UPDATE 24: Azi are loc ediția a șasea a Cupei Satu Mare-Memorial „Ecaterina Stahl” la floretă cadeți, proba feminină la individual. Finala: Rio Azuma (Japonia) – Reina Mizoguchi (Japonia) 15-8

  by    0   0

Cupa Satu Mare la floretă cadeți, proba feminină la individual, parte din Circuitul European de cadeți, a ajuns sâmbătă, 7 februarie, la ediția cu numărul șase. La Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” din Satu Mare au răspuns prezent invitației 57 de sportive din Austria, Belarus, Ungaria, Italia, Japonia, Republica Moldova, Polonia, România, Slovacia și Ucraina.
România este reprezentată la acest concurs de următoarele sportive: Crina Popa (ACS Balestra), Ilinca Rusu (ACS Balestra), Raluca Văcărașu (CS Farul), Cristina Anderco (CS Satu Mare), Adriana Haidu (CS Satu Mare), Alexandra Lazin (CS Satu Mare), Andrea Potor (CS Satu Mare), Teodora Băloiu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Raluca Drăghici (CSA Steaua), Andreea Gheorghe (CSA Steaua), Anca Săveanu (CSA Steaua), Teodora Sîrbu (CSA Steaua) și Mihaela Dragomir (Petrolul Ploiești).
Componența celor nouă grupe preliminare este următoarea:

grupa 1 grupa 2 grupa 3 grupa 4 grupa 5 grupa 6 grupa 7 grupa 8 grupa 9
Sistemul de concurs este următorul:
– se trage un singur tur de grupe preliminare, iar primele 44 de sportive merg pe tabloul principal incomplet de 64. ultimele 13 sportive sunt eliminare;
– sportivele învingătoare în 32, merg mai departe, până în 4;
– sportivele învinse în 32, merg în repeșaj, până în 4;
– primele 4 sportive de pe tabloul principal și primele 4 din repeșaj vor forma tabloul final de 8.
Înainte de primele asalturi, sportivile, oficialii și toți cei prezenți în Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” din Satu Mare au ținut un moment de reculegere în memoria fostei mari floretiste, Ecaterina Stahl, dublă campioană mondială și participantă la cinci ediții ale Jocurilor Olimpice.

IMG_3211 IMG_3212 IMG_3213 IMG_3214 IMG_3215 IMG_3217 IMG_3219 IMG_3220 IMG_3222 IMG_3223 IMG_3224 IMG_3228 IMG_3230 IMG_3231 IMG_3236  IMG_3238 IMG_3239 IMG_3240 IMG_3241 IMG_3242 IMG_3243 IMG_3244 IMG_3245 IMG_3247 IMG_3248 IMG_3250 IMG_3251 IMG_3252
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu desfășurarea LIVE a acestui concurs.


UPDATE, ora 9:49 – Vezi o galerie foto de la partidele din grupele preliminare:

IMG_3253 IMG_3254 IMG_3255 IMG_3256 IMG_3257 IMG_3259 IMG_3260 IMG_3262 IMG_3263 IMG_3264 IMG_3266 IMG_3267 IMG_3268 IMG_3269 IMG_3270 IMG_3271 IMG_3272 IMG_3273 IMG_3274 IMG_3275 IMG_3276 IMG_3277 IMG_3278 IMG_3279 IMG_3280 IMG_3281 IMG_3282 IMG_3283 IMG_3284 IMG_3285 IMG_3286 IMG_3287 IMG_3288 IMG_3289 IMG_3290 IMG_3291 IMG_3292 IMG_3294


UPDATE, ora 11:30 – Rezultatele din grupele preliminare au fost următoarele:
pdficon
Clasamentul la finalul grupelor arată astfel:
pdficon


UPDATE, ora 11:48 – Programul partidelor de pe tabloul de 64 este următorul:

