Eroii cu masca premiati astazi de Federatia Romana de Scrima pentru performantele din 2018

837

Federatia Romana de Scrima a premiat astazi cei mai buni performeri din anul 2018 in cadrul unei ceremonii de inalta tinuta, desfasurata la salonul de evenimente Solange Ballroom din Bucuresti.

Evenimentul s-a bucurat de prezenta presedintelui Comitetului Olimpic si Sportiv Roman Mihai Covaliu, a secretarului general al forului olimpic George Boroi, ministrului tineretului si sportului Bogdan Matei, a campioanei olimpice Camelia Potec – vicepresedinte COSR si presedinte al Federatiei Romane de Natatie si Pentatlon Modern si a comandantului Clubului Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti, Pompiliu Bixi Mocanu.

Premierea celor mai bune performante ale scrimei romanesti in 2018 a fost condusa de presedintele Federatiei Romane de Scrima, Marius Florea si de secretarul general al federatiei, Roxana Barladeanu.

Evenimentul a fost deschis cu intonarea imnului national al Romaniei, urmat de un scurt discurs al presedintelului FR Scrima. Acesta i-a felicitat pe sportivii, antrenorii si tehnicienii care au cucerit, in 2018, 8 medalii in competitiile internationale si a multumit distinsilor oaspeti pentru prezenta la festivitate. Presedintele Marius Florea a transmis multumiri si sponsorilor federatiei Garanti Bank, DCN EU, Beautik, Xerox si Aqua Carpatica.

Pe scena Solange Ballroom au pasit, pe rand, sportivi si antrenori de la toate categoriile de varsta, transmitand astfel un mesaj puternic despre prezentul si, mai ales, despre viitorul scrimei romanesti. La reusita actiunii au contribuit si momentele artistice sustinute de solistul Alin Grigore, care au alternat cu sesiunile de premiere si au creat o atmosfera de sarbatoare.

Ultimul premiat a fost multipla campioana europeana, mondiala si olimpica, spadasina Ana Maria Popescu, care a cucerit in 2018, la scurt timp de la revenirea in activitatea competitionala, medalia de argint la Campionatul Mondial de la Wuxi, China – performanta pentru care a fost desemnata drept „Sportivul anului 2018” la Federatia Romana de Scrima.

In continuare, va prezentam lista completa a sportivilor si antrenorilor premiati pentru performantele obtinute in anul 2018.

Categoria Sportivi:

  • Ana Maria Popescu – Sportivul anului 2018 pentru scrima- vicecampioana mondiala la Wuxi
  • Bianca Pascu – sabie feminin loc 6 CE seniori Novi Sad
  • Andrei Pastin CS Dinamo– medalie de aur CM cadeti Verona
  • Maria Boldor CSA Steaua – medalie de argint CE tineret Erevan
  • Alexandra Predescu CSA Steaua – medalie de argint CE junior Sochi
  • Sabie masculin seniori – loc 4 CE Novi Sad

Tiberiu Dolniceanu CS Dinamo, Iulian Teodosiu CS Dinamo, Alin Badea CSA Steaua şi George Dragomir CSM Slobozia

Antrenori: Ioan Pop, Florin Zalomir și Cosmin Hancianu.

  • Spada feminin juniori- medalie de argint CM Verona

Alexandra Predescu CSA Steaua, Bianca Benea CSM Oradea, Zsuzsa Schlier CSS Targu Mureș şi Denisa Barosan CSA Steaua

Antrenori: George Epurescu, Nicolae Ile, Iulian Bratu, Zoltan Szabo

  • Sabie masculin cadeti – medalie de bronz CE Sochi

Rares Ailinca CSM Brasov, Andrei Paştin CS Dinamo, Elton Dincă CS Riposta şi Alexandru Zmău CSM Iasi.

Antrenori: Rares Dumitrescu, Marius Galatanu, Constantin Sandu, Lucian Dina și Alexandru Siriteanu

  • Floreta feminin cadeti – medalie de bronz CE Sochi

Rebeca Candescu CSA Steaua, Emilia Corbu CSA Steaua, Andreea Gheorghe CSA Steaua  si Karina Vasile  ACS Balestra

Antrenori: Ane Pavel, Florin Gheorghe, Mihai Predescu, Virgil Sălișcan și Marius Gheorghe

  • Spada feminin cadeti – medalie de bronz la CE Sochi

Mihaela Leonte CSS Quatro, Andrada Ghica ACS Stesial, Talida Enache CS UNEFS si Claudia Durău LPS Craiova.

 Antrenori:  Marcela Mincu, Alina Ciuculescu, Alexandru Marin și Ștefan Puiu

Categoria Antrenori :

Cadeti

Sabie masculin- Lucian Dina

Sabie feminin – Emil Oancea

Spada masculin – Petrica Ungureanu

Spada feminin- Alina Ciuculescu

Floreta Masculin – Mihai Predescu

Floreta feminin- Florin Gheorghe

Premiu special – Rares Dumitrescu- antrenor – aur CM cadeti Verona

Juniori

Sabie masculin- Adrian Badea-Carlescu

Sabie feminin- Alexandru Siriteanu

Spada masculin- Nagy Lehel

Spada feminin- Iulian Bratu

Floreta masculin- Marius Gheorghe

Floreta feminin – Virgil Saliscanu