Sabina Martiș-locul 5, Ilinca Pantiș-locul 27, Catrinel Tipișcă-locul 41 și Ioana Radu-locul 51 la Campionatul European de cadeți și juniori de la Plovdiv 2017, în proba de sabie cadeți feminin individual

480

Prima zi a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv 2017 s-a încheiat cu proba de sabie cadeți feminin individual.
De la ora 13:30 au intrat în concurs 69 de sportive, iar printre ele s-au aflat și patru românce: Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași), Ilinca Pantiș (CS Riposta), Cartinel Tipișcă (CSM Iași). Antrenor echipă: Cosmin Hâncianu. Cel mai bun rezultat pentru România a fost obținut de către Sabina Martiș. Legitimată la CSA Steaua, Sabina a fost eliminată pe tabloul de 8 și a încheiat proba pe locul 5. Celelalte trei sabrere românce s-au clasat pe următoarele locuri la Plovdiv: Ilinca Pantiș (CS Riposta) – locul 27, Cartinel Tipișcă (CSM Iași) – locul 41, Ioana Radu (CSM Iași) – locul 51.
Rezultatele sportivelor noastre au fost următoarele:
GRUPE PRELIMINARE

TABLOUL DE 64
Sabina Martiș – liber
Ilinca Pantiș – Nini Nikabadze (Georgia) 15-12
Ioana Radu – Marleen Buitenhuis (Olanda) 4-15
Catrinel Tipișcă – Julika Funke (Germania) 4-15
TABLOUL DE 32
Sabina Martiș – Valentina Nagy (Ungaria) 15-8
Ilinca Pantiș – Dora Marton (Ungaria) 11-15
TABLOUL DE 16
Sabina Martiș – Anne Poupinet (Franța) 15-7
TABLOUL DE 8
Sabina Martiș – Liza Pusztai (Ungaria) 11-15.
Podiumul probei de sabie cadeți feminin individula de la Campionatul European de la Plovdiv 2017 arată astfel: 1. Liza Pusztai (Ungaria), 2. Yoana Ilieva (Bulgaria), 3. Lisa Gette (Germania) și Ariane Lebel (Elveția).
Programul următoarelor zile de concurs de la Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este:
MIERCURI, 1 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți individual;
Ora 11:30 – floretă feminin cadeți individual;
JOI, 2 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți individual;
Ora 13:00 – sabie masculin cadeți individual;
VINERI, 3 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 10:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie feminin cadeți echipe;
SÂMBĂTĂ, 4 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie masculin cadeți echipe;
DUMINICĂ, 5 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie feminin juniori individual;
LUNI, 6 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
MARTI, 7 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie masculin juniori individual;
MIERCURI, 8 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 12:00  -sabie feminin juniori echipe;
JOI, 9 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE