UPDATE 13: Campionatul Național de floretă juniori, ziua 1: azi are loc proba individuală la masculin. Finala: Alexandru Georgescu (CSA Steaua) – Vlad Porușniuc (CSA Steaua) 12-15

  by    0   2

Sala de Scrimă Floreasca din București găzduiește de miercuri și până sâmbătă, în perioada 18-21 februarie, întrecerile Campionatului Național de floretă juniori, feminin și masculin, individual și pe echipe.
Miercuri, în prima zi de concurs, este programată proba individuală la masculin. La start s-au prezentat 25 de sportivi de la CSA Steaua, CS Satu Mare, CSU Cluj Napoca, CSTA București și CSS Ploiești.
Se vor trage două tururi de grupe preliminare, iar apoi toți sportivii vor ajunge pe un tablou incomplet de 32, de eliminare directă.
În 2014, podiumul Campionatului Național de floretă juniori, proba individuală la masculin, a arătat astfel: 1. Bogdan Dascălu (CS Satu Mare), 2. Vlad Porușniuc (CSA Steaua), 3. Flucuș Sebastian (CS Satu Mare) și Alexandru Georgescu (CSA Steaua).
Componența celor patru grupe preliminare din turul întâi arată astfel:

grupa1 grupa2 grupa3 grupa4
Vezi mai jos o galerie foto de la festivitatea de deschidere a competiției și de la primele dueluri:

IMG_3639 IMG_3640 IMG_3642 IMG_3643 IMG_3644 IMG_3645 IMG_3646 IMG_3647 IMG_3648 IMG_3649 IMG_3650 IMG_3651
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu toate detaliile acestui concurs.


UPDATE, ora 11:10 – Rezultatele din turul întâi al grupelor preliminare au fost următoarele:

rez1 rez2 rez3 rez4

Vezi mai jos o galerie foto de la meciurile din turul întâi preliminar al grupelor:

IMG_3653 IMG_3654 IMG_3655 IMG_3656 IMG_3657 IMG_3658 IMG_3659 IMG_3660 IMG_3661 IMG_3662


UPDATE, ora 11:21 – Componența grupelor din turul doi preliminar este următoarea:

grupe11 grupe22 grupe33 grupe44


UPDATE, ora 12:30 – Rezultatele din turul doi al grupelor preliminare sunt următoarele:

rez11 rez22 rez33 rez44
Clasamentul la finalul celor două tururi de grupe arată astfel:
clasament


UPDATE, ora 12:38 – Programul partidelor de pe tabloul de 32 este următorul:
Bogdan Dascălu (CSU Cluj) – liber
Andrei Ciobănică (CSTA) – Alpar Bartok (CS Satu Mare)
Mihai Mănucu (CSA Steaua) – Mădălin Pavel (CSS Ploiești)
Dan Damian (CSS Ploiești) – Cristian Cândescu (CSA Steaua)
Mihai Rădulescu (CSS Ploiești) – liber
Gabriel Pavel (CSTA) – Alexandru Georgescu (CSA Steaua)
Vlad Gheorghe (CSS Ploiești) – Marian Ungureanu (CSTA)
Benjamin Bodo (CS Satu Mare) – liber
Vlad Porușniuc (CSA Steaua) – liber
Daniel Hergan (CSA Steaua) – Dragoș Iamandei (CSA Steaua)
Edwin Pop (CS Satu Mare) – Cătălin Bigan (CSS Ploiești)
Sebastian Flucuș (CS Satu Mare) – liber
Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – liber
Eduard Ionescu (CSS Ploiești) – Victor Gheorghe (CSS Ploiești)
Daniel Onofrei (CSTA) – Mădălin Chirnogeanu (CSTA)
Silviu Roșu (CSA Steaua) – liber.