Endo Rina (Japonia) – liber
Andreea Gheorghe (România) – Teodora Băloiu (România)
Yana Andreyenka (Belarus) – liber
Ueno Yuka (Japonia) – liber
Anca Săveanu (România) – liber
Luce Scaglione (Italia) – Viktoria Kralikova (Slovacia)
Maho Takada (Japonia) – Andrea Potor (România)
Beatrice Kudlacek (Austria) – liber
Seza Azuma (Japonia) – liber
Anastasia Cereș (Rep. Moldova) – Anna Taranenko (Ucraina)
Zsofia Lilla Hanzl (Ungaria) – Oleksandra Kovach (Ucraina)
Hanna Andreyenka (Belarus) – liber
Anasztazia Nagy (Ungaria) – liber
Dziyana Zakharava (Belarus) – liber
Karolina Csefalvayova (Slovacia) – Olena Oganesyan (Ucraina)
Haruka Umetsu (Japonia) – liber
Chihiro Mori (Japonia) – liber
Adriana Haidu (România) – Kateryna Budenko (Ucraina)
Rita Pirk (Slovacia) – liber
Valeryia Pukhouskaya (Belarus) – liber
Rebeca Cândescu (România) – liber
Kitti Nagyova (Slovacia) – Raluca Drăghici (România)
Viktoria Bernat (Ungaria) – Yana Lazareva-Skranzhevskaya (Belarus)
Alexandra Lazin (România) – liber
Oleksandra Budenko (Ucraina) – liber
Liubou Levina (Belarus) – Raluca Văcărașu (România)
Reina Mizoguchi (Japonia) – Mihaela Dragomir (România)
Sumire Tsuji (Japonia) – liber
Yuliya Malashina (Belarus) – liber
Anastasiya Derevyanko (Ucraina) – liber
Zsofia Bronikowska (Polonia) – Weonika Wisoky (Polonia)
Azuma Rio (Japonia) – liber.


UPDATE, ora 12:25 – Rezultatele de pe tabloul de 64 sunt următoarele:

Endo Rina (Japonia) – liber
Andreea Gheorghe (România) – Teodora Băloiu (România) 15-11
Yana Andreyenka (Belarus) – liber
Ueno Yuka (Japonia) – liber
Anca Săveanu (România) – liber
Luce Scaglione (Italia) – Viktoria Kralikova (Slovacia) 8-15
Maho Takada (Japonia) – Andrea Potor (România) 15-7
Beatrice Kudlacek (Austria) – liber
Sera Azuma (Japonia) – liber
Anastasia Cereș (Rep. Moldova) – Anna Taranenko (Ucraina) 7-10
Zsofia Lilla Hanzl (Ungaria) – Oleksandra Kovach (Ucraina) 14-15
Hanna Andreyenka (Belarus) – liber
Anasztazia Nagy (Ungaria) – liber
Dziyana Zakharava (Belarus) – liber
Karolina Csefalvayova (Slovacia) – Olena Oganesyan (Ucraina) 3-15
Haruka Umetsu (Japonia) – liber
Chihiro Mori (Japonia) – liber
Adriana Haidu (România) – Kateryna Budenko (Ucraina) 15-10
Rita Pirk (Slovacia) – liber
Valeryia Pukhouskaya (Belarus) – liber
Rebeca Cândescu (România) – liber
Kitti Nagyova (Slovacia) – Raluca Drăghici (România) 14-15
Viktoria Bernat (Ungaria) – Yana Lazareva-Skranzhevskaya (Belarus) 15-11
Alexandra Lazin (România) – liber
Oleksandra Budenko (Ucraina) – liber
Liubou Levina (Belarus) – Raluca Văcărașu (România) 3-15
Reina Mizoguchi (Japonia) – Mihaela Dragomir (România) 15-2
Sumire Tsuji (Japonia) – liber
Yuliya Malashina (Belarus) – liber
Anastasiya Derevyanko (Ucraina) – liber
Zsofia Bronikowska (Polonia) – Weonika Wisoky (Polonia) 15-14
Azuma Rio (Japonia) – liber.


UPDATE, ora 12:32 – Vezi mai jos o galerie foto de la meciurile de pe tabloul de 64:

IMG_3295 IMG_3297 IMG_3298 IMG_3299 IMG_3300 IMG_3301 IMG_3302 IMG_3303 IMG_3304 IMG_3305 IMG_3306 IMG_3307 IMG_3308 IMG_3309 IMG_3310 IMG_3311 IMG_3312 IMG_3313 IMG_3314 IMG_3315


UPDATE, ora 12:40 – Programul partidelor de pe tabloul de 32 este următorul:

Endo Rina (Japonia) – Andreea Gheorghe (România
Yana Andreyenka (Belarus) – Ueno Yuka (Japonia)
Anca Săveanu (România) – Viktoria Kralikova (Slovacia)
Maho Takada (Japonia) – Beatrice Kudlacek (Austria)
Sera Azuma (Japonia) – Anna Taranenko (Ucraina)
Oleksandra Kovach (Ucraina) Hanna Andreyenka (Belarus)
Anasztazia Nagy (Ungaria) – Dziyana Zakharava (Belarus)
Olena Oganesyan (Ucraina) Haruka Umetsu (Japonia)
Chihiro Mori (Japonia) – Adriana Haidu (România)
Rita Pirk (Slovacia) – Valeryia Pukhouskaya (Belarus)
Rebeca Cândescu (România) – Raluca Drăghici (România)
Viktoria Bernat (Ungaria) – Alexandra Lazin (România)
Oleksandra Budenko (Ucraina) – Raluca Văcărașu (România)
Reina Mizoguchi (Japonia) – Sumire Tsuji (Japonia)
Yuliya Malashina (Belarus) – Anastasiya Derevyanko (Ucraina)
Zsofia Bronikowska (Polonia) – Azuma Rio (Japonia).


