bălcescu (CS Riposta) – Mario Cojocaru (CSA Steaua) 3-10
Cătălin Stănescu (CSS Slobozia) – Kristof Marton (CS Satu Mare) 10-8
Andrei Toboșaru (CSM Brașov) – Vlad Păun (CSS Unirea Iași) 1-10
Marian Tipișcă (CS Mușchetarul Iași) – Victor Briot (CS Riposta) 10-1
Andrei Mihnea (CSS Unirea Iași) – Dan Lepădătescu (CSS Slobozia) 3-10
Kevan Lavoisard (ACS Duel) – Nikita Stănese (CS Riposta) 10-6
Cristian Grosu (CSS Unirea Iași) – Maximilian Băjan (CS Dinamo) 3-10
Răzvan Botea (CS Dinamo) – Eduard Mihăilescu (CSS Unirea Iași) 10-2
David Gheorghe (CS Dinamo) – Alexandru Căruțașu (ACS Duel) 10-5
Daniel Radu (CSS Unirea Iași) – Eduard Beldiman (CS Dinamo) 10-4
Marian Chioveanu (CSS Slobozia) – Tudor Cociș (CS Dinamo) 2-10
Liviu Lepădătescu (CSS Slobozia) – Răzvan Rădulescu (CS Dinamo) 10-2
Herbert Mohanu (CS Riposta) – Rareș Dicu (CS Dinamo) 10-4
Dominic Antonescu (CS Riposta) – Cosmin Stan (CSS Unirea Iași) 10-2
Gabriel Ion (CSS Slobozia) – Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia) 4-10.


UPDATE, ora 11:28 – Programul partidelor de pe tabloul de 16 este următorul:
Elton Dincă (CS Riposta) – Mario Cojocaru (CSA Steaua)
Cătălin Stănescu (CSS Slobozia) – Vlad Păun (CSS Unirea Iași)
Marian Tipișcă (CS Mușchetarul Iași) – Dan Lepădătescu (CSS Slobozia)
Kevan Lavoisard (ACS Duel) – Maximilian Băjan (CS Dinamo)
Răzvan Botea (CS Dinamo) – David Gheorghe (CS Dinamo)
Daniel Radu (CSS Unirea Iași) – Tudor Cociș (CS Dinamo)
Liviu Lepădătescu (CSS Slobozia) – Herbert Mohanu (CS Riposta)
Dominic Antonescu (CS Riposta) – Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia).


UPDATE, ora 11:42 – Rezultatele partidelor de pe tabloul de 16 sunt următoarele:
Elton Dincă (CS Riposta) – Mario Cojocaru (CSA Steaua) 10-8
Cătălin Stănescu (CSS Slobozia) – Vlad Păun (CSS Unirea Iași) 5-10
Marian Tipișcă (CS Mușchetarul Iași) – Dan Lepădătescu (CSS Slobozia) 2-10
Kevan Lavoisard (ACS Duel) – Maximilian Băjan (CS Dinamo) 5-10
Răzvan Botea (CS Dinamo) – David Gheorghe (CS Dinamo) 10-4
Daniel Radu (CSS Unirea Iași) – Tudor Cociș (CS Dinamo) 10-8
Liviu Lepădătescu (CSS Slobozia) – Herbert Mohanu (CS Riposta) 9-10
Dominic Antonescu (CS Riposta) – Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia) 6-10.


UPDATE, ora 11:45 – Programul partidelor de pe tabloul de 8 este următorul:
Elton Dincă (CS Riposta) – Vlad Păun (CSS Unirea Iași)
Dan Lepădătescu (CSS Slobozia) – Maximilian Băjan (CS Dinamo)
Răzvan Botea (CS Dinamo) – Daniel Radu (CSS Unirea Iași)
Herbert Mohanu (CS Riposta) – Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia).


UPDATE, ora 12:14 – Rezultatele de pe tabloul de 8 sunt următoarele:
Elton Dincă (CS Riposta) – Vlad Păun (CSS Unirea Iași) 10-3
Dan Lepădătescu (CSS Slobozia) – Maximilian Băjan (CS Dinamo) 8-10
Răzvan Botea (CS Dinamo) – Daniel Radu (CSS Unirea Iași) 10-7
Herbert Mohanu (CS Riposta) – Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia) 4-10.


UPDATE, ora 12:16 – Programul partidelor din semifinale este următorul:
Elton Dincă (CS Riposta) – Maximilian Băjan (CS Dinamo)
Răzvan Botea (CS Dinamo) – Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia).


UPDATE, ora 12:44 – Rezultatele din semifinale sunt următoarele:
Elton Dincă (CS Riposta) – Maximilian Băjan (CS Dinamo) 10-8
Răzvan Botea (CS Dinamo) – Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia) 7-10.
Finala pentru medalia de aur se va disputa între Elton Dincă (CS Riposta) și Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia).


UPDATE, ora 12:59 – Elton Dincă (CS Riposta) a câștigat medalia de aur după ce l-a învins în finală pe Mihăiță Cruțu (CSS Slobozia), scor 10-5.


Related Posts

Scrimerii români au plecat joi seara spre Taipei! Primele probe de scrimă de la Universiada de vară au loc duminică!

Delegația de 121 de persoane a României, dintre care 91 de sportivi, a plecat joi seara la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august. Sportivii noștri vor concura la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo […]

READ MORE →

Se fac înscrieri pentru Campionatul Național de scrimă pentru veterani de la Craiova, ediția 2017!

Asociația Română de Scrimă Veterani organizează în data de 2 septembrie 2017, la Craiova, o nouă ediție a Campionatului Național de scrimă pentru veterani. Concursul va avea loc la Sala de scrimă a Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”, cu începere de la ora 9:30, la trei categorii de vârstă: categoria I (40-49 de ani), […]

READ MORE →

Șapte scrimeri vor reprezenta România la Universiada de vară de la Taipei!

România va participa cu o delegație de 121 de persoane, dintre care 91 de sportivi, la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august, iar gimnasta Larisa Iordache va fi purtătoarea de drapel la ceremonia de deschidere. Delegația României va pleca joi, 17 […]

READ MORE →

FIER ȘI AUR! Federația Română de Scrimă aniversează un an de la medalia de aur cucerită de echipa de spadă feminin la Jocurile Olimpice de la Rio!

Acum un an scrima românească și sportul din țara noastră trăiau clipe de glorie la Jocurile Olimpice de la Rio (Brazilia). Noaptea de 11 spre 12 august 2016 va rămâne scrisă cu litere de AUR în istoria scrimei românești. Început pe 11 august și încheiat noaptea târziu, pe 12 august, concursul de spadă feminin echipe a […]

READ MORE →

Antrenorul Ioan Popa a încetat din viață!

Familia scrimei românești devine pe zi ce trece tot mai săracă. Joi, 3 august 2017, Federația Română de Scrimă anunță cu regret trecerea în neființă a antrenorului de spadă Ioan Popa (64 de ani). Fost spadasin la CSA Steaua, club pentru care a câștigat de trei ori campionatul național (1976, 1977 și 1979), Ioan Popa […]

READ MORE →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top