Cupa Farul – Memorial ”Paul Călin” – Constanța

390

La Constanța s-au desfășurat în weekend întrecerile celei de-a 23-a ediții a Cupei Farul – Memorialul ”Paul Călin”. Având la start peste 270 de concurenți din România și Bulgaria, competiția constănțeană s-a bucurat și de prezența – la deschidere – a președintelui Federației Române de Scrimă, Marius Florea, a primarului Municipiului Constanța – Decebal Făgădău, și a fostului campion de atletism și președinte al clubului CS Farul Constanța – Ilie Floroiu.

Consursul s-a desfășurat, atât la masculin cât și la feminin, pe patru categorii de vârstă – U9, U11, U13 și U15.

Clasamentele finale:

FETE:

Categoria U9: 1. Amalia Nițu (ACS Prima Spadă Constanța), 2. Anna Buzoiu (ACS Athos Fencing Constanța), 3 – Vladislava Savchenko (SK Cherno More 69) și Alexia Maria Mocanu (ACS Athos Fencing), 5. Maria Văleanu (ACS Prima Spadă), 6. Patricia Topîrceanu (CSȘ Quarto București), 7. Maria Șerbănescu (CSȘ Quarto București), 8. Maia Burtescu (ACS Athos Fencing).

Categoria U11: 1. Natalia Constantin (CSȘ Steaua București), 2. Daria Yousofian (CSȘ Contraatac București), 3 – Monika Nedeva (SK Cherno More 69) și Diana Avramescu (CSȘ Quarto București), 5. Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța), 6. Sophia Petrosianu (CSȘ Satu Mare), 7. Bianca Gornea (ACS Prima Spadă), 8. Sara Drăghici (CSȘ Contraatac)

Categoria U 13: 1. Mara Ismaileanu (CS Farul Constanța), 2. Daria Stănciulescu (ACS Stesial București), 3 – Ioana Agbaș (CSȘ 1 Constanța) și Casandra Rezeanu (CS Farul Constanța), 5. Alexia Frusinoiu (CSȘ Quarto București), 6. Erica Badea (CSȘ Steaua București), 7. Rodica Ștefănescu (CSȘ Steaua), 8. Sara Drăghici (CSȘ Contraatac București).

Categoria U 15: 1. Renata Axinte (CS Dinamo București), 2. Ilinca Ionescu (CSA Steaua București), 3 – Andreea Niculai (CSȘ 1 Constanța) și Theodora Ion (CS Farul Constanța), 5. Maria Stan (CSȘ 1 Constanța), 6. Ștefania Iordachi (CS Farul), 7. Diana Dona (CSȘ Quarto București), 8. Alexia Ilie (LPS Petrache Trișcu Craiova).

BĂIEȚI:

Categoria U9: 1. Mihai Popa (ACS Engarde București), 2. Alexandru Târziu (ACS Prima Spadă Constanța), 3 – Erik Palfi (LPS Petrache Trișcu Craiova) și Luca Remeș (ACS Stesial București), 5. Mihai Tahu (CSȘ Quarto București), 6. Yannis Koritar (CSȘ Contraatac București), 7. Robert Păuleț (ACS Prima Spadă Constanța), 8. Codruț Panea (CSȘ Quarto)

Categoria U11: 1. Elan Tan (ACS Engarde București), 2. Alexandru Dina (CSȘ Contraatac București), 3 – Sebastian Toma (LPS Petrache Trișcu Craiova) și Aram Platon (CS Farul Constanța), 5. Ștefan Popa (ACS Engarde), 6. Mihai Slave (ACS Prima Spadă Constanța), 7. Valentin Tabakov (SK Cherno More 69), 8. Mihai Popa (ACS Engarde).

Categoria U13: 1. George Petrache (CSA Steaua București), 2. Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța), 3 – David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) și Rumen Kishev (SK Cherno More 69), 5. Andrei Aparaschiței (CSA Steaua București), 6. Teodor Gogu (CS Farul Constanța), 7. Georgi Ivanov (SK Cherno More 69), 8. Șerban Cherciu (ACS Corona Brașov).

Categoria U15: 1. Andrei Papp (CS Farul Constanța), 2. Slavan Uromov (SK Cherno More 69), 3 – Alexandru Popescu (CS UNEFS București) și Rareș Marghescu (CSA Steaua București), 5. Rareș Neculai (ACS Corona Brașov), 6. Mihail Mihailov (SK Cherno More 69), 7. Ștefan Baciu (CSȘ 1 Constanța), 8. George Petrache (CSA Steaua).

Foto: Facebook Scrimă Stesial și Clubul Sportiv de Scrimă Quarto București