Campionatul Național 2019, juniori, sabie feminin, echipe – Sala Ana Pascu, București

453

CSA Steaua București, în componența Maria Badea, Emma Iacob, Sabina Martiș, Denisa Șerban (antrenori Emil Oancea, Cătălina Anghel, Adrian Badea Cârlescu, Nicolae Alexe) este noua campioană a României pe echipe la sabie feminin juniori, după ce a învins la o singură tușă, 45-44, pe CSTA București (Natalia Bugaevski, Vladislava Bugaevski, Delia Chircă, Monica Rether – antrenor Emilian Nuță). Medalia de bronz a fost câștigată de CSM Iași (Diana Crețu, Andreea Lupu, Ioana Radu, Catrinel Tipisca – antrenor Alexandru Sirițeanu), care s-a impus cu 45-36 în finala mică, împotriva echipei CS Riposta București. Pe locul 5 s-a clasat CS Dinamo București, iar pe poziția a șasea a terminat CSA Steaua București 2.

Felicitări tuturor sportivilor și antrenorilor!