UPDATE, ora 13:21 – Rezultatele de pe tabloul de 32 au fost următoarele:

Endo Rina (Japonia) – Andreea Gheorghe (România) 15-3
Yana Andreyenka (Belarus) – Ueno Yuka (Japonia) 8-15
Anca Săveanu (România) – Viktoria Kralikova (Slovacia) 15-3
Maho Takada (Japonia) – Beatrice Kudlacek (Austria) 10-15
Sera Azuma (Japonia) – Anna Taranenko (Ucraina) 15-10
Oleksandra Kovach (Ucraina) Hanna Andreyenka (Belarus) 14-15
Anasztazia Nagy (Ungaria) – Dziyana Zakharava (Belarus) 15-12
Olena Oganesyan (Ucraina) Haruka Umetsu (Japonia) 10-11
Chihiro Mori (Japonia) – Adriana Haidu (România) 15-7
Rita Pirk (Slovacia) – Valeryia Pukhouskaya (Belarus) 15-14
Rebeca Cândescu (România) – Raluca Drăghici (România) 9-15
Viktoria Bernat (Ungaria) – Alexandra Lazin (România) 11-15
Oleksandra Budenko (Ucraina) – Raluca Văcărașu (România) 7-15
Reina Mizoguchi (Japonia) – Sumire Tsuji (Japonia) 15-3
Yuliya Malashina (Belarus) – Anastasiya Derevyanko (Ucraina) 15-13
Zsofia Bronikowska (Polonia) – Azuma Rio (Japonia) 6-15.


UPDATE, ora 13:31 – Programul partidelor de pe tabloul principal de 16 este următorul:
Endo Rina (Japonia) – Ueno Yuka (Japonia)
Anca Săveanu (România) – Beatrice Kudlacek (Austria)
Sera Azuma (Japonia) – Hanna Andreyenka (Belarus)
Anasztazia Nagy (Ungaria) Haruka Umetsu (Japonia)
Chihiro Mori (Japonia) – Rita Pirk (Slovacia)
Raluca Drăghici (România) – Alexandra Lazin (România)
Raluca Văcărașu (România) Reina Mizoguchi (Japonia)
Yuliya Malashina (Belarus) – Azuma Rio (Japonia).

Programul partidelor de pe tabloul de 32 de repeșaj este următorul:
Andreea Gheorghe (România) – Yana Andreyenka (Belarus)
Viktoria Kralikova (Slovacia) – Maho Takada (Japonia)
Anna Taranenko (Ucraina) – Oleksandra Kovach (Ucraina)
Dziyana Zakharava (Belarus) – Olena Oganesyan (Ucraina)
Adriana Haidu (România) – Valeryia Pukhouskaya (Belarus)
Rebeca Cândescu (România) – Viktoria Bernat (Ungaria)
Oleksandra Budenko (Ucraina) – Sumire Tsuji (Japonia)
Anastasiya Derevyanko (Ucraina) Zsofia Bronikowska (Polonia).


UPDATE, ora 14:20 – Rezultatele partidelor de pe tabloul de 16 sunt următoarele:
Endo Rina (Japonia) – Ueno Yuka (Japonia) 8-11
Anca Săveanu (România) – Beatrice Kudlacek (Austria) 13-12
Sera Azuma (Japonia) – Hanna Andreyenka (Belarus) 15-13
Anasztazia Nagy (Ungaria) Haruka Umetsu (Japonia) 15-14
Chihiro Mori (Japonia) – Rita Pirk (Slovacia) 10-8
Raluca Drăghici (România) – Alexandra Lazin (România) 15-7
Raluca Văcărașu (România) Reina Mizoguchi (Japonia) 10-15
Yuliya Malashina (Belarus) – Azuma Rio (Japonia) 7-15.

Programul partidelor de pe tabloul de 32 de repeșaj este următorul:
Andreea Gheorghe (România) – Yana Andreyenka (Belarus) 9-15
Viktoria Kralikova (Slovacia) – Maho Takada (Japonia)  8-15
Anna Taranenko (Ucraina) – Oleksandra Kovach (Ucraina) 15-10
Dziyana Zakharava (Belarus) – Olena Oganesyan (Ucraina) 12-15
Adriana Haidu (România) – Valeryia Pukhouskaya (Belarus) 14-15
Rebeca Cândescu (România) – Viktoria Bernat (Ungaria) 12-15
Oleksandra Budenko (Ucraina) – Sumire Tsuji (Japonia) 8-15
Anastasiya Derevyanko (Ucraina) Zsofia Bronikowska (Polonia) 15-7.


