Cupa Stebal

184

Joi și vineri în Sala Ana Pascu (Floreasca) s-au disputat întrecerile Cupei Stebal la floretă. Clasamentele finale pentru cele patru categorii de vârstă, atât la feminin, cât și la masculin, au fost următoarele

MASCULIN:

U9

1. Filip Efros (ACS Floreta Timișoara), 2. Matei Liță (CSȘ Triumf), 3 – Lucas Andrei Martin și Andrei Bratu (ambii de la CS Petrolul Ploiești).

Filip Efros a câștigat în semifinale cu Martin (8-6) și s-a impus în finală cu 8-1 în fața lui Matei Liță.

U11

1. Robert Ghețu (CSȘ Triumf), 2. Toma Pandele (CSȘ Triumf), 3 – Tudor Stănescu (CSȘ Triumf) și Erik Binder (CS Chimia Rm Vâcea), 5. Filip Efros (ACS Floreta Timișoara), 6. Jonathan Richard Tâmplaru (CS Chimia Rm Vâlcea), 7. Rareș Ciupuliga (ACSS Aramis), 8. Filip Văduva (CSȘ Triumf).

Robert Ghețu l-a întrecut în finală pe Toma Pandele, cu 8-7, după ce câștigase categoric meciurile de până atunci (8-0 cu Dragoș Badea – ACS Balestra; 8-1 cu Jonathan Richard Tâmplaru și 8-2 cu Tudor Stănescu).

U13

1. Teodor Todorov (FC Volov Academy – Bulgaria), 2. Cristian Stoian (CSȘ Triumf), 3 – Rareș Berceanu (CSȘ Triumf) și Tudor David Cosma (ACSS Aramis), 5. Felix Dogaru (ACS Floreta Timișoara), 6. Alexandru Grecu (CSTA București), 7. Vivek Marin (CS Chimia Rm Vâlcea), 8. Georgi Mladenov (FC Varna – Bulgaria)

Todorov și Stoian au dominat concursul, iar în finală a avut câștig de cauză sportivul bulgar, care s-a impus cu 10-4

U15

1. Mihnea Surcel (ACS Balestra), 2. Sebastian Drăghici (CS Olimpia), 3 – Ionuț Stoe (CSȘ Triumf) și Ștefan Marin (CSTA București), 5. Nikola Zhelyazkov (FC Escalibur Sofia – Bulgaria), 6. Alexandru Macovei (CSȘ Ploiești), 7. Vasile Chepishev (FC Volov Academy – Bulgaria), 8. Viktor Lechev (FC Varna – Bulgaria)

Mihnea Surcel a obținut victoria în finală, după un 15-10 cu Sebastian Drăghici.

FEMININ

U9

1. Alexandra Nicula (CASS Aramis). 2. Delia Marin (CSTA București), 3 – Antonia Stănescu (CS Petrolul Ploiești) și Anastasia Morar (ACS Balestra).

Alexandra a triumfat în finală, învingând-o pe Delia cu 8-3

U11

1. Alexandra Adoch (ACS Floreta Timișoara), 2. Ilinca Vereș (ACSS Aramis), 3 – Maya Marișescu (ACS Floreta Timișoara) și Ingrid Andreea Matei (CSȘ Triumf), 5. Delia Marin (CSTA București), 6. Irina Crăciunoiu (CS Petrolul Ploiești), 7. Gabriela Topalova (FC Olympic Sofia – Bulgaria), 8. Ioana Șchiopu (CS Petrolul Ploiești).

Alexandra Adoch a avut un parcurs aproape perfect, pierzând doar două tușe în cele patru meciuri disputate. Victoriile campioanei: 8-0 cu Maia Antoniu (CSȘ Triumf), 8-1 cu Gabriela Topalova, 8-1 cu Ingrid Andreea Matei și 8-0 în finală, cu Ilinca Vereș

U13

1. Karina Liță (CSȘ Triumf), 2. Alexandra Adoch (ACS Floreta Timișoara), 3 – Ioana Manea (CSȘ Ploiești) și Evangelina Velcheva (FC Escalibur Sofia – Bulgaria), 5. Jacqueline Jilavu (CSȘ Triumf), 6. Maya Marișescu (ACS Floreta Timișoara), 7. Ana Silvia Bolovăneanu (CSȘ Triumf), 8. Ilinca Vereș (ACSS Aramis).

Karina a obținut victoria în finală cu 4-2, în fața Alexandrei Adoch.

U15

1. Andreea Dincă (ACS Balestra), 2. Mara Neagu Culea (ACS Balestra), 3 – Amalia Dumitru (CSTA București) și Maria Paula Radu (ACS Balestra), 5. Denisa Mănescu (CSA Steaua București), 6. Maria Teodorescu (CSTA București), 7. Enya Male (CSM Corona Brașov), 8. Alexia Stan (CSȘ Triumf).

Andreea a dominat partea ei de tablou, unde un singur adversar i-a pus probleme (Amalia Dumitru, în semifinale, scor 15-11) și a câștigat finala cu 15-3.