UPDATE, ora 13:06 – Rezultatele de pe tabloul de 32 sunt următoarele:
Bogdan Dascălu (CSU Cluj) – liber
Andrei Ciobănică (CSTA) – Alpar Bartok (CS Satu Mare) 15-12
Mihai Mănucu (CSA Steaua) – Mădălin Pavel (CSS Ploiești) 15-3
Dan Damian (CSS Ploiești) – Cristian Cândescu (CSA Steaua) 5-15
Mihai Rădulescu (CSS Ploiești) – liber
Gabriel Pavel (CSTA) – Alexandru Georgescu (CSA Steaua) 5-15
Vlad Gheorghe (CSS Ploiești) – Marian Ungureanu (CSTA) 15-9
Benjamin Bodo (CS Satu Mare) – liber
Vlad Porușniuc (CSA Steaua) – liber
Daniel Hergan (CSA Steaua) – Dragoș Iamandei (CSA Steaua) 15-10
Edwin Pop (CS Satu Mare) – Cătălin Bigan (CSS Ploiești) 15-13
Sebastian Flucuș (CS Satu Mare) – liber
Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – liber
Eduard Ionescu (CSS Ploiești) – Victor Gheorghe (CSS Ploiești) 6-15
Daniel Onofrei (CSTA) – Mădălin Chirnogeanu (CSTA) 6-15
Silviu Roșu (CSA Steaua) – liber.

IMG_3674 IMG_3675 IMG_3676 IMG_3677 IMG_3679 IMG_3680 IMG_3681 IMG_3682 IMG_3683 IMG_3684 IMG_3685 IMG_3686 IMG_3687 IMG_3688


UPDATE, ora 13:12 – Programul partidelor de pe tabloul de 16 este următorul:
Bogdan Dascălu (CSU Cluj) – Andrei Ciobănică (CSTA)
Mihai Mănucu (CSA Steaua) – Cristian Cândescu (CSA Steaua)
Mihai Rădulescu (CSS Ploiești) – Alexandru Georgescu (CSA Steaua)
Vlad Gheorghe (CSS Ploiești) – Benjamin Bodo (CS Satu Mare)
Vlad Porușniuc (CSA Steaua) – Daniel Hergan (CSA Steaua)
Edwin Pop (CS Satu Mare) – Sebastian Flucuș (CS Satu Mare)
Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – Victor Gheorghe (CSS Ploiești)
Mădălin Chirnogeanu (CSTA) – Silviu Roșu (CSA Steaua).


UPDATE, ora 13:40 – Rezultatele de pe tabloul de 16 sunt următoarele:
Bogdan Dascălu (CSU Cluj) – Andrei Ciobănică (CSTA) 15-2
Mihai Mănucu (CSA Steaua) – Cristian Cândescu (CSA Steaua) 12-15
Mihai Rădulescu (CSS Ploiești) – Alexandru Georgescu (CSA Steaua) 10-15
Vlad Gheorghe (CSS Ploiești) – Benjamin Bodo (CS Satu Mare) 7-15
Vlad Porușniuc (CSA Steaua) – Daniel Hergan (CSA Steaua) 15-6
Edwin Pop (CS Satu Mare) – Sebastian Flucuș (CS Satu Mare) 11-15
Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – Victor Gheorghe (CSS Ploiești) 3-15
Mădălin Chirnogeanu (CSTA) – Silviu Roșu (CSA Steaua) 4-15.

IMG_3689 IMG_3690 IMG_3691 IMG_3693 IMG_3694 IMG_3695 IMG_3697 IMG_3698 IMG_3699 IMG_3700 IMG_3701 IMG_3704 IMG_3705 IMG_3708 IMG_3709 IMG_3710 IMG_3711 IMG_3712


UPDATE, ora 13:42 – Programul de pe tabloul de 8 este următorul:
Bogdan Dascălu (CSU Cluj) – Cristian Cândescu (CSA Steaua)
Alexandru Georgescu (CSA Steaua) – Benjamin Bodo (CS Satu Mare)
Vlad Porușniuc (CSA Steaua) – Sebastian Flucuș (CS Satu Mare)
Victor Gheorghe (CSS Ploiești) – Silviu Roșu (CSA Steaua).