UPDATE, ora 14:32 – Programul partidelor de pe tabloul de 8 este următorul:
Ueno Yuka (Japonia) Anca Săveanu (România)
Sera Azuma (Japonia) – Anasztazia Nagy (Ungaria)
Chihiro Mori (Japonia) – Raluca Drăghici (România)
Reina Mizoguchi (Japonia) – Azuma Rio (Japonia)

Programul partidelor de pe tabloul E-F de 16, din repeșaj, este următorul:
Endo Rina (Japonia) – Olena Oganesyan (Ucraina)
Valeryia Pukhouskaya (Belarus) – Raluca Văcărașu (România)
Hanna Andreyenka (Belarus) – Anastasiya Derevyanko (Ucraina)
Viktoria Bernat (Ungaria) – Beatrice Kudlacek (Austria)
Alexandra Lazin (România) – Maho Takada (Japonia)
Yana Andreyenka (Belarus) – Yuliya Malashina (Belarus)
Rita Pirk (Slovacia) – Sumire Tsuji (Japonia)
Anna Taranenko (Ucraina) – Hakura Umetsu (Japonia).


UPDATE, ora 14:44 – Vezi galerie foto de la partidele de pe tabloul de 32 și de 16:

IMG_3317 IMG_3318 IMG_3319 IMG_3320 IMG_3321 IMG_3322 IMG_3324 IMG_3326 IMG_3327 IMG_3328 IMG_3329 IMG_3330 IMG_3331 IMG_3332


UPDATE, ora 15:05 – Rezultatele de pe tabloul de 8 sunt următoarele:
Ueno Yuka (Japonia) Anca Săveanu (România) 11-7
Sera Azuma (Japonia) – Anasztazia Nagy (Ungaria) 15-9
Chihiro Mori (Japonia) – Raluca Drăghici (România) 15-7
Reina Mizoguchi (Japonia) – Azuma Rio (Japonia) 12-15

Rezultatele partidelor de pe tabloul E-F de 16, din repeșaj, sunt următorele:
Endo Rina (Japonia) – Olena Oganesyan (Ucraina) 10-4
Valeryia Pukhouskaya (Belarus) – Raluca Văcărașu (România) 7-15
Hanna Andreyenka (Belarus) – Anastasiya Derevyanko (Ucraina) 9-15
Viktoria Bernat (Ungaria) – Beatrice Kudlacek (Austria) 15-10
Alexandra Lazin (România) – Maho Takada (Japonia) 14-15
Yana Andreyenka (Belarus) – Yuliya Malashina (Belarus) 15-14
Rita Pirk (Slovacia) – Sumire Tsuji (Japonia) 7-15
Anna Taranenko (Ucraina) – Hakura Umetsu (Japonia) 4-15.


UPDATE, ora 15:20 – Programul partidelor de pe tabloul E-F de 8, din repeșaj, este următorul:
Endo Rina (Japonia) – Raluca Văcărașu (România)
Anastasiya Derevyanko (Ucraina) – Viktoria Bernat (Ungaria)
Maho Takada (Japonia) – Yana Andreyenka (Belarus)
Sumire Tsuji (Japonia) – Hakura Umetsu (Japonia).


UPDATE, ora 15:33 – Rezultatele de pe tabloul E-F de 8, din repeșaj, sunt următoarele:
Endo Rina (Japonia) – Raluca Văcărașu (România) 15-4
Anastasiya Derevyanko (Ucraina) – Viktoria Bernat (Ungaria) 15-13
Maho Takada (Japonia) – Yana Andreyenka (Belarus) 15-9
Sumire Tsuji (Japonia) – Hakura Umetsu (Japonia) 15-12.


UPDATE, ora 15:40 – Programul partidelor de pe tabloul G de 8 din repeșaj este următorul:
Anca Săveanu (România) – Maho Takada (Japonia)
Endo Rina (Japonia) – Reina Mizoguchi (Japonia)
Raluca Drăghici (România) – Sumire Tsuji (Japonia)
Anastasiya Derevyanko (Ucraina) – Anasztazia Nagy (Ungaria).


