UPDATE 16: Simona Gherman-locul 5, Loredana Dinu-locul 8, Ana Maria Brânză-locul 17 și Simona Pop-locul 38 la Campionatul Mondial de la Moscova, în proba de spadă feminin individual

  by    0   0

Proba de spadă feminin individual de la Campionatul Mondial de la Moscova programează miercuri, 15 iulie, întrecerile de pe tabloul de 64, până în finală.
România este reprezentată în această probă de patru sportive: Ana Maria Brânză (CSA Steaua), Simona Pop (CSA Steaua), Simona Gherman (CSA Steaua) și Loredana Dinu (CS Dinamo). Dacă Ana Maria Brânză și Simona Gherman au acces direct pe tabloul principal de 64, Simona Pop și Loredana Dinu au ajuns aici după calificările de marți, 14 iulie.
Cele patru sportive din România vor trage pe tabloul principal de 64 după următorul program:
Ora 11:00 – Ana Maria Brânză – Michaela Kock (Finlanda)
Ora 11:00 – Loredana Dinu – Sun Yujie (China)
Ora 11:15 – Simona Pop – Monika Sozanska (Germania)
Ora 11:30 – Simona Gherman – Renata Knapik-Miazga (Polonia).
Programul complet al zilei de miercuri, 15 iulie, de la Campionatul Mondial de Scrimă de la Moscova este următorul:
Ora 9:00 – floretă masculin individual: grupe și tururile preliminare;
Din România: Radu Dărăban (CSU Cluj Napoca);
Ora 11:00 – spadă feminin individual: tabloul de 64, semifinalele și finala;
Din România: Ana Maria Brânză (CSA Steaua), Simona Pop (CSA Steaua), Simona Gherman (CSA Steaua), Loredana Dinu (CS Dinamo);
Ora 12:10 – spadă masculin individual: tabloul de 64, semifinalele și finala;
Ora 13:00 – floretă feminin individual: grupe și tururile preliminare.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția sportivilor români la Moscova.
FOTO: Marie-Lan Tay Pamart
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans


UPATE, ora 10:00 – Înainte de a intra în lupta pentru medalii, Ana Maria Brânză (CSA Steaua), Simona Pop (CSA Steaua), Simona Gherman (CSA Steaua) și Loredana Dinu (CS Dinamo) au efectuat un antrenament sub atenta supraveghere a antrenorilor Dan Podeanu și George Epurescu.

Această prezentare necesită JavaScript.


UPDATE, ora 11:26 – Loredana Dinu s-a calificat pe tabloul de 32 după ce a trecut în 64 de Sun Yujie (China), scor 15-14.


UPDATE, ora 11:28 – Ana Maria Brânză s-a calificat și ea pe tabloul de 32 după ce a trecut în 64 de Michaela Kock (Finlanda), scor 15-7.


UPDATE, ora 11:46 – Simona Pop a fost eliminată pe tabloul de 64 după ce a pierdut, în minutul suplimentar, duelul cu Monika Sozanska (Germania), scor 10-11.


UPDATE, ora 11:56 – Simona Gherman a devenit a treia sportivă din România calificată pe tabloul de 32. Spadasina de la CSA Steaua a trecut în 64 de Renata Knapik-Miazga (Polonia), scor 15-7.


UPDATE, ora 12:10 – Ana Maria Brânză, Simona Gherman și Loredana Dinu vor trage pe tabloul de 32 după următorul program:
Ora 13:25 – Loredana Dinu – Maureeen Nisima (Franța)
Ora 13:25 – Ana Maria Brânză – Katrina Lehis (Estonia)
Ora 13:55 – Simona Gherman – Auriane Mallo (Franța).


UPDATE, ora 12:32 – Vezi mai jos o galerie foto de la meciurile sportivelor din România de pe tabloul de 64:

Această prezentare necesită JavaScript.


UPDATE, ora 13:47 – Loredana Dinu s-a calificat pe tabloul de 16 după ce a trecut în 32 de Maureeen Nisima (Franța), scor 15-7. Din păcate, Ana Maria Brânză a fost eliminată în 32 de Katrina Lehis (Estonia), scor 11-15.


UPDATE, ora 14:05 – Loredana Dinu se va duela pentru un loc pe tabloul de 8 cu Choi Injeon (Coreea de Sud). Aceasta din urmă a trecut în 32 de Monika Sozanska (Germania), scor 14-9.


UPDATE, ora 14:22 – Simona Gherman s-a calificat și ea pe tabloul de 16 după ce a trecut în 32 de Auriane Mallo (Franța), scor 15-11.


UPDATE, ora 14:41 – Loredana Dinu și Simona Gherman vor evolua pe tabloul de 16 după următorul program:
Ora 16:00 – Loredana Dinu – Choi Injeon (Coreea de Sud)
Ora 16:00 – Simona Gherman – Emese Szasz (Ungaria).


UPDATE, ora 15:06 – Vezi mai jos o galerie foto de la partidele disputate de Ana Maria Brânză, Simona Gherman și Loredana Dinu pe tabloul de 32.

Această prezentare necesită JavaScript.


UPDATE, ora 16:20 – Loredana Dinu s-a calificat pe tabloul de 8 după ce a trecut în 16 de Choi Injeon (Coreea de Sud), scor 15-11. Pentru un loc în semifinale, Loredana Dinu se va duela cu învingătoarea partidei dintre Sarra Besbes (Tunisia) și Kseniya Pantelyeyeva (Ucraina).