UPDATE, ora 14:06 – Rezultatele de pe tabloul de 8 sunt:
Bogdan Dascălu (CSU Cluj) – Cristian Cândescu (CSA Steaua) 12-4
Alexandru Georgescu (CSA Steaua) – Benjamin Bodo (CS Satu Mare) 15-10
Vlad Porușniuc (CSA Steaua) – Sebastian Flucuș (CS Satu Mare) 15-5
Victor Gheorghe (CSS Ploiești) – Silviu Roșu (CSA Steaua) 3-15.

IMG_3713 IMG_3714 IMG_3716 IMG_3717 IMG_3718 IMG_3719 IMG_3720 IMG_3722 IMG_3723 IMG_3724 IMG_3726 IMG_3727


UPDATE, ora 14:08 – Programul partidelor din semifinale este următorul:
Bogdan Dascălu (CSU Cluj) – Alexandru Georgescu (CSA Steaua)
Vlad Porușniuc (CSA Steaua) – Silviu Roșu (CSA Steaua).


UPDATE, ora 14:38 – Rezultatele din semifinale sunt:
Bogdan Dascălu (CSU Cluj) – Alexandru Georgescu (CSA Steaua) 12-15
Vlad Porușniuc (CSA Steaua) – Silviu Roșu (CSA Steaua) 15-6.

IMG_3728 IMG_3729 IMG_3730 IMG_3733 IMG_3734 IMG_3735 IMG_3736 IMG_3737 IMG_3738 IMG_3739 IMG_3740 IMG_3741


UPDATE, ora 14:40 – Finala se va disputa între doi sportivi de la CSA Steaua: Alexandru Georgescu și Vlad Porușniuc.


UPDATE, ora 14:58 – Vlad Porușniuc a câștigat Campionatul Național de floretă juniori, proba individuală la masculin, după ce a trecut în finală de Alexandru Georgescu, scor 15-12. Ambii finaliști sunt legitimați la CSA Steaua.


Related Posts

Se fac înscrieri pentru Campionatul Național de scrimă pentru veterani de la Craiova, ediția 2017!

Asociația Română de Scrimă Veterani organizează în data de 2 septembrie 2017, la Craiova, o nouă ediție a Campionatului Național de scrimă pentru veterani. Concursul va avea loc la Sala de scrimă a Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”, cu începere de la ora 9:30, la trei categorii de vârstă: categoria I (40-49 de ani), […]

READ MORE →

Șapte scrimeri vor reprezenta România la Universiada de vară de la Taipei!

România va participa cu o delegație de 121 de persoane, dintre care 91 de sportivi, la cea de-a 29-a ediție a Universiadei de vară, care se va desfășura la Taipei (Taiwan), între 19 și 30 august, iar gimnasta Larisa Iordache va fi purtătoarea de drapel la ceremonia de deschidere. Delegația României va pleca joi, 17 […]

READ MORE →

FIER ȘI AUR! Federația Română de Scrimă aniversează un an de la medalia de aur cucerită de echipa de spadă feminin la Jocurile Olimpice de la Rio!

Acum un an scrima românească și sportul din țara noastră trăiau clipe de glorie la Jocurile Olimpice de la Rio (Brazilia). Noaptea de 11 spre 12 august 2016 va rămâne scrisă cu litere de AUR în istoria scrimei românești. Început pe 11 august și încheiat noaptea târziu, pe 12 august, concursul de spadă feminin echipe a […]

READ MORE →

Antrenorul Ioan Popa a încetat din viață!

Familia scrimei românești devine pe zi ce trece tot mai săracă. Joi, 3 august 2017, Federația Română de Scrimă anunță cu regret trecerea în neființă a antrenorului de spadă Ioan Popa (64 de ani). Fost spadasin la CSA Steaua, club pentru care a câștigat de trei ori campionatul național (1976, 1977 și 1979), Ioan Popa […]

READ MORE →

„La Mulți Ani”, Mihai Popa!

Antrenorul de spadă de la CSA Steaua, Mihai Popa, își serbează luni, 31 iulie 2017, ziua de naștere. Fost campion european și medaliat au argint și bronz cu echipa de spadă a României, Mihai Popa a câștigat Campionatul Mondial Universitar de la București, în 1981. Multiplu campion balcanic, de 23 de ori campion național și […]

READ MORE →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top