UPDATE, ora 16:10 – Rezultatele partidelor de pe tabloul G de 8 din repeșaj sunt următoarele:
Anca Săveanu (România) – Maho Takada (Japonia) 12-11
Endo Rina (Japonia) – Reina Mizoguchi (Japonia) 5-15
Raluca Drăghici (România) – Sumire Tsuji (Japonia) 4-15
Anastasiya Derevyanko (Ucraina) – Anasztazia Nagy (Ungaria) 15-13.


UPDATE, ora 16:18 – Programul partidelor de pe tabloul final de 8 este următorul:
Rio Azuma (Japonia) – Anastasiya Derevyanko (Ucraina)
Sumire Tsuji (Japonia) – Yuka Ueno (Japonia)
Sera Azuma (Japonia) – Anca Săveanu (România)
Reina Mizoguchi (Japonia) – Chihiro Mori (Japonia).


UPDATE, ora 16:30 – Rezultatele de pe tabloul final de 8 sunt următoarele:
Rio Azuma (Japonia) – Anastasiya Derevyanko (Ucraina) 15-7
Sumire Tsuji (Japonia) – Yuka Ueno (Japonia) 4-15
Sera Azuma (Japonia) – Anca Săveanu (România) 15-1
Reina Mizoguchi (Japonia) – Chihiro Mori (Japonia) 15-10.


UPDATE, ora 16:43 – Programul semifinalelor este următorul:
Rio Azuma (Japonia) – Yuka Ueno (Japonia)
Sera Azuma (Japonia) – Reina Mizoguchi (Japonia).


UPDATE, ora 17:50 – Rezultatele din semifinale sunt următoarele:
Rio Azuma (Japonia) – Yuka Ueno (Japonia) 13-12
Sera Azuma (Japonia) – Reina Mizoguchi (Japonia) 14-15.


UPDATE, ora 18:19 – Rio Azuma (Japonia) a câștigat ediția a șasea a Cupei Satu Mare-Memorial „Ecatrina Stahl” la floretă feminin, parte din Circuitul European de cadeți, după ce a învins-o în finală pe Reina Mizoguchi (Japonia), scor 15-8.


Related Posts

Echipa feminină de spadă a României a plecat azi la etapa de Cupă Mondială de la Tallin

Echipa feminină de spadă a României începe joi, 19 octombrie 2017, drumul într-un nou sezon de Cupă Mondială. Cu Ana Maria Brânză revenită pe planșă, România speră să obțină cât mai multe succese în noul sezon, care va debuta cu etapa din week-end (20-22 octombrie) de la Tallin (Estonia). Delegația României, formată din sportivele Ana […]

READ MORE →

CS Riposta a câștigat Campionatul Național de sabie pentru speranțe de la Râșnov, ediția 2017, în proba feminină pe echipe

Federația Română de Scrimă a organizat de joi și până duminică, în perioada 12-15 octombrie, ediția 2017 a Campionatului Național de sabie pentru speranțe. Concursul a avut loc la sala de sport a Școlii Generale Nr. 3 din Râșnov, la feminin și masculin, individual și pe echipe. Duminică, 15 octombrie 2017, de la ora 9:00 […]

READ MORE →

România – locul 10 la etapa de Cupă Mondială de juniori de la Riga, în proba masculină pe echipe

Riga, capitala Letoniei, a găzduit sâmbătă și duminică, 14 și 15 octombrie 2017, a doua etapă de Cupă Mondială la spadă juniori masculin din sezonul 2017-2018. Concursul s-a desfășurat la individual și pe echipe, iar la start s-au prezentat 240 de sportivi. România a fost reprezentată în Letonia de patru sportivi: Adam Macska (CSM Satu […]

READ MORE →

România – locul 7 la etapa de Cupă Mondială de juniori de la Laupheim, în proba de spadă feminin echipe

Orașul german Laupheim a găzduit sâmbătă și duminică, 14 și 15 octombrie 2017, a doua etapă de Cupă Mondială la spadă juniori feminin din sezonul 2017-2018. Concursul s-a desfășurat la individual și pe echipe, iar la start s-au prezentat 196 de sportive. România a fost reprezentată pe planșele din Germania de patru sportive: Bianca Benea […]

READ MORE →

ACS Balestra1 a câștigat Campionatul Național de floretă speranțe de la București, ediția 2017, în proba masculină pe echipe

Federația Română de Scrimă a organizat de joi și până duminică, în perioada 12-15 octombrie, ediția 2017 a Campionatului Național de floretă pentru speranțe. Concursul a avut loc la Sala de Scrimă „Ana Pascu” (Floreasca) din București, la feminin și masculin, individual și pe echipe. Duminică, 15 octombrie 2017, de la ora 9:00 a avut […]

READ MORE →

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top