UPDATE, ora 16:37 – Simona Gherman s-a calificat și ea pe tabloul de 8 după ce a trecut în 16 de Emese Szasz (Ungaria), liderul clasamentului Cupei Mondiale de spadă feminin, scor 15-8.


UPDATE, ora 16:44 – Pe tabloul de 8, Loredana Dinu se va duela pentru un loc în semifinale cu Sarra Besbes (Tunisia), iar Simona Gherman va încucișa spadele cu Xu Anqi (China). Programul de pe tabloul de 8 este următorul:
Rossella Fiamingo (Italia) – Bianca Del Carretto (Italia)
Loredana Dinu – Sarra Besbes (Tunisia)
Katrina Lehis (Estonia) – Emma Samuelsson (Suedia)
Xu Anqi (China) – Simona Gherman.
Toate duelurile de pe tabloul de 8 vor avea loc la ora 17:30.


UPDATE, ora 17:09 – Vezi mai jos o galerie foto de la duelurile victorioase ale Loredanei Dinu și ale Simonei Gherman, pe tabloul de 16.

Această prezentare necesită JavaScript.


UPDATE, ora 17:52 – Loredana Dinu și Simona Gherman au fost eliminate pe tabloul de 8. Simona Gherman a cedat cu 10-15 în fața lui Xu Anqi (China), iar Loredana Dinu a pierdut cu 14-15 duelul cu Sarra Besbes (Tunisia).
Rezultatele complete de pe tabloul de 8 sunt:
Rossella Fiamingo (Italia) – Bianca Del Carretto (Italia) 15-4
Loredana Dinu – Sarra Besbes (Tunisia) 14-15
Katrina Lehis (Estonia) – Emma Samuelsson (Suedia) 13-15
Xu Anqi (China) – Simona Gherman 15-10.
România încheie proba de spadă feminin individual fără nicio medalie.

Această prezentare necesită JavaScript.


UPDATE, ora 20:59 – În urma evoluției de azi, cele patru spadasine din România au încheiat concursul pe următoarele poziții: Simona Gherman – locul 5, Loredana Dinu – locul 8, Ana Maria Brânză – locul 17 și Simona Pop – locul 38.
Rezultatele din fazele finale sunt următoarele:
Semifinale
Rossella Fiamingo (Italia) – Sarra Besbes (Tunisia) 15-10
Emma Samuelsson (Suedia) – Xu Anqi (China) 15-12.
Finala
Rossella Fiamingo (Italia) – Emma Samuelsson (Suedia) 15-5.
Este pentru al doilea an la rând când Rossella Fiamingo câștigă titlul de campioană mondială în proba de spadă feminin individual.


Related Posts

Echipa feminină de spadă a României a plecat azi la etapa de Cupă Mondială de la Tallin

Echipa feminină de spadă a României începe joi, 19 octombrie 2017, drumul într-un nou sezon de Cupă Mondială. Cu Ana Maria Brânză revenită pe planșă, România speră să obțină cât mai multe succese în noul sezon, care va debuta cu etapa din week-end (20-22 octombrie) de la Tallin (Estonia). Delegația României, formată din sportivele Ana […]

READ MORE →

CS Riposta a câștigat Campionatul Național de sabie pentru speranțe de la Râșnov, ediția 2017, în proba feminină pe echipe

Federația Română de Scrimă a organizat de joi și până duminică, în perioada 12-15 octombrie, ediția 2017 a Campionatului Național de sabie pentru speranțe. Concursul a avut loc la sala de sport a Școlii Generale Nr. 3 din Râșnov, la feminin și masculin, individual și pe echipe. Duminică, 15 octombrie 2017, de la ora 9:00 […]

READ MORE →

România – locul 10 la etapa de Cupă Mondială de juniori de la Riga, în proba masculină pe echipe

Riga, capitala Letoniei, a găzduit sâmbătă și duminică, 14 și 15 octombrie 2017, a doua etapă de Cupă Mondială la spadă juniori masculin din sezonul 2017-2018. Concursul s-a desfășurat la individual și pe echipe, iar la start s-au prezentat 240 de sportivi. România a fost reprezentată în Letonia de patru sportivi: Adam Macska (CSM Satu […]

READ MORE →

România – locul 7 la etapa de Cupă Mondială de juniori de la Laupheim, în proba de spadă feminin echipe

Orașul german Laupheim a găzduit sâmbătă și duminică, 14 și 15 octombrie 2017, a doua etapă de Cupă Mondială la spadă juniori feminin din sezonul 2017-2018. Concursul s-a desfășurat la individual și pe echipe, iar la start s-au prezentat 196 de sportive. România a fost reprezentată pe planșele din Germania de patru sportive: Bianca Benea […]

READ MORE →

ACS Balestra1 a câștigat Campionatul Național de floretă speranțe de la București, ediția 2017, în proba masculină pe echipe

Federația Română de Scrimă a organizat de joi și până duminică, în perioada 12-15 octombrie, ediția 2017 a Campionatului Național de floretă pentru speranțe. Concursul a avut loc la Sala de Scrimă „Ana Pascu” (Floreasca) din București, la feminin și masculin, individual și pe echipe. Duminică, 15 octombrie 2017, de la ora 9:00 a avut […]

READ MORE →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top